اولین اقدام عبدالملکی در وزارت کار چه خواهد بود؟

بسیاری از کارشناسان حوزه کار معتقدند وزیر جدید کار باید در اولین گام برنامه واکسیناسیون کامل را تا زمان آماده سازی شغل خود آغاز کرده و از ظرفیت مدیران شایسته و کارآمد برای تحقق برنامه ها و وعده های خود استفاده کند. پیگیری مطالبات خواسته ای است که همه گروه های هدف مرتبط با این وزارتخانه ، از کارگران و بازنشستگان گرفته تا تعاونی ها ، هنگام روی کار آمدن دولت جدید از آن انتظار دارند.

به گزارش مجله روز ، حجت عبدالملکی که به عنوان نامزد تصدی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شد ، سرانجام توانست با کسب 191 رأی موافق و ورود به وزارتخانه اعتماد ساکنان بخارست را جلب کند.

از اولین روزهای معرفی خود در پارلمان به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ، برنامه های خود را برای اداره و وظایف این وزارتخانه وسیع و طولانی ارائه کرد. طرحی 77 صفحه ای که علیرغم مورد توجه کارشناسان عمومی و نزدیک به اقتصاد کلان ، عناوین آن راهبردهای عملیاتی را برای هفت حوزه مهم و م providedثر ارائه کرد.

وزیر کار جدید همان شب با اخذ رای اعتماد در مجلس به ساختمان وزارتخانه در خیابان آزادی رفت و مورد استقبال وزیر سابق شریعتمداری قرار گرفت.

عبدالملکی ، مانند دیگر وزرای کابینه ، دیروز به دفتر خود رسید و با معاونان و مقامات وزارتخانه دیدار کرد. اگرچه هیچ خبری از این جلسه اعلام نشد ، او اعلام کرد که به عنوان رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال ، تقسیم کار ملی بین وزارتخانه ها را در سرلوحه کار خود دنبال خواهد کرد.

وی همچنین از ایجاد یک سیستم سه جانبه بین کارفرمایان کارگران و دولت برای رسیدگی به مسائل حقوقی خبر داد.

وزیر جدید کار بر بخش تعاونی تمرکز خواهد کرد ، زیرا مشاغل و رفاه اجتماعی ایجاد می کند و مصمم است از بازار سرمایه به نفع تعاونی ها استفاده کند.

رویکرد عبدالملکی به وزارت

همانطور که قبل از رای اعتماد مجلس و توضیح برنامه هایش گفته بود ، افزایش سهم بخش تعاونی ، که در حال حاضر بسیار ناچیز است ، و اجرای قوانین باقی مانده در بخش تعاونی ، از جمله تعاونی سند توسعه به عنوان دو رویکرد اساسی که وی خود را در وزارت کار نامیده است.

وزیر جدید کار ، اگرچه قصد دارد سهم بخش تعاونی را به عنوان یکی از اولویت های خود افزایش دهد ، اما اعلام کرد که در حال حاضر انتظار می رود سهم بخش تعاونی بین 3.5 تا 5 درصد باشد ، در حالی که این سهم باید در 25 به 25 برسد. به پایان رسید و اکنون که ما در حال تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم ، این سهمیه هنوز در قوت است

اصلاح قانون تعیین دستمزد کارگران ، تدوین برنامه یارانه بیمه کارگران برای کارفرمایان ، توسعه مشاغل خانگی و افزایش سهم مشاغل خانگی ، اجرای سیستم اشتغال جامع در ایران ، اجرای قانون جامع فنی و حرفه ای و روشن شدن درآمد و هزینه های سازمان تامین اجتماعی از دیگر اولویت ها است: این عبدالملکی است که اعلام کرده است اگر به وزارت کار برود ، به کار خود ادامه می دهد.

بسیاری از افراد و گروه های هدف مرتبط ، از جمله تجار و بازنشستگان ، اکنون امیدوارند که بتواند رفاه و معیشت خود را در کوتاه مدت بهبود بخشد و با یافتن راه حل هایی برای ساختارهای نامتعادل وزارتخانه ، برخی قوانین را اصلاح کند.

یک راه حل کم هزینه برای حفظ اشتغال موجود

حمید حاج اسماعیلی ، کارشناس روابط کار ، در گفت وگو با مجله روز ، مشکل کار را یکی از اولویت های اصلی کشور می داند و آن را یکی از وظایف مهم وزارت کار عنوان می کند. به نظر وی ، ایجاد شغل در شرایط کنونی پرهزینه است و حفظ اشتغال موجود و کمک به مشاغل کوچک و متوسط ​​باید در دستور کار عبدالمالکی به عنوان یک راه حل کم هزینه قرار گیرد.

فعال شدن مجدد شرکتهای غیر فعال و افزایش ظرفیت آنها ، بازگشت کارگران بیکار به چرخه تولید و فعال شدن دو میلیون شغل سقوط کرده در زمان تاج از مهمترین اقدامات است. که حاج اسماعیلی بر ضرورت عبدالملکی تأکید می کند. مراقبت و سازماندهی در وزارت کار.

این کارشناس روابط کار همچنین کرونا را مهمترین چالش عبدالملکی پس از حضور در وزارت کار ذکر کرد و گفت: “پس از استقرار در این وزارتخانه ، وی باید مشکل کرونا را با هماهنگی و ارتباط با سایر وزارتخانه های دولتی حل کند.” برنامه کامل واکسیناسیون را تا اتمام مراحل کار شروع کنید.

واکسیناسیون کارگران کارخانه در اسرع وقت

پیش از این ، رضا محمودی ، متخصص در زمینه اشتغال و همکاری ، اولویت عبدالمالکی برای کسب رای اعتماد در مجلس را واکسیناسیون هرچه سریعتر کارگران کارخانه عنوان کرده بود و از وی خواست تا با توجه به وضعیت مرزهای شرقی تعاونی ها را سازماندهی کند. و وضعیت کنونی افغانستان مرزنشینان را معاش کرده و معیشت آنها را در دستور کار قرار دهید.

وی به مجله روز گفت: در بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانه های مربوط به معیشت مردم و در این شرایط نمی توانند کار خود را متوقف کنند ، باید اولویت را در اسرع وقت به واکسیناسیون داد ، زیرا واکسیناسیون کارگران برای وزارت کار هزینه کمتری دارد.

این کارشناس با ابراز عقیده ای که با برنامه ریزی و مدیریت مناسب می توان به اهداف مورد نظر در این وزارتخانه دست یافت ، وزیر کار را به استفاده از ظرفیت افراد واجد شرایط و متخصصان وزارت کار توصیه کرد و چشم انداز سیاسی این کار را حذف کرد. وزارت به

وزیر کار در زمینه ایجاد شغل در محیط کنونی کشور دیدگاه مثبتی دارد و پتانسیل بالایی برای اشتغال زایی در اقتصاد ایران دارد. او نگران معیشت است و مسئله فقر را بسیار جدی می داند.

تحقق وعده ها و پیگیری خواسته ها مهمترین خواسته ای است که همه گروههای مرتبط با این وزارتخانه ، از کارگران و بازنشستگان گرفته تا تعاونی ها ، هنگام روی کار آمدن یک دولت اصلی از آن انتظار دارند.

باید دید برنامه های کوتاه مدت وی و وعده هایی که عبدالملکی به عنوان وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در اولین گام داده است چه خواهد کرد؟

به گزارش مجله روز ، حجت عبدالملکی توانست با 191 رای موافق روز چهارشنبه در صندلی وزارت کار بنشیند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا