جامعه و خانواده

حاشیه دیگریِ شهر نیست، بدنه اجتماع است

مجله روز/کرمان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: حاشیه، دیگریِ شهر نیست، آن نیز بخشی از بدنه اجتماعی است.

وحید یامین پور ظهر امروز ۲۶ بهمن ماه در اجلاسیه سراسری دبیران استانی شبکه ملی پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کرمان اظهار کرد: جامعه مانند بدن انسان است و هرچیزی که این اندام اجتماعی را تهدید کند، آسیب تلقی می شود.

او، الفت اجتماعی را به معنی رابطه اجتماعی دانست و ادامه داد: اگر الفت اجتماعی دچار آسیب شود باید منتظر خلق آسیب در جامعه بود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: در دوره مدرن یک تفکر سیطره پیدا کرد که محافظه گری در مسائل اجتماعی ایجاد شد و هرکس از هنجارها تخطی می کرد از دایره بیرون رانده می شد.

او با اشاره به اقدامات در حوزه آسیب های اجتماعی در کل دنیا گفت: راه اصلاح، درمان بیماری نبوده و جرم انگاری بود که منجر به طرد شده است و مهمترین ظهور و بروز آن در حاشیه های غیررسمی است و این راه به طرد بیشتر دامن می زنند و انگار کسانی که در حاشیه ها با سبک متفاوتی زندگی می کنند “دیگریِ شهر” هستند اما بدانید که حاشیه دیگریِ شهر نیست آن نیز بخشی از بدنه اجتماعی است.

یامین پور اظهار کرد: همدلانه سراغ آسیب بروید و در مقوله آسیب های اجتماعی با نگاه رفتار همدلانه ورود پیدا کردیم و نگاه حاکمیتی تفکیک آدم بهنجار از بزهکار نداریم و کاری نکنیم که به رفتار بیشتر بزهکارانه منجر شود و باید کنش گری از کف جامعه آغاز کنیم.

او غیرانتفاعی، عام المنفع و داوطلبانه بودن را شعار حوزه جوانان دانست و بیان کرد: آسیب تنها هدف فعالیت نیست و توسعه مشارکت اجتماعی یکی دیگری از اهداف است و باید گروه های جمعی جوانان و مشارکت جوانان را توسعه دهیم بنابراین کنشگری جمعی و مشارکت، نفس ضد آسیب است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا