ایرانی کسب و کارعمومی

هویت بارز نمای ساختمان

نمای یک ساختمان هویت آن ساختمان را فریاد می زند. در واقع بارز ترین چیزی که می توان یک ساختمان را به واسطه ی آن مورد قضاوت قرار داد نمای ساختمان است. هرچند که کیفیت ساخت یک سازه، دکوراسیون داخلی و کیفیت مصالح همگی در این بین موثر اند اما آنچه که چشم آدمی در وهله ی اول مشاهده می کند نمای ساختمان است. هرچه نمای ساختمان با هنرمندی بیشتری طراحی شده باشد نشان از ذوق بالای طراح دارد. در واقع نمای ساختمان است که افراد را برای وارد به آن ترغیب می کند.

اهمیت نمای ساختمان جهت ترغیب افراد برای ورود به یک ساختمان مانند اهمیت یک کتاب ناخوانده است. اولین چیزی که چشم شما را متوجه خود می کند جلد یک کتاب است. تا زمانی که جلو یک کتاب طراحی دلچسبی نداشته باشد مطمئنا شما هم برای مطالعه ی آن رغبتی نخواهید داشت. بنابراین نمای ساختمان تاثیر بسیار بالایی در چشم مخاطبان و نوع قضاوت آن ها از و کیفیت ساخت ساختمان دارد. نمی گوییم که هر نمای زیبایی قطعا باطن با کیفیت و خوش ساختی دارد اما یک نمای ناخوشایند قطعا باطن بی کیفیتی دارد. برای آشنایی با انوع نمای ساختمان در ادامه با ما همراه باشید.

نمای شیشه ای

به واقع یکی از جذاب ترین نماهایی که می توان از آن نام برد است که اخیرا پا گرفته است. نمای شیشه ای یکی از نماهای مدرن می باشد که ظاهری شیک و درخشان به نمای ساختمان می دهد. استفاده از شیشه های گسترده در نمای ساختمان نه تنها نور آفتاب را مهمان همیشگی ساختمان خواهد کرد بلکه تالو درخشش نور خورشید بر سطح ساختمان می تواند ظاهری درخشان و فریبنده به ساختمان بدهد. از نمای شیشه ای در مناطقی استفاده می شود که تابش نور آفتاب به درون ساختمان مشکلی برای ساختمان ایجاد نمی کند. هرچند که نمای شیشه ای تا حدی موجب هدر رفت انرژی می شود اما با وجود متریال های نوین نماسازی این هدر رفت به حداقل خود رسیده است.

نمای چوبی

یکی از جذاب ترین نماهای ساختمان است که حال و هوای روستیک به نمای ساختمان می دهد. استفاده از نمای چوبی در مناطقی مانند شمال کشور بسیار متداول می باشد. البته استفاده از چوب خام در نما امری بی معناست. آنچه که در نمای ساختمان استفاده می شود می باشد که در برابر حرارت، ضربه و خوردگی و آتش سوزی کاملا مقاوم است و می توان در رنگ های گرم و ملایم آن را در نمای ساخت به کار برد. نمای چوبی اصالت خاصی به ساختمان می بخشد و در عین حال ظاهر ساختمان را به ظاهری گرم و صمیمی تبدیل می کند.

استفاده از چوب در نما  آن هم به تنهایی چندان مرسوم نیست بلکه از چوب در کنار شیشه و فلز استفاده می شود. اگر سفری به شمال کشور داشته باشید خواهید دید که نمای چوبی در بسیار کاربرد دارد و حال و هوای جنگلی و جذابی به ویلاهای این خطه داده است.

نمای سرامیکی

برای آن دسته از افراد که می خواهند حق انتخاب های متنوعی برای نمای ساختمان داشته باشند استفاده از متریال سرامیک توصیه می شود. این متریال دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی، فرسایش و یخ زدگی می باشد و در انواع طرح های مختلف به تولید میرسد و سرامیک های پرسلانی یکی از انواع سرامیک هایی هستند که مقاومت بسیار بالایی دارند و چند سالی می شود که استفاده از آن ها در نمای ساخت مرسوم شده است. یکی از مشکلاتی که نمای سرامیکی ایجاد می کند این است که به شدت نور خورشید را بازتاب می دهد بنابراین استفاده از آن در معابر پر تردد و مکان هایی که در معرض نور خورشید است چندان توصیه نمی شود اما اگر می خواهید نمای ساختمان خود را با قیمتی متعادل و شرایطی ایده آل اجرا کنید استفاده از متریال سرامیک به شما توصیه می شود.

نمای رومی

در واقع یک سبک از نما می باشد که در آن از متریال های مختلفی همچون  سنگ نطنز ، تراورتن و سیمان سفید و گچ استفاده می شود. نمای رومی یک نمای اصیل و با ابهت می باشد که به نمای شاهانه معروف است. اگر می خواهید نمای ساخت شما به سبکی اصیل و سنگین اجرا شود نمای رومی انتخابی عالی است. در این نما شاهد قوس های زیبایی در سر در و در سقف ساختمان هستیم. همچنین کتیبه های تراشکاری شده و نقش برجسته های زیبایی که روی ستون های ساختمان حکاکی شده است خبر از یک نمای رومی شیک و جذاب می دهند. ممکن است در برخی ساختمان هایی که به سبک رومی طراحی شده اند تعداد مجسمه ی سنگی تراشکاری شده در ورودی ساختمان مشاهده کنید که بخشی از نمای ساختمان به حساب می آیند.

نمای سنگی

نمای سنگی از آن دسته نماهایی است که از ازل تا ابد بوده و هست و هیچ گاه تکراری و خسته کننده نمی شود. نماهای سنگی تقریبا با هر گونه شرایط آب و هوایی سازگاری دارند و می توان آن ها را در مناطق مختلف ایران پیاده سازی کرد. بسیار مهم است که سنگ مورد استفاده در نمای ساختمان سنگ نمای با کیفیتی باشد و در اثر گذر زمان دچار شکستگی و ترک خوردگی نشود. زیباترین سنگ های نما اگر بی کیفیت باشند می توانند کل نمای ساختمان شما را زیر سوال ببرند. بنابراین در انتخاب سنگ نما بیش از زیبایی به کیفیت سنگ نما و مقاومت آن اهمیت بدهید.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است چرا که تنوع بالایی را به خود اختصاص داده و دارای مقاومت بالا و وزن سبکی می باشد و همچنین قابل شستشو است بنابراین از بابت تمیز کاری نما هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت. امام یکی از مواردی که در مورد نمامی کامپوزیتی وجود دارد این است که این نما دارای قیمت بالایی می باشد و برای اجرای آن باید هزینه ی سنگینی پرداخت کنید. با این حال نمای درخشان و شیکی که ورقه های کامپوزیت به ساختمان می بخشد موجب محبوبیت هرچه بیشتر این متریال در بین افراد شده است.

نمای آجری

یکی از متریال هایی که در نمای ساختمان ها استفاده می شود و قدمت آن به هزاران سال پیش باز می گردد متریال آجر است. نمای آجری اغلب در مناطقی با اقلیم گرم و خشک اجرا می شود چرا که مناطق مرطوب بارندگی های زیادی را به خود اختصاص می دهد و این بارندگی ها می تواند موجبات شوره زدن آجرها را فراهم کند. هیچ چیز بدتر از آجرهای شوره زده نیست. این موضوع شاید به طور موقتی قابل حل باشد اما در درازمدت نمای ساختمان شما دائما در حال شوره زدن خواهد بود. بنابراین پیاده سازی نمای آجری را برای مناطق گرم و خشک باید در نظر گرفت. این گونه اقلیم ها می توانند بستری عالی برای پیاده سازی نمای ساختمان آجری همراه با کاشی و نقش برجسته های زیبای سنتی باشند. اقلیم های گرم و خشک اغلب دارای بافتی سنتی هستند و کاملا پذیرش چنین نماهایی را دارند.

نمای استرچ متال

نمای استرچ متال همانطور که از نام آن پیداست از متریال های فلزی بهره گرفته است. در این نما از ورقه های فلزی برش خورده استفاده شده است که دارای ظاهری کاملا مستحکم با تنوع رنگی بالایی می باشد. طراحانی که علاقه به پیاده سازی خلاقیت و نوآوری در نمای ساختمان دارند می توانند از این متریال ها در نمای ساختمان استفاده کنند چرا که امکان طراحی های سه بعدی را به طراح خواهد دا. قیمت این متریال کاملا مناسب است و چشم اندازهای شیک و جذابی را برای ساختمان پدید می آورد. در واقع چهره ی شهر را از حالت یکنواختی و کسل کنندگی خارج می کند. این متریال دارای بافت و ساختاری سه بعدی می باشد و طرح های گوناگونی دارد.

نمای منونولیت

منونولیت یکی از نماهای جذاب برای ساختمان است که شاید کمتر مورد استفاده قرار گرفته باشد اما جای کار بسیاری دارد. این نما در واقع ترکیبی از سنگ های گرانیت و کوارتز با رنگ های طبیعی می باشد که در تولید آن از رزین روان کننده استفاده می شود. از جمله مزایای این نما این است که بسیار سبک می باشد و قیمت مناسبی دارد. همچنین برای پیاده سازی در مناطق مرطوب انتخاب خوبی به شمار می رود چرا که مانع از نفوذ آب می شود. دوام و ماندگاری منونولیت بسیار بالا می باشد و در طولانی مدت هرگز شاهد پوسته شدن آن و ترک خوردگی در سطح نمای ساختمان نخواهید بود. بنابراین اگر می خواهید نمایی شیک و مقاوم داشته باشید سراغ این نما بروید.

نتیجه گیری

انواع مختلف نماهای ساختمان این اجازه را به طراحان داده است تا با توجه به هنر و خلاقیتی که دارند یکی از نماهای مناسب را با توجه به شرایط اقلیمی برای ساختمان های یک منطقه پیاده سازی کنند. نکته ی مهم در انتخاب نوع نما و متریال های مورد استفاده در نما توجه به محل قرارگیری ساختمان می باشد. زاویه تابش آفتاب، شرایط اقلیمی، قرار گرفتن ساختمان در یک مکان پر تردد یا در یک خیابان خلوت همگی از جمله مواردی هستند که روی انتخاب نما موثر می باشند. این ها مواردی هستند که طراح نما باید در کار خود لحاظ نماید تا ننمای ساختمان بیرونی ترین قسمت یک خانه و یا یک آپارتمان است که نشان دهنده شرایط داخلی و هویت ساختمان و هم چنین سلیقه و حتی شرایط مالی صاحب خانه می باشد. از دیر باز تا به امروز مورد توجه بوده است. نماها نشان دهنده سلیقه، هنر، فرهنگ و صنعت در جامعه و مردم می باشد. در هر دوره ایی نمای ساختمان دستخوش تغییر بوده و امروزه ها بیشتر درگیر تجمل ، مد و زیبایی و همچنین صنعت شده است.

دردنیای امروز افراد نسبتا زیادی هستند که دوست دارند کالاهای لوکس و خاص و به روزترین امکانات را در اختیار داشته باشند. نمای ساختمان هم از این مقوله جدا نیست و کسانی هستند که نماهای خاص ومجلل و یا نماهایی که تلفیقی از علم و هنر می باشد را می پسندند.

 

نماهای خاص و متفاوت می تواند یک خانه یا آپارتمان و یا حتی یک خیابان و شهر را معروف و مشهور کند. برای داشتن یک نمای خاص و زیبا امروزه گروه های معماری و کلینیک های تخصصی طراحی و زیادی وجود دارند که با مراجعه به این مراکز می توان مشاوره به همراه طراحی کامپیوتری از نمای مورد نظردریافت کرد و حتی اجرای نما را به این شرکت ها سپرد.

هم درگیر مد و تنوع و علایق شخصی افراد شده است . در گذشته کمتر به تفاوت در نما توجه می شد ولی با وجود معماران و طراحان برجسته ایرانی نماهای لوکس و کاملا متفاوت را شاهد هستیم. اجرا و ایده در یک نمای ساختمان می تواند الگوی دیگر نماها شود. نماهای ساختمان سبک های متفاوتی دارند از قبیل :

، ، نمای کلاسیک، نمای رومی، نمای سنگی، ، که می توان از طرح های تلفیقی هم استفاده کرد مثلا از سنگ و آجر

نمای ساختمان در کشورها متفاوت است ولی چیزی که در سرتاسر دنیا در مشترک است واهمیت دارد توجه به زیبایی نمای ساختمان می باشد . می توان از نماهای دیگر کشورها ایده گرفت برای اجرای یک و بومی ، البته باید در نظر گرفت که الگو برداری صحیح و اصولی صورت بگیرد.

مای جذابی برای ساختمان خلق کند.

 

دکمه بازگشت به بالا