فرهنگ و هنر

جهاد تبیین و نقش مادری، رویکرد محوری ایام فاطمیه

همزمان با فرارسیدن ایام شهادت حضرت زهرا(س) و برپایی مجالس عزاداری فاطمیه، سازمان هیأت و تشکل‌های دینی اقدامات و برنامه‌هایی را با موضوع نقش زنان در تقویت پیوندهای اجتماعی، جهادتبیین و نشر خوبی‌ها برگزار می‌کند.

به گزارش مجله روز، با توجه به اهمیت نقش مادر در انسجام و پیوند اعضای خانواده به یکدیگر، سازمان هیات و تشکل‌های دینی در ایام فاطمیه بار تقویت انسجام اجتماعی را بر دوش مادران گذاشته و برنامه‌های دهه فاطمیه را با محوریت گفتمان «معجزه مادری» از سوی هیأت‌های مذهبی و روضه‌های خانگی اجرا می‌کند. این سازمان در ذیل گفتمان «معجزه مادری» اقدامات دیگری را رقم زده که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

تجلیل از برترین نوحه‌های فاطمیه در سوگواره نوحه «معجزه مادری»

در سوگواره نوحه «معجزه مادری» بنا است از نوحه‌های برتر امسال تجلیل شود. بر همین اساس، در این سوگواره موضوعات و محورهایی در نظر گرفته شده که بیشترشان رویکرد مادری و خانواده را در بردارد. این سوگواره دارای ۶ محور محتوایی شامل «مادری حضرت زهرا(س)، محور پیوند دل‌ها»، «از خانواده فاطمه(س) تا خانواده‌های ما»، «مظلوم و ظالم، حق و باطل»، «فاطمه(س)، رهبر روشنگری»، «فاطمه(س)، سرچشمه پاکی‌ها و خوبی‌ها» و «ظهور، وعده امیدآفرین خدا» است.

هر نوحه‌سرا حداکثر ۵ اثر می‌تواند ارسال کند و علاقه‌مندان برای شرکت تا ۲۸ آذرماه فرصت دارند تا آثار خود را در ایتا یا تلگرام به شماره ۰۹۳۵۸۲۲۳۹۹۰ ارسال نمایند. لازم به ذکر است که آثار ارسالی باید در فاطمیه ۱۴۰۲ سروده شده باشد. آثار ارسالیِ اجراشده در هیأت دارای امتیاز ۱۰۰ و ۵۰ میلیون ریالی هستند و اختتامیه این سوگواره چهارشنبه ۶ دی‌ماه همزمان با سالروز وفات حضرت ام‌البنین سلام‌الله‌علیها برگزار خواهد شد.

تقدیر از زنان فعال حوزه هیات با «نشان فاطمی»

در این طرح قرار است از ۱۳۵ نفر از بانوان بهشت (زنان فعال حوزه هیئت) که به نوعی با دستگاه هیئت مرتبط هستند، با نشانی تحت عنوان «نشان فاطمی» تقدیر شود. این اتفاق در سراسر کشور در ایام فاطمیه اول شروع شده و تا فاطمیه دوم و سپس میلاد خانم حضرت زهرا (س) ادامه دارد.

راه‌اندازی «هیات خبرنگار» برای جهاد تبیین در هیات‌ها

براساس تأکید مقام معظم رهبری به جهاد تبیین و همزمان با فرارسیدن شهادت حضرت زهرا(س)، سازمان هیات‌ و تشکل‌های دینی سومین فصل طرح «هیات خبرنگار» را با هدف روایت اقدامات و برنامه‌های هیات‌ها در ایام فاطمیه با موضوع نقش زنان در تقویت پیوندهای اجتماعی و جهاد تبیین و نشرخوبی‌ها برگزار می‌کند.

در این طرح علاقه‌مندان می‌توانند به مثابه یک خبرنگار، حس و حال هیات خود را در قالب متن، صوت، تصویر، فیلم و … اطلاع‌رسانی کنند. روایت‌های برتر در رسانه‌های کشور و فضای مجازی این سازمان منتشر می‌شود و راویان برتر هیات‌ها در فاطمیه از کمک هزینه سفر عتبات و هدایای نقدی برخوردار خواهند شد.
علاقه‌مندان برای شرکت در این طرح کافی است عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۶۱۵ ارسال کنند. مهلت ارسال آثار در این طرح، تا دهم دی‌ماه است.

«مادرم مظلومه بود و یاور مظلوم‌ها»، شعار مشترک هیات‌ها

بحث دیگری که در فاطمیه دنبال شد، شعار مشترک هیات‌ها بود که شعار امسال «مادرم مظلومه بود و یاور مظلوم‌ها» انتخاب شد. انتخاب این شعار فرایندی داشت که در پی آن از نخبگان و هیئتی‌های کشور خواسته شد تا شعارهایی دهند، که قریب به ۵۰۰ شعار پیشنهاد داده شد.
شورای هماهنگی شبکه‌های هیات و تشکل‌های دینی پس از بررسی شعارهای پیشنهادی جامعه ‌بزرگ هیاتی و نخبگان فرهنگی برای عزاداری فاطمیه ۱۴۰۲، ۶ شعار را به عنوان گزینه‌های نهایی به رأی میان هیأت‌های کشور گذاشت و در نهایت با نظرسنجی از تمام هیات‌ها و نخبگان فرهنگی از بین ۶ شعار، «مادرم مظلومه بود و یاور مظلوم‌ها» به عنوان شعار مشترک جامعه محبان‌ اهل‌بیت(ع) و هیأت‌های عزاداری در ایام فاطمیه ۱۴۰۲ اعلام شد. در این میان، نهادهای دیگری از جمله شهرداری و صدا و سیما هم قرار است هم‌افزایی داشته و روی این شعار کار کنند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا