بارش برف و باران در ارتفاعات کشور/ از کوهنوردی بپرهیزید

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از فعالیت سامانه بارشی و بارش برف و باران در ارتفاعات خبر داد و اظهار کرد: کوهنوردی طی روزهای پایانی هفته با مخاطره همراه است.

صادق ضیاییان در گفت‌وگو با مجله روز، درباره شرایط جوی کوهستان و ارتفاعات کشور اظهارکرد: طی روز پنجشنبه ( ۷ دی) فعالیت تدریجی سامانه بارشی در نیمه‌غربی کشور، بخش‌هایی از ارتفاعات زاگرس مرکزی و شمالی همچنین ارتفاعات البرز و خراسان شمالی، افزایش ابر و مه آلود شدن همراه با کاهش دید افقی و عمودی، بعضی ساعات بارش باران و برف و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: شدت بارش‌ها طی عصر و شب پنجشنبه برای ارتفاعات البرز به‌ویژه البرز مرکزی و غربی مورد انتظار و با وزش باد شدید و کولاک همراه است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: صبح تا ظهر جمعه(۸ دی) نیز تداوم بارش برف و باران و وزش باد شدید در البرز غربی و ارتفاعات خراسان شمالی، وزش باد، گاهی وزش باد شدید مهمترین پدیده جوی در سایر مناطق کوهستانی کشور است.

وی همچنین درباره وضعیت جوی ارتفاعات تهران نیز گفت: در ارتفاعات شمال تهران نیز طی روز پنجشنبه آسمانی نیمه‌ابری و وزش باد شدید، به‌تدریج تا اوایل صبح جمعه در قله‌های مرتفع مه آلود و بارش ملایم برف پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان اظهارکرد: در مناطقی که بارش برف و باران پیش‌بینی شده، فعالیت‌های کوهنوردی مخاطره آمیز است. در مناطق شامل حجم برف مناسب، حتما از مسیرهای صعود زمستانه تردد شود همچنین با توجه به کاهش دما به‌ویژه در نیمه‌شمالی کشور جهت صعود و شب مانی از تجهیزات زمستانه مناسب استفاده شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا