تشکل های شاهد و ایثارگر تبلور مردم سالاری دینی و محقق جهاد تبیین هستند

مدیرکل دفتر تشکل های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: این تشکل ها به عنوان نماد و تبلور مردم سالاری دینی می توانند نقش اساسی در تحقق جهاد تبیین ایفا کنند.

دکتر رحیم نریمانی که در همایش توانمندسازی تشکل‌های شاهد وایثارگر در هتل ثامن مشهد سخن می گفت،اظهار کرد: با توجه به ارتباط نزدیک  تشکل‌های شاهد و ایثارگر با عموم مردم،این همایش فر صت مناسبی برای تقویت ظرفیت‌های موجود  در این تشکل ها به شمار می رود.
نریمانی، مهم‌ترین وظیفه تشکل‌ها را وظیفه راهبری دانست و گفت: یکی از برنامه‌های راهبردی، توانمندسازی تشکل‌های مردمی ایثارگری است و از تشکل‌های ایثارگری، برنامه‌محور حمایت می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بنیاد شهید در دوران تحول خود قرار دارد، اظهار کرد: تقویت تشکل‌های مردمی ایثارگری از جمله اقداماتی است که در این راستا دنبال می‌شود.
نریمانی مردمی‌سازی را محور اساسی در بنیاد شهید عنوان کرد و افزود: تشکل‌های مردمی شاکله، بن‌مایه، شالوده و اساس کار ما در بنیاد هستند، از این رو اداره کل تشکل‌های ایثارگری و مشارکت‌های مردمی در بنیاد شهید و امور ایثارگران راه‌اندازی شده است.
وی مهم‌ترین وظیفه تشکل‌ها را وظیفه راهبری دانست و اضافه کرد: یکی از موضوعات اساسی که در دست پیگیری داریم ماجرای جامعه مدنی، پیشروی، الگو بودن و پیش‌قراولی تشکل‌های ایثارگری است؛ از این رو تشکل‌ها باید جایگاه و نقش خود را بدانند و آن را با استراتژی‌های خاص خود تقویت کرده و برای کشور دغدغه‌سازی کنند.
نریمانی، با اشاره به اینکه تشکل‌های ایثارگری باید برای کلان کشور برنامه داشته باشند، تصریح کرد: تشکل‌ها پل ارتباطی حاکمیت با مردم برای حل یک مساله هستند، از این رو باید به دنبال ایده، خلاقیت و نوآوری باشند و راهکار ارائه دهند.

وی با بیان اینکه ما از تشکل‌ها، برنامه‌محور حمایت می‌کنیم و وظیفه داریم مکتوبات و راهکارهای انها را پیگیری کنیم، ادامه داد: یکی از برنامه‌های راهبردی ما  توانمندسازی تشکل‌های مردمی ایثارگری است.
مدیرکل دفتر تشکل‌های ایثارگری و مشارکت‌های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران، با اشاره به اینکه تشکل‌ها باید زمینه اعتمادسازی و افزایش شاخص‌های سرمایه اجتماعی را در اولویت قرار دهند، ابراز کرد: روحیه مطالبه‌گری، شبکه‌سازی، جریان‌سازی، تحول‌گرایی و تحول خواهی، خلاقیت و ابتکار، میدان‌داری و حضور در عرصه‌های مختلف از وظایف تشکل‌های مردمی ایثارگری است.

سرپرست دفتر تشکل‌های ایثارگری و مشارکت‌های مردمی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: با توجه به اینکه فرهنگ ایثار و شهادت در فرهنگ ایرانی تنیده شده، کسی که بتواند کار فرهنگی ماندگار با ضریب نفوذ بالا و مردمی انجام دهد، مورد اقبال خواهد بود.
نریمانی همچنین بیان کرد: مهمترین بستر توسعه در هر کشوری فرهنگ است و برای ایجاد توسعه پایدار باید زیرساخت‌های فرهنگی لازم فراهم شود.

وی یادآور شد: نگاه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشکل‌های شاهد و ایثارگر نگاهی استراتژیک است و باید از این فرصت طلایی استفاده حداکثری را داشته باشیم که نفع عمومی برای نظام دارد، لذا با توجه به اینکه فرهنگ ایثار و شهادت در فرهنگ ایرانی تنیده شده، کسی که بتواند کار فرهنگی ماندگار با ضریب نفوذ بالا و مردمی انجام دهد، مورد اقبال خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ذات دولت سیزدهم حمایت از فرهنگ ایثار و شهادت است، تأکید کرد: در بنیاد شهید و امور ایثارگران و به خصوص دکتر قاضی‌زاده هاشمی ایمان و باور قلبی به اهمیت و ظرفیت تشکل‌های شاهد و ایثارگر وجود دارد و به دنبال گفتمان سازی توسط تشکل‌های شاهد و ایثارگر هستیم. رویکرد بنیاد برنامه‌محوری است و برنامه‌ای که مدون و با پشتوانه فکری اجرایی باشد مدنظر است و امیدواریم در این رابطه شاهد برنامه‌ها و پیشنهادات اعضای تشکل‌ها باشیم.

وی ایجاد  تشکل های در تراز انقلاب،بهره مندی از اصل خردمندی و عقلانیت و مشارکت‌ آفرینی، امیدآفرینی و تحول خواهی،خلاق و نواوری بودن‌ را از جمله اهداف بنیاد شهید عنوان کرد و افزود: تشکل های شاهد و ایثارگر تبلور مردم سالاری دینی در نظام جمهوری اسلامی هستد و از این رو می توانند در راستای جهاد تبیین نقش اساسی ایفا کنند.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا