اقتصادی

از حوزه کار و تعاون چه خبر؟

عناوین مهم‌ترین خبرهای حوزه اشتغال و تعاون در هفته جاری به کاهش آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری، افزایش صدور ضمانت نامه برای تعاونی‌ها، اولویت بافندگان فرش دستباف از تسهیلات بانکی و رونمایی از ۱۱ سامانه خدمات هوشمند بخش تعاون اختصاص داشت.

به گزارش مجله روز، اخبار و رویدادهای هفته جاری به دلیل تقارن با هفته تعاون بیشتر حول محور افتتاح پروژه‌های تعاونی و رویدادهای حوزه تعاون متمرکز بود.

مهدی مسکنی – معاون امور تعاون وزارت کار – از افزایش ۸ برابری مشارکت مردمی در بخش تعاون طی هفت ماه گذشته خبر داد و گفت: در دو سال دولت سیزدهم به اندازه یک دهه تسهیلات در حوزه تعاون پرداخت شده است.

به گفته وی در این مدت بانک توسعه تعاون ۷۰ همت تسهیلات پرداخت کرده و ۳۰ همت نیز توسط ۲۴ بانک به بخش تعاون تسهیلات اختصاص یافته که برای اولین بار در کشور صورت گرفته است.

مسکنی همچنین با اشاره به کاهش زمان ثبت تعاونی از ۴۵ روز به ۱۰ روز، از تشکیل تعداد ۹۷۳ تعاونی روستا تعاون با اشتغالزایی ۱۷۵۸۹ نفر در دولت سیزدهم و اعطای تسهیلات به ۵۹ طرح روستا تعاون به مبلغ ۱۵۶ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۸۲۷ نفر خبر داد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون هم از صدور بیش‌از ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های تعاونی خبر داد.

به گفته وی صدور ضمانت‌نامه‌های این صندوق در سال گذشته از رشد ۱۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ برخوردار بوده و به عدد ۳۷۰۴ میلیارد ریال رسیده است.

در هفته جاری از ۱۱ سامانه‌ و زیرسامانه خدمات هوشمند بخش تعاون رونمایی شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم رونمایی، هوشمندسازی بخش تعاون را تسهیل‌کننده حکمرانی مردمی دانست و گفت: بهره‌برداری از ۱۱ سامانه و زیرسامانه هوشمندسازی بخش تعاون، ترویج حکمرانی تعاون که همان حکمرانی مردم است را تسهیل و دسترسی مردم را به خدمات آسان و ارزان می‌کند.

۱۱ سامانه و زیرسامانه مذکور با هدف تحقق دولت الکترونیک در بخش تعاون رونمایی شد که از جمله آنها می‌توان به سامانه «سفارش از بورس کالا»، سامانه تعاونی‌های عمرانی، دانشنامه برخط «ویکی تعاون»، سامانه رتبه‌بندی تعاونی‌ها و سامانه خدمات تعاونی‌های آموزشگاهی(دانش‌آموزی) اشاره کرد.

کاهش آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری خبر دیگری بود که از سوی معاون روابط کار وزارت کار اعلام‌ شد.

آن طور که وی گفته در تیرماه ۱۴۰۰ تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری ۲۷۰ هزار نفر بودند که شهریور ماه سال ۱۴۰۰ به ۲۴۰ هزار نفر رسیدند و در حال حاضر تا تیرماه امسال ۱۷۶ هزار و ۲۵۱ نفر مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد تلاش‌های دو سال گذشته باعث شده مقرری بگیران بیمه بیکاری به دلایلی از جمله بازگشت به کار یا کاهش اخراج و تعدیل نیرو کاهش پیدا کند.

رعیتی فرد همچنین از کاهش ۱۴ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ و کاهش ۱۱ درصدی حوادث منجر به فوت خبر داد و گفت: میانگین حوادث ناشی از کار در کشور ما نسبت به استاندارد جهانی کمتر است.

امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مرکز ملی فرش رویداد دیگر هفته بود.

این تفاهم‌نامه با هدف همکاری در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرش دستباف و بهره‌گیری از ظرفیت اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها امضا شد که در قالب آن بستر کمک به توسعه کسب‌وکارها و اشتغال پایدار بافندگان حوزه فرش و ارائه خدمات مشاوره فنی، آموزشی و توانمندسازی تعاونی‌ها فراهم می‌شود.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، تعاونی‌های فرش دستباف جهت استفاده از تسهیلات بانک توسعه تعاون در اولویت قرار می‌گیرند و از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون در تضمین تسهیلات بانکی تشکل‌های تعاونی استفاده می‌شود.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به پوشش اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد می‌پردازم. با داشتن دانش عمیقی از پیچیدگی‌ها و رویدادهای مختلف در حوزه اقتصاد، تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین اخبار و تحلیل‌های قابل اعتماد را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا