جامعه و خانواده

سردفتران باید در بهداشت قضایی کمک کنند/سند عادی مقدمه پولشویی است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سردفتران باید در پیشگیری از جرم و فراهم شدن بهداشت قضایی کمک کنند.

به گزارش مجله روز، حسن بابایی در  مراسم تحلیف ۱۳۰ نفر از سردفتران اسناد رسمی جدید الانتصاب که  امروز سه‌شنبه پنجم دی ماه برگزار شد، خطاب به سردفتران حاضر در جلسه گفت: اکنون عهده‌دار امانت بزرگی شده‌اید و شما کسانی هستید که به تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در شش تیرماه سال جاری در بحث آثار و عواقب اسناد عادی و حرکت به سمت تنظیم اسناد رسمی کمک خواهید کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان فرمایش رهبری با این محتوا که “خیلی از فسادها در مورد اموال غیرمنقول از معاملات اسناد عادی به وجود می‌آید و باید جلوی آن گرفته شود”، گفت: از امروز شما عزیزان در اقصی نقاط کشور عهده‌دار تنظیم اسناد رسمی هستید؛ باید بتوانید این تحول را با تصویب طرحی که اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام است با فرهنگ‌سازی پیش ببرید.

بابایی گفت: زمانی چرخش و تحول ایجاد و این سندهای رسمی می‌توانند نقش آفرین باشند که همه متولیان در همه حوزه‌ها به این انقلاب کمک کنند، انقلابی که در آن مردم به این واقعیت پی ببرند که اسناد عادی امروز، منشا خطر در آینده خواهد بود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه رسانه‌ها، دستگاه‌های فرهنگی، ائمه جمعه، معتمدین و اساتید باید ابعاد این موضوع را روشن کنند گفت: سالیان سال است که مردم با اسناد عادی نقل و انتقال خود را انجام می‌دهند، در ماده ۲ قانون تجارت نقش مشاورین املاک تسهیل‌گری است، اما مشاهده می‌شود که در حوزه اسناد عادی کتابت می‌کنند.

بابایی با بیان اینکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اسناد عادی منشأ فسادهای بزرگ است، گفت: در پرونده‌های مهم اقتصادی بسیاری از پولشویی‌ها و جرایم اقتصادی و نقل و انتقالات که در راستای عدم شفافیت بوده در قالب اسناد عادی بوده است. اسناد عادی تهدید کننده اقتصاد، امنیت اجتماعی و بهداشت قضایی است، پول‌های کثیفی که از طریق ارتکاب جرایم به وجود می‌آید در قالب اسناد عادی زمینه خرید املاک و اراضی و متعاقب آن عمل تطهیر انجام می‌شود.

بابایی با بیان اینکه سند عادی مقدمه پولشویی است، گفت: دفاتر اسناد رسمی به عنوان پیشخوان‌های ما می‌توانند در راستای تحقق این راهبرد کلان همراه باشند تا بتوانیم اسناد را در قالب سند رسمی تنظیم کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سه نسل را تجربه کرده است،گفت: نسل اول همان دفاتر بزرگی که به صورت سنتی معاملات را کتابت می‌کردند و متاسفانه در برخی از موارد محل ارتکاب جرم بوند. اما دو دهه قبل وارد فرایند الکترونیک شده و به خطرات پیشین پی بردیم، اکنون دو سال است که نسل سوم ثبتی وارد هوشمندسازی با بهره‌مندی از فرایند بلاک چین شده‌ایم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: آمادگی اشتراک اطلاعاتی با بانک‌های اطلاعاتی سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها را برای ارتقاء امنیت در نقل و انتقالات و شفافیت را داریم. با رویکرد جدید در دوره تحول و تعالی ایجاد شده می‌توانیم در یک فرایند امن که حقوق شهروندی و اطلاعات افراد حفظ شود بانک‌های اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم تا امکان خطا، خلاف، سوءاستفاده و زمینه جعل را از بین ببریم.

بابایی خطاب به سردفتران حاضر در نشست گفت: شما بدون اختبار و کارآموزی به دلیل سابقه و آشنایی به امورات فنی انتخاب شده‌اید، همانطور که انتخاب شما عزیزان طبق قانون برای خدمات سریع و آسان به مردم بوده است انتظار این است که در این امانت داری دقت لازم را داشته باشید تا اخباری را از هیچ دفترخانه‌ای مبنی بر جعل و زمینه ارتکاب جرم و سوءاستفاده نداشته باشیم.

وی ادامه داد: به گونه‌ای نباشد که برای منافع مادی دچار لغزش شوید، مردم شما را امنای خود می‌دانند و با اعتماد به قوه قضاییه به سراغ شما می‌آیند از این رو نباید محل تولید جرم و فساد باشید و باید به ما در پیشگیری از جرم و فراهم شدن بهداشت قضایی کمک کنید. تلاطمات جامعه شما را به سمت مفسده پیش نبرد، به گونه‌ای اقدام کنید که مردم به شما اطمینان کنند، به نحو احسن امانت داری را رعایت و حسن خلق و احترام به مردم را فراموش نکنید.

بر اساس اعلام قوه‌قضائیه، وی در ادامه با اشاره به اینکه گاهی فناوری دچار اختلال می‌شود گفت: در این هنگام سردفتر باید حوصله کند و مراجع را به بردباری دعوت کرده و با او به احترام رفتار کند.

رئیس سازمان ثبت در مورد برخورد صریح با سردفتران خاطی افزود: مجازات‌های مختلفی را برای سردفتران خاطی پیش بینی کردیم، اگر امانت‌داری سردفتران دچار خدشه شود باید سریعا سلب صلاحیت شوند.

بابایی همچنین گفت: هفته آینده همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) ۲۰۰ بانوی سردفتر نیز تحلیف خواهند شد این افراد نیز از نخبگانی بوده‌اند که نیاز به دوره کارآموزی نداشتند و باید بگوییم که در این حوزه بانوان به نحو احسن نقش آفرینی کرده و امورات را مدیریت کرده که در تاریخ سردفتری می‌درخشند. اگرچه که باید بگوییم در انتصاب سردفتران جنسیت برای ما ملاک نبوده بلکه دانش حقوقی، تسلط و وصف امامت داری مورد تاکید است. 

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا