فرهنگ و هنر

سوگواری «خالقی مطلق» و «داریوش آشوری» برای «ابوالفضل خطیبی»

جلال خالقی مطلق و داریوش عاشوری مترجم شاهنامه پژوه در پیام های جداگانه ای درگذشت ابوالفضل خطیبی را تسلیت گفتند.

به گزارش مجله روز، جلال خالقی ملطاق، شاهنامه شناس ابوالفضل خطیبی به سرپرستی او کتاب های «شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: سبکی انتقادی» و «یادداشت های شاهنامه، قسمت سوم» را تزیین کرد و پس از مرگش نوشت:
«به خاطر باد که کلاه را از سرش می برد
باشد که گیاه در آرامش باشد، آقا رنجور

درگذشت نابهنگام دکتر ابوالفضل خطیبی شاهنامه پژوه نامی
روزگار ما ضایعه بزرگی برای اهل ادب، به ویژه عاشقان حماسه است.
پرچم ملی ایران است. از طرف من و سایر همکاران بنیاد فردوسی
ضایعه ای بزرگ برای همسرش دکتر فریبا شکوهی و دخترش.
این ضایعه را به سرکار خانم غزل خطیبی و سایر بازماندگان آن عزیز و همچنین به همه دوستداران زبان و ادبیات فارسی تسلیت می گویم.
روح پاکش در بهشت ​​باشد!»

هم داریوش عاشوری، مترجم وی در پیامی که مجله بخارا منتشر کرده، نوشته است: «ابوالفضل خطیبی حداقل دو بار در فیس بوک، بدون هیچ گونه آشنایی و رابطه ای، یادداشت هایی درباره نوشته های من در مورد شاهنامه نوشت و این باعث شد تا رابطه ای از راه دور بین ما باز شود. از چند سال پیش تا همین دو هفته پیش.
او مجذوب شاهنامه بود و در مورد ویرایش متن آن گفتگوهای زیادی داشتیم و در مورد پیشنهادهایم برای نگاه انتقادی دیگری به ویرایش خلاقانه برخی ابیات با او مشورت کردم. بهترین دستاورد این تبادل علمی، یادداشت تکمیلی ای بود که او بر مقاله من با عنوان «خوانشی دیگر از تصنیف در شاهنامه» (بخارا، شماره 140) نوشت. نکات و پیشنهاداتم را روی نسخه استاد خالقی او می نوشتم.
یاد و خاطره این محقق ارجمند و دوست مهربان».

ابوالفضل خطیبی (زاده ۲۵ اردیبهشت ۱۳۳۹ در گرمسار) نویسنده، شاهنامه پژوه و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی است. وی عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و مشاور علمی گروه ادبی بود که 30 آذرماه بر اثر پیوند نافرجام کبد در سن 62 سالگی درگذشت.

«شاهنامه، ابوالقاسم فردوسی: ماهیت انتقادی» نوشته جلال خالقی مطلق و ابوالفضل خطیبی، «مقالاتی برگزیده از نشریه دانمارکی درباره شاهنامه»، «تکدیرباوری در اشعار حماسی فارسی (شاهنامه و ویسورامین)»، هلمر رینگرن، ترجمه آف. یادداشت هایی از شاهنامه» قسمت سوم» با همکاری جلال خالقی مطلق و محمود امیدسالار، «فرهنگ سالم باد: جستارها و نقدهای فرهنگستان نامه بر شاهنامه» نوشته احمد سمیعی گیلانی و ابوالفضل خطیبی، به مناسبت صدمین سالگرد. همایش شاهنامه اردیبهشت 1389، «جشن نامه دکتر. فتح الله مجتبایی» ساخته علی اشرف صادقی و ابوالفضل خطیبی، «پارامزنامه بزرگ، اثر آهنگساز ناشناس در اواخر قرن پنجم هجری» نوشته ماریولن ون زوتفن و ابوالفضل خطیبی، «شبرنگ نامه شبرنگ: پسر رزام با شیطان سفید» نوشته شده است. خواننده ای ناشناخته، احتمالاً در قرن ششم هجری قمری، به کوشش ابوالفضل خطیبی و گابریله ون دن برخ و «آیا فردوسی محمود غزنوی را مسخره کرد؟» طنز منسوب به فردوسی: بررسی تحلیلی، تصحیح انتقادی و شرح بیت» یکی است. از آثار او
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا