فرهنگ و هنر

نقش مهم کتابخانه‌های عمومی در آموزش فرهنگ واقعی کار در جامعه

مجله روز/خراسان رضوی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به حرکت مثبت کتابخانه‌ها در پرداختن به موضوع کسب و کار گفت: به آموزش فرهنگ واقعی کار در جامعه نیاز داریم و این مهم از مسیر کتاب و کتابخانه میسر می‌شود.

انسیه خزعلی امروز، ۲۶ مهرماه، در اختتامیه دومین همایش بین‌المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب و کارهای کوچک»، اظهار کرد: هرگاه از خواندن سخن به میان می‌آید، اولین کلام خداوند خطاب کرد به آخرین پیامبرش را به یاد می‌آورد که بر امر خواندن تأیید کرده است.

وی با اشاره به حوادث دلخراش غزه گفت: دوست داشتیم امروز از کتاب و مهارت و کار بخوانیم، از نشاط و سرزندگی و بالندگی در شهر و روستا بخوانیم و از کتابخانه‌هایی بگوییم که به میدان کار و اقتصاد آمده و در عمل کارهای خود را ثابت کرده‌اند؛ اما حوادثی که روزهای گذشته پیش آمد ما را به خوانش دیگر کشید به گونه‌ای که امروز باید از اشک، خون و درد و غزه بخوانیم. از اطفال قطعه قطعه شده و مادران فرزند از دست داده و فرزندان بی‌مادر شده بخوانیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، حوادث اخیر را اوج جنایت بی‌حساب و غیر قابل توصیف برشمرد و گفت: آیا بشر می‌تواند به این حد از رذالت و حضیض دچار شود و دست به چنین جنایات هولناک و نسل کشی بزند؛ افسوس که مجبور هستیم ببینیم و دستمان بسته است. مجبور هستیم حوادثی را بشنویم و بخوانیم که متأسفانه نه صدایش و نه تصویرش به گوش مدعیان حقوق بشر نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: شاهد بودیم برای حقوق زنی به صورت تخیلی و غیرمستند چه کردند، اکنون برای زنانی و کودکانی که اکثریت کشتگان و مجروحان غزه را تشکیل می‌دهند، صدای پرطلبان و بانیان حقوق بشر بلند نیست.

خزعلی ضمن عرض تسلیت برای حوادث روزهای گذشته در غزه ادامه داد: طلب دعا و فرج می‌کنیم برای همه کسانی که اسیر چنین ظلم‌هایی شده‌اند و به امید روزی که این غده سرطانی از روی زمین برچیده شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه به حرکت مثبت کتابخانه‌ها در پرداختن به موضوع کسب و کار اشاره و عنوان کرد: تشکر می‌کنم از این نهضتی که برای آوردن کتاب به میدان و برای استفاده از آن در حیطه‌های کاربردی و رفع خلاهای زندگی و برای بسط کتابخوانی در جامعه و خانواده‌ها ایجاد شده است و ما نیاز داریم که در کسب و کارهایمان از علم بهره بگیریم.

وی افزود: یکی از خلاهای کار در جامعه ما، مسئله فرهنگ کار است و ما نیاز داریم خانواده‌های ما، فرهنگ واقعی کار و زحمت‌کشی را برای رسیدن به گنج، هم تمرین کنند هم بشناسند و هم به خوبی درک کنند و این از مسیر کتاب و کتابخانه میسر است.

خزعلی در ادامه با بیان اینکه باید کسب و کار خود را با مهارت کافی و در مرزهای دانش حرکت دهیم، اضافه کرد: این همراه با کسب و کار است. نیاز داریم بازار را بشناسیم و چگونگی و کجایی ارائه محصول و کیفیت محصول را بیاموزیم و در این مسیر نیز به کتاب و کتابخانه و نقش مهمی که کتابخانه می‌تواند در این مسیر داشته باشد، نیاز است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ورود کتاب به اقصی نقاط کشور مسئله مهم دیگری است، گفت: کتاب در روستاها و شهرهای کوچک نفوذ دارد، اگرچه در شهرهای بزرگ کمرنگ شده یا به شکل‌های دیگری غیر کتابخانه فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرصت مغتمی است و باید از  آن استفاده کنیم.

خزعلی گفت: کشور ما با کاهش جمعیت مواجه است و به تله جمعیتی وارد شدیم. این مشکل جدی که بسیاری از کشورهای دیگر با آن مواجه شده و نتوانستند از آن خارج شوند و ما در مرز آن قرار گرفتیم. کاهش جمعیت ما با کشور ترکیه مشابه ترکیه است؛ هر ۲ کشور به عدد ۱.۶ رسیده و اخطار جمعیتی داده و برنامه‌های افزایش جمعیت را دنبال می‌کنند. هرچند ما یک مزیت داریم و آن روستاهای ماست؛ جمعیت روستایی ما ۲۵ درصد است و ترکیه ۵ درصد، اما متاسفانه این در حال کاهش است.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی نقش مهمی در حفظ روستاها، آگاهی دهی، مهارت‌آموزی برای کار و پشتیبانی از کسب‌وکارهای کوچک و ماندگاری روستاها دارند و علم و دانش همراه با پشتیبانی‌های کسب‌وکار که موجب قوت روستا می‌شود، را ارائه می‌دهند.

خزغلی تصریح کرد: زنان نقش مهمی در جوامع روستایی دارند و اکثریت اقتصاد روستایی و عشایر توسط زنان اداره می‌شود؛ همانگونه که بانوان سهم مهمی در اداره کتابخانه‌های عمومی دارند. بنا به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ۶۰ درصد کتابخانه‌های عمومی را بانوان اداره می‌کنند.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی در همه روستاها و جمعیت عشایری ایران سواد رواج دارد، گفت: از این موقعیت باید به خوبی استفاده کرد. نقش کتابخانه‌ها در این زمینه بسیار ارزنده است. همچنین در زمینه بازماندگی از تحصیل کتابخانه‌ها می‌توانند نقش ایفا کنند. اگر مدارس سیار و صوتی و تصویری را به روستاها و مناطق عشایری ببریم و در کنار کتابخانه‌های روستایی قرار دهیم، بازمانده از تحصیل نخواهیم داشت.

بر اساس گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، وی تصریح کرد: امیدوارم با همتی که در این یکی ۲ سال به وجود آمده، شاهد شکوفایی بیشتر شهرها و روستاهای کوچک باشیم و حرکت خوبی را برای مهاجرت از شهرها به روستاها شاهد باشیم.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا