سامانه سادا چه تاثیری بر بازار مسکن می‌گذارد؟

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس در طرح ساماندهی بازار اجاره بهای املاک مسکونی مصوبات خوبی برای تکمیل سامانه های حوزه مسکن به ویژه سامانه املاک و اسکان و سامانه سادا پیش بینی کرده است و قطعا تکمیل این سامانه ها دست دولت را برای برنامه ریزی دقیق در حوزه مسکن باز خواهد کرد.

اقبال شاکری در گفت وگو با مجله روز با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت سامانه های پیش بینی شده برای ساماندهی بازار مسکن، بیان کرد: سامانه املاک و اسکان یکی از سامانه های قدرتمند برای مدیریت کشور در حوزه های مختلف به ویژه حوزه مسکن و زمین به شمار می رود. تاکنون این سامانه تکمیل نشده است اما با مصوباتی که مجلس در طرح ساماندهی بازار اجاره بهای املاک مسکونی داشت، چندین احکام در این طرح دیده شده که صد درصد به تکمیل این سامانه کمک می کند.

وی در ادامه اظهار کرد: بعد از تصویب نهایی طرح ساماندهی بازار اجاره بهای املاک مسکونی و ابلاغ آن به دولت امیدوار هستیم ظرف مدت نه چندان طولانی به دنبال احکامی که در این طرح پیش بینی شده است، سامانه املاک و اسکان تکمیل شود. با تکمیل شدن این سامانه آمار و اطلاعات دقیقی پیرامون مبلغ اجاره مسکن، مبلغ خرید و فروش، تراکم جمعیتی، میزان معاملات در هر روز و منطقه از کشور مشخص خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این اطلاعاتی که استخراج خواهد شد دست دولت نیز برای برنامه ریزی بسیار باز خواهد شد. در خصوص سامانه سادا نیز، یکی از مصوبات مجلس این است که کلیه دستگاه های دولتی موظف هستند که اموال غیرمنقول خود مانند زمین و مسکن خود را در سامانه سادا ثبت کنند. قطعا ورود این املاک به چرخه بازار مسکن در این حوزه اثرگذار خواهد بود.

وی در ادامه تاکید کرد: تکمیل سامانه سادا نیز برای مولدسازی خیلی مهم است. اگر ما اطلاعات درستی از دارایی ها نداشته باشیم، نمی توانیم مولدسازی را به درستی انجام دهیم. از سوی دیگر با تکمیل این سامانه می‌توان به سمت رفع نیازهای بین دستگاهی گام برداشت. خیلی از دستگاه‌های دولتی احتیاج به یک موضوعی دارند که در بخش دیگر دولتی موجود است. از طریق تکمیل این سامانه دیگر دستگاه‌ها می توانند نیاز یکدیگر را مرتفع کنند. سامانه سادا باید به یک ابزار قدرتمند  برای استفاده بهینه از دارایی های دولت تبدیل شود. اعم از زمین، مسکن، ماشین آلات و تجهیزات و سایر موارد دولتی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا