فرهنگ و هنر

معمولی جذاب! – مجله روز

«خواکین سورولا» نقاش اسپانیایی بود که سبک نقاشی او در زیرمجموعه امپرسیونیسم قرار گرفت. بهترین آثار او در فضای باز نقاشی شده اند و ساحل آفتابی والنسیا را به زیبایی به تصویر می کشند. سورولا بیشتر به خاطر نقاشی های ماهرانه اش از مردم و مناظر که در نور درخشان خورشید سرزمین مادری اش به تصویر کشیده شده است، شناخته شده است.

نقاشی “ضبط لحظه” که در زیر مشاهده می کنید یک اثر هنری بسیار معمولی از خواکین سورولا است. جذاب است، اینطور نیست؟ اکنون که زمستان فرا رسیده است، شاهکارهای گرم Sorolla جذاب تر به نظر می رسند.

در ادامه گزارش مجله روز با زندگی و فعالیت های این هنرمند بزرگ اسپانیایی بیشتر آشنا می شوید.

منظم دوست داشتنی!

«ثبت لحظه» اثر «خواکین سورولا» در سال 1906

سورلا کودکی غمگینی داشت. او در خانواده ای فقیر به دنیا آمد و در دو سالگی پدر و مادرش را بر اثر بیماری وبا از دست داد و یتیم شد. پس از آن عمو و عمه سورولا از او و خواهرش مراقبت کردند. خوشبختانه استعداد هنری او از همان کودکی آشکار شد و از 9 سالگی در زادگاهش شروع به فراگیری هنر کرد.

منظم دوست داشتنی!

«مارگاریتا دیگر» اثر «خواکین سورولا» 1892

همانطور که گفته شد ویژگی های یک هنرمند با استعداد از کودکی برای سورلا آشکار شد و در سن 15 سالگی وارد آکادمی سنت کارلس واقع در والنسیا شد.

او برای تحصیلات تکمیلی به مادرید رفت و شاهکارهای موزه پرادو را بررسی کرد، سپس به رم و پاریس رفت و به والنسیا بازگشت. در ابتدا آثار رئالیسم تاریخی و اجتماعی کشید که یکی از آنها «مارگارت دیگر» (1892) بود که اولین اثر هنری موفق او به حساب می آمد. این نقاشی در نمایشگاه ملی مادرید برنده مدال طلا شد، سپس در نمایشگاه بین‌المللی شیکاگو برنده جایزه اول شد و فروخته شد و بعداً به موزه هنر میلدرد لین کمپر در ایالات متحده اهدا شد.

منظم دوست داشتنی!

او اغلب خانواده اش را نقاشی می کرد. در سال 1888 «سورلا» ازدواج کرد و پس از مدتی صاحب دو دختر و یک پسر شد. اعضای خانواده اش از جمله موضوعات مورد علاقه او برای نقاشی بودند.

منظم دوست داشتنی!

سورولا به امپرسیونیسم متوسل شد. در سال 1906، سورولا برای اولین بار در گالری ژرژ پتی، یکی از گالری های برجسته امپرسیونیستی در پاریس شرکت کرد. این یک موفقیت چشمگیر بود و به شهرت بین المللی این هنرمند کمک کرد. این نمایشگاه شامل نزدیک به 500 اثر، نقاشی از دوره اول فعالیت و همچنین صحنه های ساحلی، مناظر و پرتره بود. تعداد نقاشی های او منتقدان را شگفت زده کرد.

سورولا در آمریکا تبدیل به یک ستاره شد. در سال 1908 با یک مجموعه دار به نام “آرچر میلتون هانتینگتون” آشنا شد که او را به عضویت انجمن اسپانیایی آمریکایی نیویورک درآورد و از او دعوت کرد تا در سال 1909 آثارش را در آن شهر به نمایش بگذارد. این نمایشگاه شامل 356 نقاشی بود که 195 تابلوی آن فروخته شد. . سورولا پنج ماه را در آمریکا گذراند و در این مدت بیش از 20 پرتره کشید.

منظم دوست داشتنی!

موزه ای به آثار «خواکین سورولا» ساخته شده است. در سال 1932 خانه این هنرمند در مادرید به موزه تبدیل شد که امروزه به عنوان “موزه سورولا” شناخته می شود. این خانه معمولی اسپانیایی متعلق به نیمه اول قرن بیستم خانه و کارگاه او در یازده سال آخر عمرش بود. خانواده او املاک او را به دولت اسپانیا وصیت کردند که تصمیم گرفت آن را به موزه ای تبدیل کند که نقاشی ها و وسایل شخصی او (مجسمه ها، نامه ها، پارچه ها، مبلمان و غیره) را که سورلا در طول زندگی خود جمع آوری کرده بود به نمایش بگذارد.

منظم دوست داشتنی!

سلف پرتره “خواکین سورولا” 1904 پس از میلاد

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا