شکوفایی کمال انسان درسایه ایمان و عمل صالح

این گفته نماینده ولی فقیه در استان دردیدار خواهران شبکه تربیتی صالحین قزوین بود .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز قزوین؛ حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی گفت :  صالحین در نگاه قرآنی آن دسته از افرادی هستند که ایمان دارند و کارهایکمال انسان درسایه ایمان و عمل صالح شکوفا می شود شایسته را دنبال می‌کنند، البته اگر فقط کار شایسته انجام بدهند صالح نیستند، کارشان خوب است اما حُسن فعلی دارند و حُسن فاعلی نیست، چرا که عمل صالح باید همراه با ایمان باشد.

وی افزود : ایمان یعنی به خدا، رسول خدا (ص)، نبوت، کتاب خدا، سلسله انبیاء، ائمه اطهار (ع) و همه چیزهای دیگری که ایمان را کامل می‌کنند اعتقاد داشته باشیم، باید هم ایمان داشته باشیم و هم به‌دنبال انجام کارهای خوب باشیم و از هر کار ناپسندی رنجور شویم.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: آدم باایمان باید این‌گونه باشد که اگر بی‌عدالتی ببیند بی‌قرار شود یا اگر دروغ بشنود یا نفاق ببیند تعجب کند و به‌دنبال حقیقت باشد، این‌ها چیزهایی است که شما افسران پای‌کار دین باید به‌دنبال آن باشید و برای این گونه امور دوندگی کنید.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: بنابراین صالح یعنی کسی که ایمان دارد و کارهایش را بر اساس ایمان انجام می‌دهد، همین که ایمان و عمل صالح کنار هم قرار گرفتند، خدای متعال بزرگ‌ترین جایزه عالم هستی را به انسان عنایت می‌کند، آنقدر این جایزه شوق‌انگیزه است که اگر مردم بدانند همه چیز را تعطیل می‌کنند و برای گرفتن این جایزه اقدام می‌کنند و حتی در صف می‌ایستند.

وی تأکید کرد: آن جایزه چیست؟ خداوند در آیه 97 سوره مبارکه نحل می‌فرماید «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ»، یعنی (هر كس از مرد يا زن كار شايسته كند و مؤمن باشد قطعاً او را با زندگى پاكيزه‏‌اى حيات حقيقى بخشيم و مسلماً به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏‌دادند پاداش خواهيم داد).

امام جمعه قزوین تصریح کرد: در این آیه مشاهده می‌کنیم که عمل صالح حتماً باید با ایمان ترکیب شود، در غیر این صورت هیچ فایده‌ای نخواهد داشت، مانند این که رسول خدا (ص) فرمودند کتاب خدا (قرآن) و عترت با هم هستند و هرگز از هم جدا نخواهند بود.

وی یادآور شد: نه عترت به تنهایی کفایت می‌کند و نه کتاب به تنهایی کافی است، این دو محال است از هم جدا شوند، ایمان و عمل صالح هم این گونه هستند، اگر با هم شوند خروجی معجزه‌آسایی دارند، این خروجی معجزه‌آسا همان جایزه‌ای است که جا دارد برای آن در صف بایستیم و در آیه 97 سوره نحل نیز آمده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اظهار کرد: این جایزه «حیات طیبه» است، یعنی ایمان و صالح در کنار هم باعث می‌شوند انسان به حیات طیبه برسد و طعم آن را بچشد.

وی افزود: در مورد تقوا نیز این گونه است، باید یک مواد اولیه تقوا در وجود انسان باشد تا آدم متقی شود، این ماده اولیه حیات و تقوا را خداوند به همه بندگان عنایت کرده است، خداوند در آیه 8 سوره شمس می‌فرماید ما به همه بنی‌آدم تقوا و فجور را فهمانده‌ایم، بنابراین مواد اولیه در همه وجود دارد، هر کس به این مواد اولیه اهمیت بدهد، خداوند مراحل بعدی را نیز به او عنایت می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین عابدینی عنوان کرد: بنابراین ایمان و عمل صالح به حیات طیبه منتهی می‌شود، مرحله بعدی این است که خدای متعال می‌فرماید شما اگر اهل ایمان و عمل صالح باشید کم‌کم جامعه‌ای از شما درست می‌شود که تماشایی و تحسین‌برانگیز است.

وی گفت : خداوند در این آیه می‌فرماید هر کس خدا را پیدا کرد و با او ارتباط برقرار کرد، از طریق ارتباط با خدا عصمت نسبی نصیب او می‌شود، کسی که با خدا آشتی کند و با او مرتبط شود، گم نمی‌شود و راهش را پیدا می‌کند، خدای متعال در این آیه از ارتباط فردی با خدا صحبت کرده است.

امام جمعه قزوین یادآور شد: رهبر حکیم انقلاب فرمودند نماز جمعه مرکز فرماندهی مسائل فرهنگی، بصیرتی، تقوایی و ایمانی است، هر فعالیتی داریم باید با محور نمازهای جمعه باشد، این خیلی مهم است.

دکمه بازگشت به بالا