آموزش عکاسی از غذا با موبایل

آموزش عکاسی از غذا با گوشی و دوربین حرفه ای برای اینستاگرام

اگر علاقه دارید تا عکاسی فوق العاده ای از غذای خود را تجربه کنید توجه به برخی نکات بسیار مهم الزامی و ضروری است. این نکات مهم برای آموزش عکاسی را در ادامه بررسی می کنیم.

برای عکاسی از غذا آن ها را رنگارنگ کنید

برای عکاسی از غذا برنامه ریزی کنید.  غذا را با رنگ ها و بافت های مختلف تزئین کنید که چشم بیننده را در اینستاگرام به خود جلب کند. سعی کنید رنگ ها را با هم مخلوط و متضاد کنید تا عکس های شما تا حد امکان پر جنب و جوش باشد.

سایه طبیعی با عکاسی از غذا با موبایل

نورپردازی طبیعی معمولاً بهترین نتیجه را برای عکس های غذایی ایجاد می کند. یک میز را در نزدیکی یک پنجره تنظیم کنید تا نور طبیعی در آن جریان یابد. در نور مستقیم خورشید از بیرون عکس نگیرید. این باعث ایجاد سایه های سنگین می شود. برای مطلب آموزشی ما را در این زمینه مطالعه کنید.

ترکیب بندی در عکاسی غذا در خانه

برای نورپردازی عکاسی از غذا اگر به نور طبیعی از طریق پنجره دسترسی ندارید، قرار دادن چراغ روشن در پشت غذا نیز به شما نور می دهد. از یک لامپ یا چراغ استودیو استفاده کنید و از قسمت جلوی آن از غذای عکاسی کنید تا نمایش زیبایی از سایه ها داشته باشد.

عکاسی حرفه ای از غذا با آیتم های مختلف

فقط یک بشقاب غذا هیجان انگیزترین عکس را ایجاد نمی کند. زنده نگه داشتن عکس با ظروف، فنجان ها، ظروف جانبی، دستمال های رنگارنگ و هر نوع لوازم جانبی دیگری که باعث تقویت عکس شود می تواند به عکس شما جلوه بدهد. فقط به یاد داشته باشید که در هنگام عکاسی روی مواد غذایی تمرکز کنید و این آیتم ها فقط یک مکمل هستند.

عکاسی از غذا و نوشیدنی زیبا با نمایش همه ترکیب ها

مواد غذایی را به گونه نمایش بدهید تا بتوانید تمام مواد تشکیل دهنده آن را ببینید. مواد روی بشقابرا مرتب کنید تا همه مواد به روشنی نشان داده شوند. رنگ ها و بافت های مختلف تصویری چشم نواز را ایجاد می کنند که طرفداران شما عاشق آن خواهند بود.

آموزش عکاسی از غذا با ایجاد تضاد رنگ

برای معرفی تضاد رنگ مواد مختلفی را اضافه کنید. اگر هنوز غذای شما ببرای جلب توجه زیبا نیست سعی کنید مقداری مواد اضافی را به عنوان خوراکی اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که این مواد جدید رنگ تازه ای را ایجاد می کنند تا با بقیه ظرف در تضاد باشد. این باعث می شود عکس شما خیلی بیشتر متمایز شود. برای می توانید آموزش ما را در این زمینه بخوانید.

عکاسی هنری اینستاگرام از غذا با مواد تازه

غذای تازه در عکس بسیار بهتر به نظر می رسد. اگر بگذارید غذا در جای خود باشد، مواد تشکیل دهنده شروع به خراب شدن و از دست دادن رنگ و لعاب می کنند. برای بهترین نتیجه به محض درست شدن غذا از آن عکس بگیرید.

چگونه از غذا عکاسی کنیم از جهت های مختلف تا بتوانیم عکس خوبی داشته باشیم

بسته به نوع غذایی که می خواهید از آن عکس بگیرید، عکاسی را از بالا یا سمت های مختلف آن تجربه کنید. این ۲ زاویه متداول برای عکس های اینستاگرام است. هر دو بافت و سایه های مختلفی تولید می کنند. برای پیدا کردن زاویه مورد نظر خود از زوایای گوناگون عکس بگیرید. برای مطلب ما را در این زمینه مطالعه کنید.

ایده عکاسی از غذا در مکان های معروف

اگر در یک مکان دیدنی قرار دارید، محیط اطراف را نیز در عکس بگنجانید. عکس های غذایی اینستاگرام در مورد سبک زندگی و همچنین غذا است. اگر در حال بازدید از یک دریاچه، ساحل یا کوه هستید غذای خود را به شکلی ترتیب دهید تا پس زمینه در عکس نشان داده شود. این روحیه پست شما را تقویت می کند. بک گراند عکاسی غذا یکی از بخش های بسیار مهم است.

آموزش عکاسی تبلیغاتی از غذا با زوم کردن

برای پر کردن کل قاب بزرگنمایی کنید تا صحنه به وجود آمده پر جنب و جوش به نظر برسد. سعی کنید مقدار فضای خالی عکس را کم کنید. برای پر کردن فضا یا نزدیک شوید یا بزرگنمایی کنید. در سایت انزل وب موجود است و می توانید آن را مطالعه کنید.

عکاسی برای اینستاگرام همراه با ادیت و ویرایش

اگر می خواهید تغییراتی دهید، عکس را با فیلترها یا برنامه های مختلف ویرایش کنید. در صورت تمایل می توانید قبل از ارسال آن تغییراتی در عکس ایجاد کنید. بسیاری از برنامه ها و نرم افزارها به شما امکان ها را می دهند.

می توانید روشنایی، رنگ ها، کنتراست و فیلتر را تنظیم کنید تا بهترین تصویر ممکن را داشته باشید. قبل از ارسال، تمام گزینه ها را برای بهبود عکس خود امتحان کنید.

عکاسی از غذا با گوشی با انتخاب سطح مناسب

تخته های  چوبی و میزهای پیک نیک می توانند برای  غذاهای خانگی مانند همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده  احساس تند و تیز تری به دست آورند و بسیار عالی به نظر می رسند. صفحات سفید کلاسیک می تواند غذاهای رنگارنگ تر را زیبا کنند. شما باید صفحاتی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با زیبایی شناسی مواد غذایی مطابقت داشته باشد و بتوانند نقاط قوت جذابیت بصری غذا را نشان دهند.

عکاسی از غذاها مثل یک هنرمند

همیشه سعی کنید مثل یک هنرمند فکر کنید و تصاویر را به گونه ای بسازید که بسیار هنری و زیبا شوند. ترکیب بندی ها، رنگ بندی ها، سایه ها و… همه در کنار هم باید بر اساس تفکر هنری شما باشند تا به تصویر جان تازه ای ببخشید و احساس خوبی در آن ها به وجود بیاورید.

به این فکر کنید که چگونه رنگ های عکس شما با هم کار می کنند و با یکدیگر تصویر را زیبا می کنند و این که چگونه این رنگ ها زیبایی را ارائه می دهند. سعی کنید غذاهای خود را با ظرف ها یا بافت ها و الگوهای جالب در رنگ های مکمل تعریف کنید و سعی کنید رنگ را متعادل و زیبا نگه دارید. برای می توانید مطلب آن را مطالعه کنید.

تصاویر را شارپ کنید

به طور کلی با فرض اینکه از یک دوربین ثابت و روشنایی روشن استفاده کرده اید، تصویر شما باید کاملاً شارپ باشد. با این وجود برخی از تنظیمات وضوح تصویر به تمایز جنبه های تصویر کمک می کند و باعث زیبایی تصویر شما می شود. می توانید با برنامه های مختلف تصویر خود را شارپ کنید.

تراز سفید را درست انتخاب کنید

تراز سفیدی به رنگ قسمت های سفید عکس شما اشاره دارد. تنظیم تعادل رنگ سفید بسته به نحوه تنظیم آن می تواند به شما کمک کند تا یک تصویر “گرم” یا “خنک” به نظر برسد. هنگام گرفتن عکس از غذا ، استفاده از رنگ سفید گرم باعث می شود غذا جذاب تر به نظر برسد.

اشباع را تنظیم کنید

برای ویرایش عکس ها با افزایش اندکی در اشباع به عکس های شما کمک می کند. اشباع شدت رنگ ها را در عکس شما توصیف می کند.

