حوادث

سازمان ملل: در زلزله‌های اخیر هرات ۴۳ هزار نفر آسیب دیده‌اند

ارزیابی سازمان ملل نشان می‌دهد که ده‌ها هزار نفر در چند منطقه هرات در نتیجه زلزله‌های اخیر آسیب دیده‌اند که علاوه بر رسیدگی فوری به آنها، بازسازی خانه‌های ویران شده نیز باید در نظر گرفته شود.

به گزارش مجله روز، این سازمان گفته است که حدود ۴۳ هزار نفر در این ولایت بی‌خانمان شده‌ یا افراد و خانواده‌هایی هستند که نیاز به کمک‌های اولیه و غذایی دارند.

در این زمین‌لرزه‌ها بیش از ۳۳۳۰ خانه به طور کامل تخریب شده‌اند که بیشتر آنها در ولسوالی «زنده‌جان» هستند.

همچنین بنابر گزارش بی‌بی‌سی، سازمان‌های بین‌المللی ۲۴۵ کودک خردسال بی‌سرپرست، ۴۰۱ سالمند تنها و ۲۲۷ نفر را که با ناتوانی شدید در مناطق آسیب‌دیده زندگی می‌کنند، شناسایی کرده است.

سازمان‌های کمک‌رسان در حال ارزیابی‌های مداوم در این مناطق هستند و پیش بینی می‌کنند که این ارقام افزایش یابند.

دانیل اندرس، نماینده ویژه دبیرکل و هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده هرات، گفت: فقط رسیدگی در ماه اول کافی نیست، بلکه برای ۱۲ ماه آینده بازسازی خانه‌های آسیب دیده نیز مطرح است.

بنابر این گزارش طی یک هفته در ماه اکتبر (ماه جاری) دست‌کم سه زلزله به بزرگی ۶.۳ و چند پس‌لرزه در هرات در غرب افغانستان رخ داد.

زلزله ده‌ها روستا را در هرات به تلی از خاک بدل کرده و مردم در چادرهای موقت به سر می‌برند. آنهایی که در زلزله بی‌خانمان شده‌اند، پس از دفن قربانیان، حالا نگران فرارسیدن زمستان سخت هستند.

هرچند آمار منتشر شده از شمار قربانیان این سه زلزله شدید متناقض است اما آخرین گزارش‌ها حاکیست که حدود ۲۵۰۰ فوتی تاکنون گزارش شده هرچند برخی منابع خبری دیگر حدود۱۵۰۰ جان باخته و بیش از ۲۰۰۰ مجروح را گزارش کرده‌اند.

انتهای پیام

تیم تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در استفاده از سبک نوشتاری منحصر به فرد هستم. توانایی خلق تاثیر و ارتباط عاطفی با خوانندگان را دارم.
دکمه بازگشت به بالا