فرهنگ و هنر

برپایی جشنواره کتاب‌های‌ اقتباس ادبی کودک و نوجوان

این جشنواره با موضوع «کتاب های اقتباسی ادبی کودکان و نوجوانان» برگزار می شود.

به گزارش مجله روز، به نقل از دبیرخانه انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، این انجمن برای نخستین بار جشنواره کتاب اقتباس های ادبی کودک و نوجوان در کشور را برگزار کرده است. این جشنواره به همت مریم جلالی، مسئول کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی و از اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شده است.

دبیر علمی نخستین جشنواره کتاب اقتباسی ادبی کودک و نوجوان بر عهده مهدخت پورخالقی چترودی از اعضای انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و استاد برجسته دانشگاه فردوسی مشهد است.

هیئت داوران و هیئت نظارت و مدیریت اجرایی 9 نفر اعلام شده است.

به موازات این جشنواره به همت کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی دومین جشنواره ادبیات دینی کودک و نوجوان در حال تدارک است که خبر آن متعاقبا اعلام شود

بر اساس این گزارش، از آنجایی که ادبیات کلاسیک و اقتباس از آن در ساختن بنیان‌های فکری کودکان و نوجوانان و معطوف کردن نگاه آنان به زندگی گذشتگان و زمینه‌سازی زندگی آینده آنان مؤثر است، لذا این مهم نیازمند همت از این رو رئیس کارگروه ادبیات کودک و نوجوان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی تشکیل جشنواره اقتباسی را پس از اولین داستان موفقیت آمیز داستان های دینی برای کودکان و نوجوانان ضروری دانست تا از عجله و شتابزدگی جلوگیری شود. اقتباس های ادبی با کیفیت پایین در کودکان و نوجوانان.

این جشنواره فرصتی است تا پس از انتخاب آثار، بازیابی علمی و شناخت کاستی ها در حوزه ادبیات اقتباسی کودک و نوجوان صورت گیرد. در پی اطلاعیه های اولیه، برخی ناشران از جمله پرتقال، مهرستان، نشر کودک، رود آبی، سوره آنلاین، نشر ثالث و انتشارات مدرسه تعدادی از کتاب های اقتباسی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا