فرهنگ و هنر

ایرانی‌ها تا آخر سال به عمره می‌روند؟

زمان ازسرگیری سفر عمره هنوز مشخص نشده و هیأت حج ایران هنوز در عربستان است. نماینده ولی فقیه در حج از این هیأت خواسته است تلاش کند تا زمینه اعزام زائران در ماه‌های رمضان و شوال (اسفند، فروردین، اردیبهشت) فراهم شود.

به گزارش مجله روز، نزدیک به یک ماه است که نمایندگان سازمان حج و زیارت در عربستان هستند تا شرایط سفر زائران ایرانی به عمره فراهم شود. معاون سازمان حج و زیارت که همراه هیأت ایران است، می‌گوید: تاکنون برای ده‌ها هزار زائر عمره، مسکن در مدینه تأمین شده است.

قیمت و دیگر جزئیات سفر عمره هنوز معلوم نشده است و مشخص نیست چه تعداد از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار زائری که در نوبت عمره هستند، بعد از حدود هشت سال وقفه، به این سفر می‌روند. حتی هنوز اولویت‌های عمره اعلام نشده و ثبت‌نام کاروان‌ها هم آغاز نشده است. هرچند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احتمال اعزام حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر به عمره را مطرح کرده است، اما هنوز مشخص نیست ایرانی‌ها تا پایان سال به عمره می‌رسند؟

گزارش نمایندگان اعزامی سازمان حج و زیارت به عربستان نیز اطلاعات بیشتری درباره آغاز سفر عمره در اختیار نمی‌گذارد. غلامرضا رضایی ـ معاون حج و عمره  سازمان حج و زیارت ـ که هم‌اینک در عربستان است، در ارتباط تصویری با اعضای شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه و حج، از اجاره مسکن عمره برای ده‌ها هزار زائر در شهر مدینه، ‌گزارش می‌دهد و می‌گوید: با توجه به تعطیل شدن سفرهای عمره از نوروز سال ۱۳۹۴ قرار است روند اعزام کاروان‌ها با دو پرواز آغاز شود و هر پنج روز افزایش یابد تا به تدریج و در روندی آرام به ظرفیت مورد نظر برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ هم از هیأت اعزامی به عربستان می‌خواهد با توجه به اینکه نزدیک به شش میلیون نفر سند عمره در اختیار دارند، تلاش کند حتی‌المقدور زمینه اعزام عمره‌گزاران ایرانی در ماه‌های رمضان و شوال (از اسفند تا اردیبهشت) نیز فراهم شود.

نمایندگان حج و زیارت در عربستان، علاوه‌بر عمره، قراردادهای حج ۱۴۰۳ را نیز پیگیری می‌کنند. رضایی، معاون سازمان حج و زیارت در این‌باره در جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه و حج گزارش داد که با تلاش کمیته مسکن حج تمتع، حدود ۸۰ درصد ظرفیت مورد نیاز حج آینده در عربستان اجاره شده است و این روند ادامه دارد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا