بین الملل

دولت بغداد حمله آمریکا به مقر نیروهای عراقی را محکوم کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله روز، دفتر نخست‌وزیر عراق امروز (سه شنبه) در بیانیه‌ای حمله بامداد امروز جنگنده‌های آمریکایی به چند مقر نیروهای الحشد الشعبی و امنیتی عراق را «خصمانه» و «غیر سازنده» توصیف کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع) در این بیانیه آمده است: «دولت عراق تأکید می‌کند که با حملات  برخی عناصر به مقرهای نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی یا اماکنی که مستشاران نظامی کشورهای دوست در آن مستقر هستند قاطعانه برخورد می‌کند؛ این حملات خصمانه است و تأثیر منفی بر حاکمیت عراق می‌گذارد و تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست».

دولت عراق در ادامه به حمله سحرگاه امروز پرداخت و گفت: «همزمان دولت عراق اتفاقی که سحرگاه امروز سه شنبه ۲۶ دسامبر رخ داد که پایگاههای نظامی عراقی به بهانه پاسخ از سوی آمریکا هدف قرار گرفت و منجر به شهادت یکی از اعضا و مجروحیت ۱۸ نفر دیگر شد را محکوم می‌کند، این اقدامی خصمانه و غیر سازنده است و بر خلاف خواسته اعلامی آمریکا مبنی بر تقویت روابط است».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما تأکید می‌کنیم که این گونه اقدامات به روابط دو جانبه دو کشور سیب می‌زند و راههای دستیابی به تفاهم برای پایان دادن به حضور ائتلاف بین‌المللی را پیچیده می‌کند و مهم‌تر از همه نشان از نقض غیر قابل قبول حاکمیت عراق دارد».

 بامداد امروز (سه‌شنبه، ۲۶ دسامبر) جنگنده‌های آمریکایی با نقض حاکمیت عراق به چند مقر نیروهای عراقی واقع در مرکز استان «بابل» عراق حمله کردند و موجب شهادت یکی از نیروهای سازمان الحشد الشعبی و مجروحیت ۱۸ نظامی دیگر شدند. 

 

 

 

به اعلام رسانه‌های عراقی، در جریان حمله بامداد امروز جنگنده‌های آمریکایی به منطقه الجزائر در شهر «الحله» در مرکز بابل، ۱۲ نیروی نظامی وابسته به وزارت کشور و ۶ نیروی الحشد الشعبی مجروح شدند. سازمان الحشد الشعبی عراق یک نهاد رسمی تحت نظارت دولت این کشور است. 

شبکه العهد نیز گزارش داد که محلی که مورد حمله آمریکا قرار گرفته متعلق به الحشد الشعبی و دیگر نیروهای امنیتی بود که کارگاه جهادی ساخت نیکمت‌های مدرسه و اکسیژن بیمارستانی بود.

این در حالی است که به نوشته رویترز، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) صبح امروز  ادعا کرد که سه مقر کتائب حزب‌الله را در پاسخ به حملات علیه «کارمندان آمریکایی» در عراق و سوریه هدف قرار داده است.

وزیر دفاع آمریکا لوید آستین نیز شبکه اجتماعی ایکس از حمله به سه مقر متعلق به کتائب حزب‌الله و نیروهای وابسته به آن در عراق خبر داد و تاکید کرد که این اقدام دستور جو بایدن صورت گرفته است.

وی مدعی شد: «این حملات در واکنش به مجموعه‌ای از حملات صورت گرفته علیه نظامیان آمریکایی در عراق و سوریه به وسیله شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران از جمله حمله کتائب حزب‌الله وابسته به ایران و دیگر گروه‌های وابسته به پایگاه هوایی اربیل  که به زخمی شدن ۳ آمریکایی منجر شد و حال یکی از آنها وخیم است، صورت گرفته است».

اوایل آذرماه، در پی حمله آمریکا به مقر نیروهای الحشد الشعبی در منطقه جرف‌النصر، نخست‌وزیر عراق محمد شیاع السودانی در تماس تلفنی با وزیر خارجه آمریکا،  این حمله را محکوم و «تعرض به حاکمیت عراق» توصیف کرده بود.

از ابتدای حملات اسرائیل در غزه، گروه‌های مقاومت عراق به همراه حزب‌الله لبنان و مقاومت یمن و سوریه، در اعلام همبستگی با مقاومت فلسطین، ده‌ها مقر نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق را هدف قرار دادند و اعلام کردند که تا زمانی که آمریکاییها مجبور شوند از سوریه و عراق خارج شوند و دست از حمایت از تداوم جنگ غزه بردارند، به این حملات ادامه می‌دهند.

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا