نشاط

استفاده از سیستم آفسایدگیری نیمه خودکار در جام ملت‌های آسیا

به گزارش خبرگزاری مجله روز، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نوشت که داوران مسابقات جام ملت‌های آسیا 2023 می‌توانند از فناوری سیستم نیمه خودکار آفسایدگیری (SAOT) استفاده کنند.

این سیستم در همه 51 مسابقه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به کار می‌رود و 12 دوربین برای اجرای آن در هر ورزشگاه نصب می‌شود. همچنین سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) که در جام ملت‌های آسیا 2019 از مرحله یک‌ چهارم نهایی استفاده شد، در همه دیدارهای جام ملت‌های آسیا 2023 برقرار خواهد بود.

این فناوری با استفاده از هوش مصنوعی، موقعیت بازیکنان را به‌صورت دقیق و سریع بررسی می‌کند. هنگامی که یک بازیکن در موقعیت مشکوک به آفساید صاحب توپ می‌شود، یک هشدار به کمک داور ویدیویی ارسال می‌کند تا شرایط را با بهره از خطوط آفساید که به‌صورت خودکار توسط این فناوری رسم می‌شود، ارزیابی کند. تصمیم نهایی با تأیید داوران VAR و سپس داور وسط گرفته می‌شود.

پس از تکمیل فرآیند تصمیم‌گیری، نقاط تعیین‌کننده در موقعیت بازیکن در انیمیشن سه‌بعدی نشان داده می‌شود که روی صفحه‌های نمایشگر غول‌پیکر ورزشگاه و نیز برای بینندگان تلویزیونی به نمایش درمی‌آید.

رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2023 از 22 دی تا 21 بهمن 1402 در کشور قطر برگزار می‌شود و تیم ملی ایران با امارات، فلسطین و هنگ‌کنگ همگروه است.

استفاده از سیستم آفسایدگیری نیمه خودکار در جام ملت‌های آسیا

251251

نویسنده تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از سبک نوشتاری زیبا و توصیفات جذاب، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌های مفصل و زنده از رویدادها و مسابقات ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در به اشتراک گذاری احساسات و لحظات برجسته ورزش با شما دوستان ورزشی قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای هیجان انگیز ورزشی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا