بین الملل

جزئیاتی از دیدار صمیمانه ۲۲ سال پیش رهبر انقلاب و فیدل کاسترو +عکس

آیت‌الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار آقای «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا و هیئت همراه، به دیدار ۲۲ سال پیش با آقای «فیدل کاسترو» رهبر فقید کوبا، اشاره کردند. بخشهایی از آن دیدار بدین شرح است:

*علت علاقه مردم ایران به کوبا، ایستادگی این کشور درمقابل زورگویی آمریکاست.

*هیمنه آمریکا قابل شکسته شدن است و اگر این کار صورت گیرد، خدمت به بشریت و حتی مردم آمریکا است.

*جمهوری اسلامی ایران و کوبا می‌توانند چنین کاری را انجام دهند.

رئیس‌جمهور کوبا با رهبر انقلاب دیدار کرد +عکس

جزئیاتی از دیدار صمیمانه ۲۲ سال پیش رهبر انقلاب و فیدل کاسترو +عکس

متن بیانات رهبر انقلاب با فیدل کاسترو در روز ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۰ به این شرح است:

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای فیدل کاسترو، رئیس جمهوری کوبا با اشاره به مبنای تفکر اسلامی ملت ایران در ایستادگی مقابل استکبار بویژه آمریکا، تصریح کردند: براساس این تفکر، جمهوری اسلامی ایران، هر مبارزه و ایستادگی درمقابل استکبار را در دنیا، به حق می‌داند.

ایشان با اشاره به مشترکات فراوان ایران و کوبا در زمینه‌های مختلف از جمله ایستادگی در مقابل آمریکا افزودند: علت علاقه مردم ایران به کوبا، ایستادگی این کشور درمقابل زورگویی آمریکاست، زیرا بر اساس مفاهیم دینی اسلام، این یک ارزش است.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه دین باید در خدمت انسان و نیازهای او باشد، بینش و منطق اسلامی را پاسخگوی نیازهای بشریت دانستند و خاطر نشان کردند: متأسفانه دستگاه مسیحیت، امروز در برابر عدالت به عنوان مهمترین نیاز انسان بی‌تفاوت است و اقدامی انجام نمی‌دهد.

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقش تفکر اسلامی در برطرف کردن خلاء معنوی دنیای امروز و همچنین اهمیت ویژه‌ای که اسلام برای عدالت قائل است، افزودند: تفکر دینی تفکری مبتنی بر یک فلسفه عمیق و منطق قوی است و علت مخالفت آمریکا با جمهوری اسلامی ایران، تأثیرات عملی تفکر اسلامی در دنیا است.

ایشان راز مقاومت انقلاب اسلامی ایران در برابر فشارهای آمریکا را، ایمان مردم به مفاهیم و تفکر اسلامی ارزیابی و تأکید کردند: ما بر اساس تفکرات دینی خود، رژیم آمریکا را رژیمی استکباری می‌دانیم و با جهان تک قطبی مخالف هستیم.

آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه رژیم آمریکا ضعیف و بسیار آسیب‌پذیر است، تصریح کردند: هیمنه آمریکا قابل شکسته شدن است و اگر این کار صورت گیرد، خدمت به بشریت و حتی مردم آمریکا است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران و کوبا با همکاری یکدیگر می توانند چنین کاری را انجام دهند.

در این دیدار که آقای خاتمی رئیس جمهوری نیز حضور داشت، فیدل کاسترو ضمن ابراز خرسندی بسیار از سفر به جمهوری اسلامی ایران و این دیدار، از ایران به عنوان یک کشور معنوی ارزشمند و مرکز معنویت جهان نام برد و با اشاره به سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: سخنان شما در مورد اسلام و مفاهیم دینی، مرا بسیار تحت تأثیر قرار داد.

وی با اشاره به برخورد تبعیض آمیز غرب با تمدن‌ها و ادیان دیگر افزود: در مدارس و دانشگاه‌های غرب اجازه تدریس در مورد اسلام و فلسفه اسلامی داده نمی‌شود و با تبلیغات گسترده و هزینه‌های کلان سعی می‌شود ذهن انسان‌ها از واقعیات منحرف شود.

رئیس جمهوری کوبا با اشاره به برخورد زورگویانه غرب، رفتار دنیای غرب بویژه آمریکا را برخلاف تبلیغات ظاهری، غیر متمدنانه خواند و تأکید کرد: حکومت آمریکا بسیار ضعیف است و ما از نزدیک شاهد ضعف آنها هستیم.

کاسترو خاطر نشان کرد: ما از آمریکا نمی‌هراسیم و ملت کوبا ۴۰ سال بعد از انقلاب خویش، اکنون قوی‌تر از هر زمان دیگر است و دو ملت کوبا و ایران با همکاری یکدیگر می‌توانند آمریکا را زمین‌گیر کنند.

۲۱۹۲۱۹

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا