۸ راز تمرین ورزشکاران یونان باستان

آفتاب‌‌نیوز :

درس‌های تمرینی مفیدی که در طول قرن‌ها توسط ورزشکاران آتن باستان رعایت می‌شده و به دست ما رسیده است، می‌توانند در داشتن اندامی متناسب به شما یاری برسانند.

در زیر هشت مورد از این نکات را که ورزشکاران یونانی انجام می‌دادند با شما در میان می‌گذاریم:

۱- قبل از تمرین بدن را با روغن چرب کنید

چرب کردن یا ماساژ بدن با روغن‌های طبیعی باعث آرامش ورزشکاران می‌شود. علاوه بر این، ورزشکاران یونان باستان قبل از ورزش خود را با روغن‌های طبیعی چرب می‌کردند چرا که این کار به بدن آن‌ها جلای خاصی می‌بخشید. 

در آن زمان حکیمان ادعا می‌کردند که انجام این کار باعث می‌شود ورزشکاران سرما نخورند و در عین حال پوست خود را سفت و ورزیده کنند.

۲- بدوید

برای دویدن لازم نیست تلاش خارق‌العاده‌ای بکنید، اما همین کار به صرفه‌ترین راه ورزش است و بیشترین بازده قلبی عروقی را برای شما به همراه دارد.

از مزایای دویدن می‌توان به افزایش ظرفیت ریه، تقویت سیستم ایمنی و بهبود فرایند سوخت‌و‌سوز بدن برای کنترل وزن اشاره کرد. برای ورزشکاران آتن باستان دویدن جهت آمادگی برای مسابقات المپیک و مسابقات دیگر که گاه تا ۵ کیلومتر مسافت داشتند، یک امر ضروری بود.

۴- همزمان با ورزش موسیقی بشنوید

یونانیان باستان معتقد بودند که تمرین و موسیقی را باید با هم تجربه کرد، زیرا هر دو روحیه زن و مرد را بالا می‌برند. در آن زمان از موسیقی هم در تمرین و هم در مسابقات استفاده می‌شد و هر سالن بدنسازی حداقل یک نوازنده ساز بادی «آئولوس» داشت.

وظیفه این نوازنده، تولید موسیقی ریتمیک بود تا به طور ویژه به هنگام گرم کردن بدن ورزشکاران به آنان کمک کند. ورزشکاران طبق توصیه مربی خود در درجه اول باید بر اجرای دقیق تمرینات تمرکز می‌کردند و موسیقی برای افزودن ریتم و هماهنگی به حرکات ورزشکار ضروری بود.

۴- برای دستیابی به قدرت استقامت بیشتر، روی شن تمرین کنید

آناکارسیس، فیلسوف سکایی که در قرن ششم قبل از میلاد می‌زیست و بیشتر وقت خود را در سفر به مناطق مختلف آتن می‌گذراند، زمانی شرح مفصلی از نحوه آموزش یونانی‌ها به دوندگان سرعت نوشت.

از او نقل شده است: «[تمرین]دویدن روی زمین سفت و سخت انجام نمی‌شود، بلکه در شن‌های عمیق صورت می‌گیرد. شن‌هایی که نگه داشتن یک پا روی آن‌ها آسان نیست، چرا که سطح سست باعث می‌شود ورزشکاران بلغزند و در شن فرو روند.»

او می‌گوید مربیان به عنوان یک وظیفه اضافی، به مردان جوان دستور می‌دادند «در حالی که وزنه‌های سربی را حمل می‌کنند، از روی یک خندق یا مانع دیگری بپرند.»

۵- ماهی بخورید‌

نمی‌توان از ورزشکاران باستانی سخن گفت و به رژیم غذایی آنان اشاره‌ای نکرد. ساکنان نواحی مدیترانه‌ای از زمان‌های قدیم تا امروز به دلیل نرخ پایین ابتلا به بیماری‌های قلبی معروف هستند.

در حالی که به طور کلی ورزشکاران باستان غلات، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات مصرف می‌کردند، از یک منبع اصلی غافل نبودند: ماهی. گوشت مرغ، بره و گاو در آن زمان یک کالای تجملی برای ثروتمندان به حساب می‌آمد و به طور خاص برای تعطیلات مذهبی یونانی در نظر گرفته شده بود. از همین رو و و به دلیل نزدیکی به دریا، ماهی گوشت اصلی وعده‌های ورزشکاران محسوب می‌شد.

۶- روزانه یک یا دو انجیر را امتحان کنید

با وارد کردن انجیر به رژیم غذایی خود، صبحانه خود را به صبحانه قهرمانان واقعی تبدیل کنید. یونان منطقه‌ای با انجیر فراوان بوده و هست و انجیر یکی از سالم‌ترین مواد خوراکی جهان به حساب می‌آید.

فواید سلامتی انجیر به دلیل وجود مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبر موجود در این میوه است. نباید همینطور از یاد برد که انجیر حاوی مقدار زیادی مواد مغذی مفید از جمله ویتامین آ، ب، ب۱، ب۲، کلسیم و آهن است.

انجیر خشک، پنیر نرم و گندم برای صبحانه استاندارد بسیاری از ورزشکاران محسوب می‌شد. همچنین به نظر می‌رسد که لوبیا و پنیر در بین ورزشکاران بسیار محبوب بوده است.

۷- در وقت مستی یا خماری ورزش کنید

مربیان ورزشکاران یونان باستان را اغلب برای بازی‌های المپیک تمرین می‌دادند. نوشیدن یک یا چند جام شراب در شب قبل از تمرین، باز هم این ورزشکاران را از برنامه صبحگاهی‌شان معاف نمی‌کرد. مربیان از ورزشکاران می‌خواستند که با وجود مستی شب گذشته تمریناتی را انجام دهند، هرچند انجام این تمرینات سبک‌تر بودند. ورزش کردن نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه سموم نیز (با در نظر گرفتن این نکته مهم که الکل واقعاً سمی است) با این روش به هنگام تعرق از منافذ دفع می‌شوند.

۸- ذهن را آموزش دهید

مدرسه کشتی یونان باستان، پلستر، نه فقط محل تمرینات بدنی که محلی برای تعلیم دادن ذهن جوانان یونان باستان بود.

علاوه بر اتاق‌های مجهز به کیسه‌های سنگین، این مکان‌ها دارای جایگاه‌هایی بودند که در آن به جوانان به عنوان بخشی از یک آموزش همه‌جانبه، آرمان‌های یونانی آموزش داده می‌شد.

مفهوم ذهن، بدن و روح فقط یک شعار برای ورزشکاران باستانی به حساب نمی‌آمد، بلکه یک روش زندگی بود. روشی که در این اصطلاح متداول آنان بازتاب یافته بود: ذهن سالم، در بدن سالم.

دکمه بازگشت به بالا