روش نکونام در فولاد جذابیتی برای استقلال ندارد/ پیروزی‌های پر گل به درد نخور کمکی به تیم ملی نمی‌کند

در گفت‌وگو با آنا

پیشکسوت سرخابی ها گفت: روشی که نکونام در مربیگری فولاد خوزستان داشت برای استقلال جذابیتی به همراه نخواهد داشت.

فرزاد آشوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات کافا اظهار داشت: سطح تورنمنت کافا مناسب فوتبال ما نبود و به غیر از ازبکستان، سایر تیم‌ها در قواره تیم ملی نبودند. اگر قرار بود به تیمی کمک شود که سرمربی آن تازه انتخاب شده و الزام به حضور در این تورنمنت داشتیم با تیمی از منتخب لیگ به مصاف حریفان می‌رفتیم و به لژیونرها استراحت می‌دادیم. بازی‌های دوستانه به شناخت تیم کمک می‌کند و می‌توانستیم از فیفادی اخیر بهتر استفاده کنیم. پیروزی‌های پرگل به دردنخور و غیرکارساز برابر افغانستان و قرقیزستان به ما کمک خاصی نکرد.

بیرانوند یک استثنا برای دروازه تیم ملی است

وی افزود: تیم ملی نیاز به بازی‌هایی دارد که تحت فشار قرار بگیرد و سرمربی شناخت بیشتری نسبت به نقاط ضعف و قوت تیمش پیدا کند. به غیر از بازی با ازبکستان که تا حدودی به سرمربی کمک کرد از بازی‌های دیگر به عنوان مسابقه تدارکاتی هم نمی‌توان نام برد. اگر با گروه دیگری از بازیکنان می‌رفتیم از مسابقات کافا بهره می‌بردیم. ضمن اینکه مصدومیتی که برای علیرضا بیرانوند رخ داد و سعید عزت‌اللهی هم آسیب دید اتفاق نگران کننده‌ای بود. واقعیت این است بیرانوند قبل و بعد از حضورش در بلژیک و پرتغال، تفاوت فاحشی کرده و دروازه‌بانی کامل‌تر، قوی‌تر و امروزی‌تر شده است. کیفیت او به مراتب بالاتر رفته و توانایی ویژه‌ای در بازی با با پا پیدا کرده تا یک دروازه‌بان بی‌بدیل شده باشد و رشد محسوس بیرانوند باعث شده تا یک استثنا برای دفاع از دروازه تیم ملی به شمار رود. او نقطه تمایز با سایر دروازه‌بانان ایرانی ایجاد کرده و تیم ملی به بیرانوند نیاز زیادی دارد.

شاید نکونام نگرش نوینی در استقلال داشته باشد

پیشکسوت سرخابی در واکنش به انتخاب جواد نکونام به عنوان سرمربی جدید استقلال تصریح کرد: به حضور او در استقلال خیلی خوش‌بین نیستم. فکر می‌کنم روزهای سختی در انتظارش خواهد بود. آنچه در گذشته دیدیم و عملکردی که نکونام در عرصه مربیگری داشته، روشی که او در مربیگری فولاد خوزستان داشت برای استقلال جذابیتی به همراه نخواهد داشت. امیدوارم من اشتباه کرده باشم ولی فکر نمی‌کنم بر اساس عملکردی که در گذشته دیدیم، بتوان به حضور نکونام در استقلال خیلی خوش‌بین بود. شاید در استقلال به خاطر فشار بالای هواداران و رسانه‌ها شرایط متفاوت شود و شاهد تغییر و تحول در شکل بازی تیم و نگرش نوینی از سوی این مربی باشیم. در باشگاه‌های قبلی نقطه قوتی در عرصه مربیگری از نکونام ندیدیم و باید منتظر بازی‌های استقلال باشیم تا شاید شکل دیگری از مربیگری او ببینیم.

خمز فرضیه بازدهی ویژه مربیان خارجی را ابطال کرد

آشوبی در مورد دیگر مدعیان احتمالی قهرمانی لیگ برتر در فصل بعد عنوان کرد: تراکتور و سپاهان از مدعیان جدی فصل پیش رو خواهند بود. ماندن یحیی گل‌محمدی هم در پرسپولیس بهترین خبر برای این تیم بود. لیگ بسیار قوی‌تری خواهیم داشت و در بالای جدول رقابت جذابی را خواهیم دید. ابتدای فصل گذشته تصور می‌کردم مربیان خارجی بازدهی ویژه‌ای در تیم‌های لیگ برتری نخواهند داشت اما پاکو خمز این فرضیه را ابطال کرد. من با اثربخشی خمز روی تیمی که خودش نبسته بود سورپرایز شدم. تراکتور با خمز فصل بعد می‌تواند یکی از مدعیان جدی قهرمانی باشد.

دکمه بازگشت به بالا