خلاق باشید

عکاسی از غذا یک هنر است، نه یک علم دقیق پس در حالی که این دستورالعمل ها به شما کمک می کنند تا از غذاهای خود بهتر عکس بگیرید، اجازه ندهید که شما را از آزمایش فیلترها، تکنیک های روشنایی و ترکیباتی که می تواند باعث ایجاد خلاقیت در عکاسی شما شود جلوگیری کند.

از پس زمینه خنثی استفاده کنید

هنگام عکسبرداری از عکس غذا، پس زمینه بسیار مهم است. اگر پیش زمینه خیلی کثیف یا رنگی باشد، توجه بیننده از غذا پرت می شود. استفاده از یک پس زمینه نسبتاً خنثی به شما امکان می دهد تا بیشترین تأکید را روی مواد غذایی در صحنه کنید. خنثی به معنای این نیست که کاملاً ساده باشد، بلکه باید موضوع را تکمیل کند.

داستان سرایی کنید

عکاسی یک روش عالی برای گفتن داستان ها بدون استفاده از کلمات است. با اضافه کردن عناصر بیشتر به عکس های غذایی خود می توانید داستان های جالبی ایجاد کنید که بیننده را به تصویر خود جلب کند. به این فکر کنید که از چه نوع اشیایی می توانید استفاده کنید تا از طریق عکس گرفتن از غذای خود داستانی رویایی، زیبایی یا هیجان را برای شما به وجود بیاورد.

یک عنصر انسانی اضافه کنید

اضافه کردن یک عنصر انسانی به عکس های غذایی خود تکنیکی دیگر است که می توانید برای گفتن داستا نهای جالب و بی نظیر از آن استفاده کنید.

من اغلب دست یا بازوی خود را در عکس های غذایی خود قرار می دهم. به ایجاد حس حضور برای بیننده کمک می کند زیرا به نظر می رسد که عکس از دیدگاه آنها گرفته شده است.

در مطلب امروز آموزش ۲۱ نکته مهم عکاسی از غذا برای اینستاگرام را بررسی کردیم. امیدوارم بتوانید از این روش ها برای عکاسی از غذا استفاده کنید. میتوانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه عکاسی از غذا را با ما به اشحتماً شما هم بارها تصویر غذاهای خوش رنگ و لعاب را در فضای مجازی دیده‌اید؛ غذاهایی با تصویر هوس‌انگیز که شاید لذت نگاه کردن به آن‌ها از طعم و مزه‌شان هم بهتر باشد. در این مطلب از سری «چگونه این عکس را گرفتیم» به سراغ عکاسی از غذا با پی 40 پرو هواوی رفتیم تا ضمن تلاش برای ثبت یک عکس زیبا، نکات عکاسی از غذا با موبایل را نیز توضیح دهیم.

بعد از استقبالی که از پروژه‌  شد و سوالاتی که اغلب مخاطبان از نحوه‌ی عکس‌برداری و ادیت این تصاویر داشتند، تصمیم گرفتیم تا مطالبی را در قالب مجموعه‌ای از عکس‌های زیبا تهیه کرده و با شما دوستان به اشتراک بگذاریم. در این راستا آموزش عکاسی با گوشی در شرایط مختلف را در هر مطلب توضیح داده و در ضمن نمایش عکس‌های نهایی، نکات عکاسی را نیز بررسی خواهیم کرد.

در اولین مورد از این مجموعه، عکاسی از غذا با گوشی و تکنیک‌هایی که در ثبت و ادیت این تصاویر مورد استفاده قرار گرفته‌اند را تشریح کنیم. بنابراین قبل از شروع توضیحات درباره تکنیک‌ها و اصول عکاسی غذا با تلفن همراه و نکات عکاسی غذا با موبایل توجه شما را به عکس خروجی نهایی جلب می‌کنیم:

نوردهی؛ مهم‌ترین نکته عکاسی غذا با موبایل

مثل هر سوژه دیگری، عکاسی از غذا با دوربین گوشی هم تکنیک‌ها و نکات خاص خودش را دارد که صد البته توجه به نورپردازی عکاسی از غذا با موبایل و وضعیت عکاسی غذا با تلفن همراه از اهمیت خاصی برخوردار است.

در ادامه آموزش عکاسی از غذا با موبایل باید گفت که اولین نکته‌ای که کاربر برای عکاسی از غذا با گوشی موبایل باید به آن توجه کند بحث نوردهی است. بهترین حالت برای ثبت تصویر از غذاهای خوش رنگ و لعاب، بالا بردن نور محیط به طور غیر مستقیم است تا شاهد هیچ بازتابی از نور روی ظرف یا پاشیدگی نور روی سطح غذا نباشیم.

از این رو در صورتی که بخواهیم کم‌هزینه‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای دریافت نور را در عکاسی از غذا با دوربین گوشی انتخاب کنیم، شاید تنها به یک پنجره و دو یا سه عدد کاغذ سفید برای بازتاب نور روی سوژه احتیاج داشته باشیم.

علاوه بر آن برای بالابردن کیفیت عکاسی از غذا با موبایل، پیشنهاد می‌شود از آنجایی که سوژه‌ عکاسی غذا با تلفن همراه ثابت است، برای عکس‌برداری از حالت Pro دوربین استفاده کنید و عمده‌ی تنظیمات نوردهی را با تغییر سرعت Shutter انجام دهید و ISO در کمترین مقدار ممکن باشد تا شاهد پایین‌ترین میزان نویز باشیم.

در این حالت امکان عکاسی از غذا با گوشی به صورت خام با فرمت DNG نیز امکان‌پذیر است که هرچند به تسلط بر ادیت تصویر توسط نرم‌افزارهای تخصصی مثل لایت‌روم و فتوشاپ نیاز دارد.

اما باید بدانید که اغلب تصاویر جذابی که در اینستاگرام و به طور کلی فضای مجازی از غذاها می‌بینید، رنگ‌ها و جزئیات آن‌ها توسط لایت‌روم، فتوشاپ و ابزارهای مشابه دستکاری شده است و اگر شما نیز می‌خواهید عکسی مشابه آن‌ها ارائه کنید، می‌توانید از نسخه موبایل این برنامه‌ها که رابط کاربری ساده‌تری دارند، استفاده کنید.

توجه کنید که به عنوان یک تکنیک عکاسی از غذا با موبایل، در ادیت تصاویر از اشباع بیش از اندازه‌ی رنگ‌ها و سوختگی تصویر خصوصاً در رنگ‌های گرم از جمله رنگ زرد بپرهیزید. برای مثال تصویر زیر یک ادیت دیگر از تصویر اصلی است که در آن کالباس و پنیر زرد رنگ گودا، از حالت طبیعی خارج شده است:

چیدمان ساده و در عین حال جالب توجه عکاسی از غذا با دوربین گوشی

علاوه بر تجهیزات عکاسی حرفه ای با موبایل از غذا، نکته‌ بعدی درباره عکاسی از غذا با گوشی هوشمند، بستن کادر دوربین است؛ کادری که بتواند علاوه بر نشان دادن تمام و کمال غذا در وهله‌ی اول، حاشیه‌های کم و زمینه‌ی (بکگراند) ساده‌ای را در بر داشته باشد. اینکه دوربین باید در چه زاویه‌ای نسبت به غذا قرار بگیرد چیزی است که شاید نتوانید با چند عکس اول به بهترین حالت برسید.

اما پیشنهاد می‌شود که دوربین کمی بالاتر از سطح ظرف و با زاویه‌ای مایل نسبت به جلوی ظرف قرار بگیرد تا بخش‌های بیشتری از غذا در تصویر مشخص باشد؛ درست مانند وقتی که می‌خواهید از نزدیک ظرف غذای خود را تماشا کنید. در واقع این حالت هوس‌انگیزترین شکل ممکن برای به تصویر کشیدن غذاست.

تشخیص غذا توسط هوش مصنوعی در عکاسی غذا با تلفن همراه

در ادامه آموزش عکاسی از غذا باید گفت که به عنوان یک ایده عکاسی از غذا با گوشی اگر در هنگام عکاسی از غذا با موبایل، دوربین دستگاه شما مشابه گوشی پی 40 پرو هواوی باشد که ما برای این شات استفاده کردیم و از قابلیت‌های هوش مصنوعی بهره می‌برد، پیشنهاد می‌کنیم که از این قابلیت استفاده کنید چون معمولاً تنظیمات رنگ و جزئیات را متناسب با سوژه در بهترین حالت تنظیم می‌کند.

تازگی مواد غذایی فراموش نشود!

به عنوان یک نکته از آموزش عکاسی از غذا با گوشی باید گفت که به طور کلی یکی از نکاتی که باعث می‌شود تصویری خوش رنگ و هوس‌انگیز از غذا داشته باشید، تازگی غذاست.

اگر به این فکر می‌کنید که می‌توان به منظور عکاسی از غذا با دوربین گوشی می‌توان مواد خوراکی از قبل مانده را استفاده کرد سخت در اشتباهید! چرا که تازگی و شادابی سبزیجات، میوه‌جات و همچنین نان از مواردی است که چه با چشم از فاصله‌ی نزدیک و چه در تصویر ثبت شده با گوشی مشهود خواهد بود.

همچنین پیشنهاد می‌شود که پس از اتمام پخت غذا و پیش از آن که سوژه ظاهر اولیه‌ی خود را از دست بدهد کار عکاسی غذا با تلفن همراه را آغاز کنید. رنگ و لعاب غذا تنها چیزی است که مخاطب عکس شما از غذا دریافت می‌کند، لذا نکته‌ی کاربردی و جالب توجهی که برای هوس‌انگیز کردن غذا به کار می‌آید این است که روی آن کمی روغن بپاشید تا لعاب بیشتری به رنگ‌های موجود در غذا بدهد. برای مثال بازتاب نور در بخش‌های از نان (در صورتی که سوژه همبرگر باشد) دیده شود و این نکته عکاسی از غذا با موبایل از جمله مواردی است که باید در سمت سوژه تنظیم کنید.

بکگراند را محو کنید!

تا جای امکان هنگام عکاسی از غذای ایرانی با گوشی، فاصله بین سوژه غذایی و بکگراند را زیاد کنید تا بتونید از پایین‌ترین میزان دریچه دیافراگم (خودمونی: f کمتر!) استفاده کرده و بکگراندی به اصطلاح «بوکه» یا همان حالت Blur به دست بیاید.

به این ترتیب سوژه از بکگراند جدا شده و حالت برجسته پیدا می‌کند. برای این کار لازم است روی عکاسی از غذا با گوشی در رابط کاربری دوربین زده تا دوربین فوکوس را روی غذا انجام داده و کیفیت عکاسی از غذا با دوربین گوشی بالا برود.

جمع‌بندی

هنگام عکاسی از غذا با گوشی باید گفت که دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند یک اسلایس پیتزای خوشمزه و خوش قیافه یا یک دیس چلو کباب را همانند چشم شما اشتها برانگیز ثبت کنند. اما با این حال اضافه کردن افکت‌ها یا استفاده از تکنیک ها در عکاسی از غذا با موبایل به نحو صحیح موجب می‌شود بتوان حس و حالی متفاوت از یک عکاسی از غذا با دوربین گوشی را منتقل کرد. شاید رعایت یک نکته ساده عکاسی غذا با تلفن همراه بتواند برای یک مجموعه بزرگ و رستوران به نحوی روی مشتریان موثر باشد که با اتنها اشتراک آن، موجب جذب افراد بسیار زیادی به سمت رستوران شود.

به همین دلیل هنگام عکاسی یا فیلمبرداری از غذا با گوشی، شما نیازمند رعایت مواردی خواهید بود تا به کمک آن‌ها، غذای مورد نظرتان را به همان اندازه خوش‌رنگ و لعاب به تصویر بکشید. تنظیم زاویه صحیح، توجه به زمینه تصویر در عکاسی با موبایل از غذا و همچنین ویرایش عکس پس از عکاسی از جمله مواردی هستند که در بالا به آنها پرداخته شد.

منبع: youtube.com

 

تیترهای این محتوا پنهان کن
1 آموزش عکاسی از غذا با گوشی و دوربین حرفه ای برای اینستاگرام
دکمه بازگشت به بالا