استان ها

رویداد «مشق عشق» گامی در مسیر گردشگری هنر و شناسایی استعدادهای بانوان هنرمند

به گزارش خبرنگار فرهنگی مجله روز قزوین؛ اولین جشنواره بداهه نویسی بانوان خوشنویس کشور با عنوان مشق مادر در رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق شامل نوشتن نام و القاب حضرت فاطمه زهرا(س) و همچنین ابیات و اشعار با موضوع زن . و مادران، عصر جمعه در حسینیه امینی های قزوین آغاز شد. .

photo_2023-01-13_19-51-23

محمدرضا امامقلی در حاشیه این رویداد ملی در گفتگو با خبرنگار مجله روز گفت: برنامه فرهنگی هنری «مشق مادر» همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) امروز جمعه در سراسر کشور و این حرکت فرهنگی کلید خورد. که به همت حوزه هنری استان قزوین و با همکاری انجمن خوشنویسان کشور تجلیل شد، بی شک از نظر کیفیت و نوع اجرا و مخاطب، اتفاقی بی نظیر است.

وی بیان کرد: خوشبختانه تاکنون استقبال خوبی از این رویداد صورت گرفته و علیرغم سرد بودن هوا در برخی استان ها، تاکنون بیش از 70 نفر در قزوین و سراسر کشور شرکت کرده اند و آثار مهمی خلق شده که باعث خوشحالی است.

photo_2023-01-13_18-11-15

مدیر حوزه هنری استان قزوین تصریح کرد: با استقبال، امیدواریم 1000 اثر خوشنویسی از بانوان هنرمند کشور به دبیرخانه ارسال شود و پس از زمان تعیین شده و پلمپ آثار، کار را آغاز کنیم. قضاوت کردن

امام قلی یادآور شد: آثار برگزیده در قالب یک کتاب نفیس چاپ و منتشر می شود و جدا از آن به 15 اثر برتر جوایز ارزنده و به 100 هنرمند شرکت کننده هدایایی اهدا خواهد شد.

این مسئول فرهنگی تصریح کرد: در این دوره برگزیدگان استانی و در مرحله بعد برگزیدگان کشوری را معرفی خواهیم کرد و در بخش بین الملل نیز آثاری از هنرمندان سوریه و عراق ارائه شده است که در بین المللی داوری خواهند شد. رقابت. بخش

وی در خصوص حضور آثار هنرمندان خارجی در این رویداد هنری نیز گفت: از آنجایی که امسال برای اولین بار این رویداد را برای بانوان برگزار کردیم و تجربه جدیدی بود، نتوانستیم در بخش بین المللی بیشتر پیشرفت کنیم اما سال آینده . امیدواریم این حرکت فرهنگی با حضور هنرمندان سایر کشورها ادامه یابد.

امام قلی یادآور شد: بسیاری از مردم کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه به هنر خوشنویسی علاقه دارند و این هنر به سبک دیگری بازنمایی می شود، اگرچه ممکن است به خط ایرانی و نستعلیق ننویسند، اما در هنر خوشنویسی فعالیت می کنند. ثلث و خط کوفی و ​​هنرمندان برجسته ای دارند.

23

«تمرین مادر» گامی برای توجه بیشتر به هنرمندان زن است

مدیر حوزه هنری استان قزوین تصریح کرد: رویداد بداهه «مشق مادر» شروع خوبی برای توجه به قشر تاثیرگذار و فعال بانوان است و به نظر می رسد مسئولان باید به ظرفیت هنری بانوان توجه ویژه داشته باشند. .

وی بیان کرد: در حوزه هنری استان قزوین با این حرکت فرهنگی متوجه شدیم که گام مهمی برای شناسایی استعدادهای هنری این قشر برداشته شده است و قطعا قدم های بعدی در آینده قوی تر و برجسته تر خواهد بود.

امام قلی افزود: هنرهای تجسمی در قزوین غنی است و یکی از آرزوهای ما این است که هنرهای تجسمی با این کیفیت در حوزه اجتماعی، فرهنگی و هنری نقش بیشتری داشته باشد، البته این کار نیازمند تعامل و همکاری بین بخشی است.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی نیازمند مدیریت راهبردی در حوزه گردشگری و هنر فرهنگی هستیم و رویداد بداهه خوشنویسی نشان داد که قزوین در این زمینه توانایی بالایی دارد و می توانیم این توانایی را در سایر حوزه های هنری نیز فعال کنیم. و رویدادها بیایید جشن بگیریم.

233

گردشگری هنری باید جدی گرفته شود

مدیر حوزه هنری استان قزوین تصریح کرد: در «هنرگردی» می توانیم کار ویژه ای را در استان قزوین انجام دهیم، البته این کار نیاز به تصمیم گیری در سطح کلان کشور دارد و به نظر می رسد این اتفاق این گونه بوده است. ستاره ای چشمک زن که به ما یادآوری کرد تا هنرمندان را نادیده نگیریم و راه را گم نکنیم.

امام قلی یادآور شد: پایتختی قزوین در سال های دور نشان از وجود ظرفیت های فرهنگی و هنری این منطقه دارد و اینکه آیا مسئولان فرهنگی کشور معتقدند که توانمندی های فرهنگی و هنری استان در سطح ملی و بین المللی است، مطمئنا می توانید شاهد اتفاقات مهم دیگری در این زمینه باشید، استعدادهای هنری متفاوتی داشته باشید و استعدادهای مختلف را شناسایی کرده و آنها را شکوفا کنید.

وی در خصوص ویژگی های این رویداد فرهنگی گفت: یکی از ویژگی های مراسم بداهه خوشنویسی بانوان این بود که محدودیت سنی نداشت و شاهد حضور هنرمندان از نوجوان تا سالمند بودیم و خط را از هم جدا نکردیم. رتبه ها و امکان حضور همه هنرمندان با یک دسته خوب، بسیار عالی آماده شده بود و با توجه به این رویکرد می توان انتظار داشت استعدادهای جدید در تمامی رده ها شناسایی شود.

212121

امام قلی بیان کرد: با این اتفاق این امکان فراهم شد که هنرمندانی که برای اولین بار در معرض قضاوت قرار گرفتند و در نقاط دوردست بودند و فرصت حضور در انجمن های خوشنویسی را نداشتند شناخته شوند که این اتفاق مبارکی است.

مدیر حوزه هنری استان قزوین از همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن خوشنویسان، صدا و سیما و رسانه های استان در برگزاری این رویداد تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه رای دادن به و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا