جامعه و خانواده

تلاش دولت برای حذف مازوت از پالایشگاه‌ها و خاموش کردن مشعل‌های نفتی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه دلیل مازوت‌سوزی در شازند کمبود گاز بود، اظهار کرد: دولت در تلاش است مازوت‌سوزی در پالایشگاه‌های مادر و صنایع را حذف و مشعل‌های نفتی را خاموش کند.

به گزارش مجله روز، این روزها مازوت یا همان نفت کوره یکی از متهمان اصلی آلودگی هوا برخی کلانشهرهاست. آلودگی هوا در حالی نفس‌های مردم را به شماره انداخته است که مسئولان دلیل آن را وارونگی دما و افزایش منابع آلاینده عنوان می‌کنند این در حالیست که بر اساس اطلاعات مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، افزایش آلاینده دی‌اکسید گوگرد و قهوه‌ای شدن رنگ آسمان حاکی از مازوت‌سوزی است. دولت در تلاش است تا نیروگاه شازند اراک تا حد امکان مازوت سوزی نداشته باشد همچنین برای رفع آلودگی مناطق نفت خیزی همچون عسلویه اقداماتی همچون حذف مشعل‌های گاز در دستور کار دولت قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

علی سلاجقه در گفت و گو با مجله روز درباره مازوت‌سوزی در کشور اظهار کرد: همانطور که در مصاحبه‌های گذشته نیز مطرح شد در کشور مازوت‌سوزی انجام نمی‌شود. طی بازدیدی که از استان‌ها داشتیم نیز پی بردیم که در استان مرکزی این امر انجام می‌شود بنابراین به‌سرعت با وزیر نفت تماس گرفتیم و گفت اطلاعیه مشترکی با وزارت نیرو در استان مرکزی منتشر و از مردم عذرخواهی کردند که به دلیل افت حجم حرارت و تمام شدن سهمیه گاز ناچار شدند از مازوت استفاده کنند. در حال حاضر وزارت نفت در تلاش است تا حد امکان گاز مورد نیاز شازند را تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه در تهران، البرز و اصفهان مازوت سوزی انجام نمی‌شود، گفت: یکی از گام‌های اساسی که دولت سیزدهم در جهت کاهش آلودگی هوا برداشته شده تلاش برای حذف مازوت از سوخت پالایشگاه‌ها به ویژه پالایشگاه‌های مادر و نیروگاه‌ها است و امیدواریم هر چه سریع‌تر به‌ویژه در مناطق پرجمعیت و مسکونی کیفیت هوا بهتر شود.

سلاجقه در پایان اظهارکرد: وزارت نفت در جهت خاموش کردن فلرها و مشعل‌های نفتی گام‌های مناسبی برداشته شده وامیدواریم بر اساس عمل به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اقدامات به نتیجه مناسبی ختم شود.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا