واکنش فدراسیون فوتبال به اظهارنظر گل‌محمدی / فیفا به پرسپولیس غرامت می‌دهد؟

نبی: منابع مالی پاشنه آشیل فدراسیون فوتبال است

آفتاب‌‌نیوز :

مهدی محمد نبی درمورد اینکه آیا فدراسیون فوتبال و تیم ملی به اهداف خود در تورنمنت اردن رسیدند، اظهار داشت: ابتدا باید خدمت مردم مظلوم و شریف غزه تسلیت گفته و با خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را از دست داده یا کودکانی که در خون غلطیدند و شهید شدند، همدردی کنم. این جنایت رژیم صهیونیستی سبب انزجار جامعه جهانی به ویژه ورزش شد. 

وی افزود: خوشبختانه جامعه ورزش و فدراسیون‌های مختلف حمایت گسترده‌ای از فلسطینی‌ها داشتند. وظیفه تک تک بچه‌های تیم ملی بود که در بازی با قطر با چفیه وارد زمین شوند. همه اعضای کادرفنی، سرپرستی و. هم این کار را انجام دادند. امیدوارم مسلمانان جهان در این مسیر حمایت خوبی از مردم غزه داشته باشند تا شاهد باشیم هرچه زودتر این ستمگران به سزای اعمال خود برسند.

* هیچ کدام از فیفادی‌ها را از دست ندادیم 

نایب رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: اسفند سال گذشته مطابق پیشنهاد و مصوبه هیات رییسه امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. او و دستیارانش با فرصت کمی که داشتند، بلافاصله وارد بازی‌های تدارکاتی شدند. ۳ فروردین اولین بازی ما با روسیه مساوی تمام شد. در ۷ ماه اخیر در تمام فیفادی‌ها شرکت کرده و ۹ بازی تدارکاتی انجام دادیم. متوسط در هر یک ماه و نیم، ۲ بازی داشتیم. فیفادی‌ها را از دست ندادیم.

* منابع مالی پاشنه آشیل فدراسیون فوتبال است

نبی درخصوص اینکه آیا کیفیت بازی‌های دوستانه مطلوب بود، گفت: بخشی از بازی‌های تدارکاتی با نیت شبیه‌سازی جام ملت‌های آسیا انجام شد. ما در مقدماتی جام جهانی نیز با هنگ‌کنگ و ترکمنستان بازی داریم. این شبیه‌سازی خیلی برای سرمربی تیم ملی موثر است. در کنارش بازی با تیم‌های بالای رنکینگ جهانی نیازمند چند موضوع است. حداقل باید از یک یا یک سال و نیم قبل باید با این تیم‌ها هماهنگ کرده و در کنارش منابع مالی را تامین کنید. به هر صورت این منابع مالی پاشنه آشیل فدراسیون است. بخش دیگر ارتباطات بین‌المللی است که باید برقرار کنیم و باید این تیم‌ها در تقویم خود جا داشته باشند.

* در فیفادی با تیم‌های بسیار قوی بازی کردیم

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته نیز به ندرت این هماهنگی‌ها برای بازی با تیم‌هایی که در رنکینگ بسیار خوب هستند، انجام شده است. این نوع فیفادی را به خوبی با تیم‌های بسیار قوی انجام دادیم. روسیه تیم کمی نیست. در همین تورنمنت اردن تیمی مثل عراق حضور داشت که یک دوره قهرمان جام ملت‌ها شده یا روی تیم قطر به عنوان مدافع قهرمانی جام ملت‌ها بسیار سرمایه‌گذاری شده است. ما در آبان مقدماتی جام جهانی را پیش رو داریم و تورنمنت اردن در هماهنگی هرچه بیشتر بازیکنان تاثیر زیادی داشت تا در ادامه بتوانیم در جام ملت‌ها هم نتیجه بگیریم.

* تورنمنت شرق آسیا قطعی شود باید بدون لژیونر‌ها برویم و لیگ را تعطیل کنیم

مدیر تیم ملی فوتبال کشورمان درخصوص احتمال حضور در تورنمنت شرق آسیا، گفت: مسئولان برگزاری مسابقات دنبال تیم‌های بزرگ هستند و هنوز قطعی نشده است. اگر این تورنمنت قطعی شود، ۲ تیم بزرگ را از قاره‌های دیگر تنظیم می‌کنند و ما هم همراه میزبان شرکت می‌کنیم. در حال مذاکره هستیم، اما اگر قطعی شود، به دلیل برگزار نشدن در ایامی خارج از فیفادی، باید بدون لژیونر‌ها شرکت کنیم و البته لیگ برتر نیز معوق می‌شود. البته روی این موضوع فکر کرده و همراه با قلعه‌نویی برای تصمیم‌گیری در این مورد نشستی را با مسئولان سازمان لیگ برگزار می‌کنیم.

* زمین شماره ۲ بهترین زمین تمرینی ایران است 

نبی درمورد مشکلات مربوط به زمین‌های تمرین تیم‌های ملی و ورزشگاه آزادی، گفت: با وجود گرمای بیش از حد و کمبود آب در منطقه ۲۲، زمین شماره ۲ مرکز ملی را احیا کردیم. زمین تمرین تیم ملی بهترین زمین ایران است و چنین زمین تمرینی در کل کشور نداریم. موسوی و همکارانش این زمین را احیا کردند.

* با حمایت شهرداری زمین شماره یک را احیا می‌کنیم

وی افزود: زمین شماره یک در سال ۱۳۷۴ ساخته شده و در این مدت هیچ اتفاقی برایش نیفتاده است. با توجه به بازدید زاکانی از کمپ تیم ملی قرار شد این زمین با حمایت شهرداری تهران و تامین منابع مالی هرچه سریع‌تر ترمیم شود. این زمین در سال‌های گذشته واقعا استراحت نداشته است. ۱۸ تیم در رده‌های ملی داریم که تیم‌های پایه معمولا در همین زمین تمرین می‌کنند. به همین دلیل یا باید این تیم‌ها را به خارج از این محل ببریم یا در خارج از کشور اردوهایشان را برگزار کنیم. امیدوارم با این بازدید زمین شماره یک احیا شود.

* چاه‌های جدید منطقه ۲۲ آبیاری زمین ورزشگاه آزادی را دچار مشکل کرد

نایب رئیس فدراسیون درمورد کرم خوردگی چمن ورزشگاه آزادی، گفت: تولیت استادیوم آزادی با شرکت توسعه و تجهیز است. از نزدیک شاهد هستم عسگریان و همکارانش در این مدت واقعا زحمت کشیدند. در منطقه ۲۲ کمبود آب مشخص است. شاید سازمان آب راضی نباشد، اما باید بگویم چاه‌هایی که در این منطقه زده شد، باعث شد آبی که در محدوده استادیوم آزادی است، به سمت چاه‌های جدید برود و عملا برای آبیاری زمین این استادیوم دچار مشکل شدند.

نبی افزود: بخشی از آبرسانی کمپ تیم‌های ملی نیز از استادیوم آزادی می‌آمد. طبیعی بود آب شرب برای مردم منطقه ۲۲ ضروری‌تر بود و به همین دلیل به زمین آزادی لطمه خورد. طبق پیگیری همکاران ما در شرکت توسعه امیدواریم این معضل هرچه سریع‌تر حل شود.

* دلایل قرار گرفتن نام فدراسیون ایران بین برترین‌های آسیا 

وی درمورد دلایل قرار گرفتن نام فدراسیون ایران بین گزینه‌های برترین فدراسیون آسیا، عنوان کرد: AFC معمولا عملکرد فدراسیون‌ها را می‌خواهد. ما هم حاصل فعالیت فدراسیون را مکتوب و مستند به کنفدراسیون می‌فرستیم. آن‌ها با توجه به بررسی‌ها و گزارش بازرسان خود بدون تعارف همه موارد را پیگیری می‌کنند. وقتی در رنکینگ جهش پیدا کرده و نتایج خوبی را کسب می‌کنید، فوتبال ساحلی و فوتسال نتایج بسیار خوبی می‌گیرید، در بحث بانوان تیم زیر ۱۴ سال قهرمان تورنمنت کافا شده است. همه این موارد بررسی می‌شود. به جز تیم ملی امید و جوانان سایر رده‌های ملی عملکرد خوبی داشتند. 

نایب رئیس فدراسیون اضافه کرد: تیم‌های فوتسال و فوتبال ساحلی ما در آسیا و جهان فوق العاده هستند. تیم نوجوانان به جام جهانی صعود کرده و تیم ملی بانوان نیز با وجود اینکه به تازگی تشکیل شده نتایج بسیار خوبی گرفته است. به‌هر صورت آن‌ها شاخص‌هایی دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر فدراسیونی در نمودار مدنظر AFC حرکت کرده، به توسعه رسیده یا در حال توسعه باشد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

* واکنش فدراسیون فوتبال به اظهارنظر گل‌محمدی 

نبی درواکنش به اظهارنظر یحیی گل‌محمدی پس از پایان بازی با پیکان مبنی براینکه فدراسیون فوتبال بابت پارگی رباط صلیبی مرتضی پورعلی‌گنجی در بازی تیم ملی از باشگاه پرسپولیس دلجویی و عذرخواهی نکرده است، اظهار داشت: مرتضی پورعلی‌گنجی در بازی با قطر مصدوم شد. وقتی به تهران رسیدیم، بلافاصله پزشک تیم او را به بیمارستان برد. از این بازیکن MRI گرفته و عکسبرداری کردند. کارهایش را انجام می‌دهیم. قرار است دکتر رازی نیز پیگیر درمانش باشد. روز گذشته نامه‌ای را هم به پرسپولیس فرستادیم که در آن اعلام شد با توجه به اینکه او در بازی رسمی تیم ملی مصدوم شده است، پیگیر معالجه و مداوایش هستیم. مرتضی بازیکن تاثیرگذار پرسپولیس بوده و یحیی گل‌محمدی نیز نگران ارنج تیمش است. ما تمام موارد را به باشگاه اعلام کردیم.

* فیفا به پرسپولیس غرامت می‌دهد؟

وی درمورد احتمال پرداخت غرامت از جانب فیفا به پرسپولیس، توضیح داد: در این مودرد مقررات را به یاد ندارم، اما خانلری و شهاب که بخش پزشکی تیم ملی را دنبال کرده باید در این مورد نظر بدهند و تارقلی‌زاده، مدیر بین‌الملل ما هم شفاف کار را پیگیری کند. باید با فیفا مکاتبه شود و نظر این نهاد را بگیریم. حتی برای مصدومان خود در جام جهانی طبق مکاتباتی که با فیفا داشتیم، حرف‌شان این بود که باید در همان محل مثلا در بیمارستانی که در قطر است کار را انجام می‌دادیم. باید برای شفاف شدن موضوع از فیفا استعلام بگیریم.

* چگونه VAR به ایران آمد؟

نبی درخصوص اینکه ظاهرا قرار است ۲ دستگاه VAR که اکنون در ورزشگاه آزادی و نقش جهان وجود دارد در این ورزشگاه‌ها حفظ شود و اینکه آیا ورود این دستگاه‌ها با کشورمان صد در صد کار AFC بود یا با فعالیت فدراسیون به ایران آمد، گفت: یکی از الزامات میزبانی لیگ قهرمانان، داشتن VAR بود. طبق جلساتی که مهدی تاج با شیخ سلمان و ویندزور برگزار کرد، مکاتباتی انجام شد. مذاکراتی هم صورت دادیم که به مکاتبه رسمی انجام شد و آن‌ها در نهایت موافقت کردند تا ۲ دستگاه VAR به تهران ارسال شود.

دکمه بازگشت به بالا