شست‌و‌شوی بام کعبه با کمک ربات‌های هوشمند و هوش مصنوعی

آینده جهان با هوش‌مصنوعی ۷؛

شست‌وشوی بام کعبه به کمک ربات‌های هوشمند و نقشه‌های هوش مصنوعی در مدت زمان ۲۰ دقیقه انجام شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از عرب‌نیوز، اداره کل امور مسجد جامع و مسجدالنبی اخیراً پنج ربات هوشمند را برای نظافت و ضدعفونی سطح کعبه اختصاص داده است تا ظرف مدت ۲۰ دقیقه آن را شسته و تمیز کنند.

محمد الجابری معاون امور خدمات، امور میدانی و حفاظت محیط زیست نهاد ریاست جمهوری از نوسازی سیستم مکش هوشمند ضدعفونی سطح کعبه خبر داد. این ربات مکش هوشمند هم به صورت دستی و هم از طریق یک برنامه کاربردی و با استفاده از آخرین تکنیک‌های تمیز کردن کار می‌کند.

الجابری می‌گوید: شارژ این جاروبرقی هوشمند تا چهار ساعت طول می‌کشد و باتری آن سه ساعت مداوم دوام می‌آورد. این ربات هوشمند مساحت ۱۸۰ متر مربع را در سه ساعت پوشش می‌دهد همچنین دارای یک جاروبرقی هیبریدی و موپ است که با فناوری نقشه برداری هوش مصنوعی کار می‌کند.

شست‌و‌شوی بام کعبه با کمک ربات‌های هوشمند و هوش مصنوعی

الجابری گفت: هدف این دستگاه‌ها و فناوری‌های مدرن حفظ کیفیت سنگ مرمر، زدودن کثیفی و تطهیر کعبه و مسجد الحرام است.

وی با اشاره به اینکه این فناوری به تسریع انجام وظایف کمک می‌کند، گفت: این آژانس مشتاق ارائه آخرین فناوری‌ها برای تطهیر بیت الله الحرام است.

معاون امور خدمات و امور میدانی افزود: همه کارکنان متخصص و آموزش دیده برای خدمت به بیت الحرام و زائرین آن هستند.

معاون دبیرکل در امور خدمات، امور میدانی و حفاظت از محیط زیست با کمک یک تیم تخصصی سعودی، سطح کعبه را ضدعفونی می‌کند.

عملیات نظافت به چند مرحله تقسیم می‌شود که مرحله اول جاروب کردن سطح کعبه با پارچه مرطوب، زدودن گرد و غبار و فضولات پرندگان و سپس پاک کردن تمام سطح، دیوار و دیوار‌های کنار کعبه است که به کمک هوش مصنوعی انجام شده است.

ابزار‌های مدرن ارائه شده توسط ریاست عمومی پس از آن استفاده می‌شود که شستشو، آبکشی و مکش را فراهم می‌کند. سپس سطح را با آب پاشیده و یک بار دیگر پاک می‌شود. سپس مرحله خشک شدن و در نهایت گلاب پاشی طبیعی فرا می‌رسد.

 فرآیند نظافت معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه و با استفاده از کمک، ربات‌های هوشمند، هوش مصنوعی متخصصان آموزش دیده برای خدمت به بیت الحرام و بازدیدکنندگان آن تکمیل می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا