مغزی سرشار از اسیدهای چرب امگا3

آفتاب‌‌نیوز :

در ادامه این مطلب به 5 فایده عادت به خوردن گردو اشاره خواهیم کرد که به ترتیب عبارتند از: 

3. مملو از امگا3 

گردو حاوی ریزمغذی‌های مختلفی از جمله اسیدهای چرب امگا3 است. این اسیدهای چرب برای رشد و عملکرد مطلوب بدن ضروری هستند اما بدن نمی‌تواند این چربی‌ها را بسازد. البته امگا3، فشار خون و تری گلیسرید خون را کاهش می‌‌دهد که عامل بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی هستند. اما امگا3 برای عملکرد صحیح شبکیه، مغز و سیستم عصبی نیز ضروری است. 

2. موثر در افزایش طول عمر

مصرف گردو به افزایش طول عمر کمک می‌کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند که خوردن حداقل 5 مشت گردو در هفته می‌تواند تا حدود یک سال و نیم طول عمر را افزایش دهد. این نکته به‌‌خصوص در مورد افرادی که چندان توجهی به سبک تغذیه سالم ندارند، بیشتر اهمیت دارد. خوردن این مقدار گردو همچنین با کاهش 25 درصد، احتمال فوت ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی و 14 درصد احتمال فوت ناشی از سرطان همراه است. 

3. تقویت باروری مردان

یکی از تاثیرات مهم گردو این است که به تقویت قدرت باروری مردان کمک می‌کند. به عبارت دیگر، گردو کیفیت اسپرم را بهبود می‌بخشد. در سال 2018، محققان اسپانیایی مطالعه‌ای در مورد 98 مرد انجام دادند و آنها را در دو گروه با دو نوع رژیم غذایی متفاوت طی 14 هفته تقسیم‌بندی کردند. نیمی از آنها روزانه 60 گرم گردو، فندق یا بادام می‌خوردند. پس از 14 هفته مشخص شد که اسپرم کیفیت بهتری پیدا کرد و تعداد اسپرماتوزوئیدها 16 درصد، قدرت زنده ‌‌ماندن اسپرم‌ها 4 درصد و توانایی حرکت شان 4 درصد افزایش یافت. 

4. کاهش کلسترول 

مطالعات دیگر حاکی از آن است که گردو در کاهش کلسترول بد خون (LDL) موثر است. از طرفی، سطح کلسترول مفید خون (HDL) بیشتر می‌شود. به‌گفته محققان، این تاثیرات به چربی‌های غیراشباع چند مولکولی موجود در گردو مربوط می‌شود.

5. مقابله با استرس

گردو تاثیرات مثبتی بر سلامت روان نیز دارد. محققان استرالیایی دریافته اند که مصرف حدود 50 گرم گردو در روز به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. البته می‌توان برای بهره‌مندی از تاثیرات گردو از روغن یا کره آن نیز استفاده کرد. 

دکمه بازگشت به بالا