برنامه سفر بلینکن به چین مشخص شد

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز جمعه به وقت محلی به نقل از مقامات آمریکایی که نام آنها را بیان نکرده است، اعلام کرد انتظار می رود بلینکن در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) در پکن حضور داشته باشد و با مقامات ارشد چینی از جمله چین گانگ وزیر امور خارجه این کشور و احتمالاً شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار کند.

وزارت خانه های امور خارجه آمریکا و چین هنوز این سفر را تایید نکرده اند.

پیش از این، بر اساس اعلام وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا دانیل کریتنبرینک، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوس آرام، در سفر به چین «مسائل کلیدی در روابط دوجانبه» را بررسی کردند.

بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، سارا بران، مدیر ارشد امور چین و تایوان در شورای امنیت ملی کاخ سفید در این سفر همراه دستیار بلینکن بودند 

کاخ سفید در تلاش است تا مبادلات با چین را پس از یک دوره پرتنش که در فوریه (بهمن/ اسفند) با پرواز یک بالن جاسوسی چینی بر فراز آمریکای شمالی آغاز شد از سر گیرد. بالون جاسوسی تلاش‌ها برای برقراری روابط دو کشور را که بایدن و شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین در دیدار در شهر بالی در ماه نوامبر درباره آن توافق کرده بودند، از مسیر خارج کرد.

بایدن ماه گذشته گفت انتظار دارد روابط دو کشور در آینده نزدیک گرم تر شود اما از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرد.

روزنامه فایننشال تایمز ۱۲ خرداد ماه از سفر مخفیانه رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سیا) به چین خبر داد که قبل از اظهارات بایدن در نشست سران گروه هفت در هیروشیما انجام شده است و نوشت: سفر معتمدترین مقام دولت جو بایدن، شدت نگرانی کاخ سفید از وخامت روابط بین واشنگتن و پکن را نشان می‌دهد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی با اشاره به این که سفر ویلیام برنز (معروف به بیل برنز) به چین ماه گذشته انجام شده است به نقل از پنج نفر از مقامات آگاه از این سفر افزود: برنز به عنوان دیپلمات ارشد سابق که اغلب مأموریت های ظریف خارج از کشور به او محول می شود، برای گفتگو با مقامات به چین سفر کرد.

این دیدار که از سوی عالی ترین مقام دولت بایدن انجام شده همزمان با تلاش های واشنگتن برای تعامل با پکن در سطح مقامات ارشد با هدف تلاش برای ایجاد ثبات در روابط دو کشور انجام شده است.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، کاخ سفید و سازمان سیا از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده اند اما یکی از مقامات آمریکایی گفت که برنز در این سفر با مقامات ارشد اطلاعاتی چین دیدار کرده است.

این مقام آمریکایی گفت: ماه گذشته رئیس سیا به پکن سفر و با همتایان چینی خود دیدار کرد. وی در این سفر بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی باز در کانال های اطلاعاتی تاکید کرد.

این رسانه انگلیسی افزود: ماموریت برنز در همان ماهی انجام شد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با وانگ یی مقام ارشد سیاست خارجی چین در وین دیدار کرد .کاخ سفید تا زمان پایان این دیدار آن را اعلام نکرده بود.

بر اساس این گزارش، سفر برنز بعد از وندی شرمن که در ژوئیه (تیر/مرداد) ۲۰۲۱ به شهر تیانجین چین سفر کرد، سفر عالی رتبه‌ترین مقام دولت آمریکا محسوب می‌شود.

311311

دکمه بازگشت به بالا