جامعه به مرور درگیر مشکلاتی خواهد شد که ریشه در تک فرزندی خانواده‌ها دارد

فعال حوزه خانواده:

یک فعال حوزه خانواده با اشاره به اینكه فرزندآوری و تعداد فرزندان مستقیما در ساختار توزیع و تركیبی جمعیت موثر است اظهار كرد: بدون تردید تك فرزندی سمی برای خانوده است و زمانی متوجه این مسئله می‌شوند كه ۲۵ سال از تولد فرزند خود گذشته است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدولی علیئی، کارشناس ارشد مطالعات جمعیت با اشاره به اینكه مسئله جمعیت یك رشته بین رشته‌ای است، گفت: نمی‌توان صرفاً به آمار، ارقام و محاسبات ریاضی توجه كرد. جمعیت در قالب خانواده و تصمیم والدین رشد می‌كند و بنابراین نقطه آغازین سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها پدر و مادر یا زوجینی هستند كه تصمیم دارند فرزند داشته باشند یا خیر؟

او مسائل فرهنگی و اجتماعی را مسائل هنجاری و رفتاری توصیف و بیان كرد: در یك زمانی، در جامعه یك رفتاری باب یا مد می‌شود و مردم از آن تبعیت می‌كنند و این مسئله در همه زمینه‌ها وجود دارد.

کارشناس ارشد مطالعات جمعیت با تصریح بر اینكه فرزندآوری و تعداد فرزندان مستقیماً در ساختار توزیع و تركیبی جمعیت مؤثر است، اظهار كرد: اگر كشوری رشد فرزندآوری خود را كاهش دهد مانند ژاپن خواهد شد؛ این كشور امروز پیرترین كشور دنیا است و به زودی با چالش‌های بسیار زیادی روبرو خواهد شد.

او به علاقه بسیاری از خانواده‌ها برای فرزندآوری اشاره و بیان كرد: علی‌رغم این علاقه، اما خانواده‌ها اظهار می‌كنند كه شرایط اقتصادی اجازه باوری بیشتر از یك فرزند را نمی‌دهد زیرا هزینه آموزش، مسكن، بهداشت و مسائل تربیتی زیادی به همراه دارد.

این كارشناس جمعیت‌شناسی درباره اثرات منفی تک‌فرزندی به ویژه در آینده آن فرزند بیان كرد: وقتی یك فرزند تنها بزرگ می‌شود اجتماعی شدن را یاد نخواهد گرفت. فرزندی كه سختی نمی‌كشد، غم و غصه‌ای ندارد و والدین تمام تمركز خود را به او گذاشته‌اند، در آینده نمی‌تواند بسیاری از مسائل را رفع كند و این مشكل برای نسل آینده بسیار زیاد خواهد بود.

علیئی افزود: بدون تردید تک‌فرزندی سمی برای خانواده است و زمانی متوجه این مسئله می‌شوند كه ۲۵ سال از تولد فرزند خود گذشته است زیرا در آن زمان اثرات خود را بروز می‌دهد.

رئیس مركز مطالعات جمعیت دانشگاه امام حسین با اشاره به نیازهای خانواده‌ها و والدین گفت: بسیاری از نیازها نهفته و غیر عینی است؛ انتظار والدین به فضایی كه در آن بزرگ شده‌اند مرتبط است. قطعاً بسیاری از والدین امروز به صورت تک‌فرزندی و خانواده كوچك بزرگ نشده‌اند و نگاه آنها به خانواده جمعی است اما وقتی تك فرزند آنها به سن بالای ۲۰ می‌رسد متوجه می‌شوند كه او تنها است ولی بدون تردید زمان را از دست داده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا