عبور از سیاه چاله جمعیتی نیازمند مشارکت دولت و مردم در کنار یکدیگر است

وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت روز ملی جمعیت، تاکید کرد که سیاه چاله جمعیتی از خطراتی است که عبور از آن نیازمند همت، مجاهدت و مشارکت دولت و مردم در کنار یکدیگر است.

به گزارش مجله روز و بنابر اعلام وزارت بهداشت، در متن پیام دکتر بهرام عین اللهی به مناسبت روز ملی جمعیت آمده است:« جمعیت هر سرزمینی مهمترین سرمایه ملی آن مرز و بوم است؛ چرا که سرمایه انسانی هر کشور در ساختن جامعه جوان، سالم و غنی ساختن میراث فرهنگی و انتقال آن به نسل آینده نقشی موثر دارد.

ایران غنی از فرهنگ‌ها و قومیت‌های شریف، امسال در حالی هفته جمعیت را آغاز می کند که در مواجهه با یکی از مهمترین چالش های قرن با نام بحران هولناک پیری جمعیت قرار دارد؛ چالشی که تعالی تمدن اصیل ایرانی اسلامی را با تهدید مواجه کرده است و عبور از آن جز با همدلی و مشارکت همه مسئولین و آحاد مردم ایران ممکن نیست.

انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران گواه سربلندی ملت بزرگ ماست که بارها حیرت و خضوع جامعه جهانی را به دنبال داشته است. بحران ها و تهدیدهایی که با نقش آفرینی مردم در کنار حمایت های دولت تبدیل به فرصت شده‌اند. این بار سیاه چاله جمعیتی از خطراتی است که عبور از آن نیازمند همت، مجاهدت و مشارکت دولت و مردم در کنار یکدیگر است.

بی تردید هر یک از ما در این مهم سهمی داریم. سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در موضوع مورد اشاره اجرای تکالیف تعیین شده از سوی مجلس شورای اسلامی با عنوان «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» است که تاکنون اغلب آن را به اجرا در آورده است. در عین حال بر این اعتقادیم که در کنار تدابیر قانونی، فرهنگسازی بهداشتی و عمومی با بهره‌گیری از ظرفیت های مردمی و نخبگانی امری سرنوشت ساز است.

وزارت بهداشت به عنوان دستگاه پیشرو در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت افتخار دارد به آسان سازی، ارزان سازی و کریمانه نمودن خدماتی همچون آموزش های هنگام ازدواج، باروری سالم، ارائه رایگان خدمات زایمان طبیعی، پیشگیری و تشخیص بهنگام و درمان ناباروری، پیشگیری و مقابله با سقط عمدی جنین اهتمام داشته و همچنان پذیرای مشارکت و همفکری آحاد مردم و اندیشمندان در تمام سطوح اعم از برنامه ریزی، اجرا و نظارت خواهد بود.

در پایان ضمن گرامیداشت و تبریک روز ملی جمعیت، از همه تلاشگران و فعالان این حوزه به ویژه همکارانم که در مسیر جوانی جمعیت کشور گام‌های بلندی برمی‌دارند، صمیمانه تشکر می‌نمایم و از خداوند متعال، ایرانی جوان، پویا، بالنده و سالم را مسالت دارم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا