ایرانی کسب و کارجامعه و خانواده

شمالی ها برنج خام رو چطور نگهداری میکنن که خراب نشه؟

روش نگهداری خام به صورتی که خراب نشده و دچار آفت نشود، حتما برای شما هم کاربردی خواهد بود. یکی از اصلی ترین مواد غذایی و پرمصرف ما ایرانی هاست برای همین دانستن ترفندهای نگهداری برایمان مسئله ای ضروری است. برای خرید برنج عنبربو کلیک کنید.

از آنجاییکه اغلب غذاهای ما ایرانی ها با برنج تهیه می شود، اکثر افراد مقدار زیادی برنج خریداری و نگهداری می کنند ولی گاهی به دلیل عدم رعایت نکاتی برنج دچار آفت شده و شپشک می زند. در این بخش از ویکی گردی راز نگهداری طولانی مدت از برنج خام را که مردم شمال کشورمان هم از آنها استفاده می کنند، آورده ایم.

فقط قبل از هر چیز، در هنگام خرید برنج مشتی از برنج را بردارید و از نزدیک بررسی کنید که آفاتی مانند شپشک و یا کرم داخل برنج نباشد.

چگونه برنج خام را برای مدت طولانی نگهداری کنیم

اگر می خواهید برنج را برای طولانی مدت نگه دارید، به نکات زیر توجه نمایید:

برنج را در ظرف مناسبی بریزید

بهترین چیزی که می توانید برنج را در آن بدون تغییر کیفیتش طولانی مدت نگهداری نمایید، کیسه پارچه ای نخی می باشد که در آن از پلاستیک استفاده نشده باشد زیرا کیسه نخی رطوبت را از برنج می گیرد و موجب افزایش طول عمر برنج می شود پس در صورت خرید زیاد برنج، آنها را در کیسه نخی نگه دارید.

نگهداری از برنج در ظروف پلاستیک سبب می شود که برنج کم کم بو و مزه اش تغییر کند و تحت تاثیر قرار بگیرد اما اگر می خواهید برنج را در ظرف پلاستیکی بریزید، حتما باید از ظروف پلاستیکی مرغوب استفاده کنید و از خشک بودن ظرف مطمئن باشید.

ظرف شیشه ای مات نیز اگر در جایی دور از نور خورشیدنگهداری شود، جزو ظرف مناسب برای نگهداری از برنج خام است.

ظروف فلزی برای نگهداری برنج مناسب نیست، استفاده از ظرف فلزی دوجداره که تنها لایه خارجی آن از فلز و لایه داخلی از پلاستیک باشد، مورد مناسبی برای نگهداری برنج است.

اما یک توصیه فوق العاده کاربدی در خصوص ظرف نگهداری برنج:

این روش را حتما امتحان کنید. خیلی از شمالی ها برنج را در بطری های تمیز و خشک نوشابه می ریزند و آن را در محیطی خشک و خنک نگهداری می کنند. با این روش اصلا در برنج کرم و حشرات نفوذ پیدا نمی کنند.

جهت ذخیره و نگهداری برنج در شیشه های نوشابه، حتما به نکات زیر دقت نمایید:

 1. از خشک بودن برنج اطمینان حاصل نمایید.
 2.  از خشک بودن بطری های جهت ذخیره برنج اطمینان حاصل نمایید.
 3.  از تمیز بودن کامل بطری، شستن آن و خشک کردن کامل آن اطمینان حاصل نمایید.
 4.  برای بالا بردن ماندگاری و طول عمر برنج در بطری ها، یک قطعه جذب کننده هوا در کف بطری قرار دهید.
 5.  برنج باید به صورت کامل و فشرده کل بطری را پر کند و با چند بار تکاندن بطری روی زمین، به خارج شدن هوای اضافی بین دانه های برنج کمک کنید.
 6.  از تمیز و خشک بودن درب بطری نیز اطمینان حاصل کنید.
 7.  از بطری های پلاستیکی یا شیشه ای، بطری های نوشابه به دلیل چفت بودن درب آنها و جلوگیری از نفوذ هوا و رطوبت، بهتر عمل می کنند.

برنج خام را در فضای مناسب نگه داری کنید

برای جلوگیری از شپشک زدن برنج باید به محل نگهداری آن نیز توجه نمایید. برنج خام را در جای خشک و خنک نگهداری کنید زیرا گرما و رطوبت برنج را خراب می کند و موجب شپشک زدن آن می شود.

برنج را دور از نور خورشید نگه داری کنید

برنج را دور از نورخورشید نگهداری کنید و در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا این کار و قرار دادن برنج در معرض نور مستقیم خورشید سبب خرد شدن دانه‌های برنج و کاهش کیفیت آن خواهد شد پس برای از بین بردن رطوبت برنج، آن را در سایه پهن کنید تا هوا بخورد.

از چسباندن کیسه‌ها به دیوار خودداری کنید

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین و دسترسی موجوداتی مانند موش و سوسک و غیره به کیسه‌های برنج آنها را در ارتفاع 20 تا 25 سانتی‌متری از زمین بگذارید و حداقل 5 سانتی متر میان کیسه‌های برنج و دیوار فاصله بگذارید تا گردش هوا به راحتی در میان آن‌ها انجام شود. شما می توانید قفسه‌های مشبک بزنید و برنج را در این قفسه‌ها قرار دهید زیرا هوا در این قفسه ها به خوبی جریان می یابد.

برنج خام را در یخچال قرار دهید

اگر برنج زیادی خریداری نکرده اید و جای کافی برای نگهداری برنج در یخچال دارید، برنج را در یخچال بگذارید زیرا سرد بودن و عدم وجود رطوبت در یخچال باعث می شود تا شرایط نگهداری مناسبی برای برنج ایجاد شود.

از مواد طبیعی در کیسه برنج استفاده کنید

بسیاری از کدبانوها برای نگهداری طولانی مدت برنج و پیشگیری از شپشک زدن آن، مواد طبیعی  را در کیسه برنج خود قرار می دهند.

 • حبه سیر
 • فلفل تند و خشک
 • میخک
 • آهن مانند میخ یا میلگرد
 • برگ گردو
 • پوست گردو
 • برگ درخت چریش
 • نمک
 • زنجبیل
 • زردچوبه

از جذب کننده‌های اکسیژن استفاده نمایید

برای نگهداری طولانی مدت برنج از جذب کننده‌های اکسیژن استفاده نمایید. جذب کننده‌های اکسیژن بسته‌های کوچکی هستند که اغلب در بسته بندی‌های غذایی پیدا شده و مانع از رشد قارچ‌ها می‌شوند.

ظروف نگهداری برنج را ضدعفونی کنید

هنگام نگهداری برنج در محفظه‌ای مهر و موم شده همراه با یک جاذب اکسیژن حتما به تمیز کردن ظروف نگهداری برنج اهمیت دهید تا کیفیت آن پایین نیاید.

نکته مهم

برخی از افراد برای جلوگیری از شپشک و آفت برنج از قرص برنج استفاده می کنند اما قرار دادن مستقیم قرص برنج در گونی برنج موجب مرگ می شود،اگر مجبور به استفاده از قرص برنج شدید، آن را داخل یک قوطی کبریت بگذارید و قوطی را با چسب محکم ببندید و با سوزن سوراخ های به وجود آورید و آن را بین برنج ها بگذارید.

روش نگهداری برنج خام به صورتی که خراب نشده و دچار آفت نشود، حتما برای شما هم کاربردی خواهد بود. برنج یکی از اصلی ترین و پرمصرف ما ایرانی هاست برای همین دانستن ترفندهای نگهداری برنج برایمان مسئله ای ضروری است.

از انجاییکه اغلب غذاهای ما ایرانی ها با برنج تهیه می شود، اکثر افراد مقدار زیادی برنج خریداری و نگهداری می کنند ولی گاهی به دلیل عدم رعایت نکاتی برنج دچار آفت شده و شپشک می زند. در این بخش از راز نگهداری طولانی مدت از برنج خام را که مردم شمال کشورمان هم از آنها استفاده می کنند، آورده ایم.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا