فرهنگ و هنر

هشتمین اجلاس استانی نماز در قم برگزار می‌شود

مجله روز/قم مدیر ستاد اقامه نماز استان قم با بیان اینکه هشتمین اجلاس استانی نماز در قم با محوریت ترویج امر نماز در میان جوانان برگزار می‌شود، گفت: در این مراسم،۲۳ تن از فعالان امر نماز در مدارس و دانشگاه‌ها تجلیل خواهند.

حجت‌الاسلام علی عرب‌پور امروز، ۲۸ آذر در نشست خبری هشتمین اجلاس استانی نماز، اظهار کرد: این اجلاسیه صبح روز چهارشنبه ۲۹ آذر با قرائت پیام کتبی آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید، پخش پیام تصویری حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور و سخنرانی آیت‌الله سعیدی، امام جمعه قم در مرکز همایش‌های شهرداری قم برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۳ تن از فعالان امر نماز در مدارس و دانشگاه‌ها در این اجلاسیه تجلیل خواهند شد گفت: همچنین مدیران کل آموزش و پرورش، اداره تبلیغات اسلامی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان قم نیز گزارشی از وضعیت نماز در مدارس و مساجد و دانشگاه‌ها ارائه خواهند کرد.

عرب‌پور در بخش دیگری از این نشست از تمرکز فعالیت‌های ستاد اقامه نماز استان قم بر موضوع ترویج فریضه نماز در میان جوانان خبر داد و گفت: بر همین اساس، هسته مشاوران جوان با حضور ۲۰ نفر از فعالان عرصه نماز در میان دانشجویان استان بویژه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و معلمان جوان تشکیل شده است.

وی همچنین از تدوین نظام‌نامه هیات اندیشه‌ورز کشور در استان قم خبر داد و گفت: این سند مبنای اقدامات ستاد اقامه نماز در کشور و استان‌ها قرار گرفته و اولویت‌ها و برنامه‌ریزی‌های ستاد بر اساس این نظام‌نامه پیش خواهد رفت.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم، یکی دیگر از اقدامات این ستاد را برگزاری جلسات آموزشی برای کسبه و اصناف عنوان کرد و گفت: وضعیت نماز در بازارها و پاساژهای قم مورد پایش قرار گرفته و تلاش شده تا با برگزاری نشست‌های آموزشی و بهره‌گیری از ظرفیت مشاوران مجرب، امر نماز در میان کسبه با قوت بیشتری همراه باشد.

عرب‌پور تصریح کرد: وضعیت اقامه نماز در بازار و اصناف جزو دغدغه ما بوده اما اعتقادی به حالت دستوری نداریم، اگر هم مؤثر باشد مقطعی و تشریفاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه نمازخانه بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و مجتمع‌های بین‌راهی وضعیت مطلوبی نداشتند، گفت: در یک‌سال اخیر با همت مدیران دستگاه‌ها تلاش شده وضعیت نمازخانه‌ها بهبود پیدا کند و اگر مدیری در این زمینه کوتاهی کند، باید پاسخگو باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم با اشاره به انتقاد شهروندان از وضعیت ساختمان پزشکان، گفت: به دنبال پیدا کردن راهکار قانونی برای ساختمان پزشکان هستیم، چرا که یک مجموعه خصوصی است و شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی مسئولیتی در این زمینه ندارد اما انتظار می‌رود در مجموعه‌ای که بیش از ۵۰ پزشک متخصص و فوق تخصص حضور دارند، حداقل یک نمازخانه برای اقامه نماز داشته باشد.

عرب‌پور تصریح کرد: اقدامات ما به صورت ارشادی پیگیری می‌شود و تقاضا داریم خود مجموعه‌ها با انگیزه الهی این مشکل را حل کنند اما از آنجا که ما وظیفه داریم پاسخگوی مردم باشیم، ورود جدی‌تری نیز خواهیم داشت.

وی همچنین به وضعیت اقامه نماز در مدارس اشاره کرد و گفت: ما در صورتی می‌توانیم به وضعیت مطلوب اقامه نماز امیدوار شویم که بحث اقامه نماز در مدارس با جدیّت دنبال شود.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم تصریح کرد: سال قبل با همراهی حوزه‌های علمیه، ۲۰ هزار روحانی در قالب طرح امین وارد مدارس شدند که سهم قم ۹۰۰ نفر بود، قرار بود حوزه و آموزش و پرورش همکاری کنند و علاوه بر نماز مدارس، طلاب جوان ما حضور فعالی در مدارس داشته باشند اما متأسفانه زیرساخت‌ها فراهم نشد و حتی بعضاً حق‌القدم حداقلی هم از طرف آموزش و پرورش به روحانیون پرداخت نشد و امسال انتظارات ما برآورده نشد.

عرب‌پور تصریح کرد: ما هنوز مدارسی داریم که امام جماعت ندارند و آموزش و پرورش در حال پیگیری این رفع این مشکل است.

وی افزود: به منظور بررسی عملکرد مدارس در امر نماز، ۴۳ نفر از یاوران نماز در مدارس حاضر خواهند شد و بدون مداخله در امور اجرایی، میزان حضور دانش‌آموزان را ارزیابی خواهند کرد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم از برگزاری ۴۰۰ نشست آموزشی برای دانش آموزان با موضوع نماز خبر داد و گفت: کارشناسان خبره در این نشست‌ها حاضر شده و تلاش می‌کنند با روش‌های اصولی، امر نماز را در میان دانش‌آموزان نهادینه کنند.

عرب‌پور همچنین با انتقاد از کمرنگ بودن برگزاری مراسم جشن تکلیف برای پسران، گفت: امسال به همت جمعی از خیرین، اولین مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان روستاهای شهرستان کهک در مسجد جامع کهک با حضور ۱۸۰ دانش‌آموز پسر برگزار شد و به زودی نیز همین مراسم برای ۳۰۰ دانش‌آموز دختر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا