جامعه و خانواده

پرونده «حمید نوری» از اتهام تا دستگیری

سخنگوی قوه قضاییه با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره پرونده «حمید نوری» توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش مجله روز، مسعود ستایشی با حضور در برنامه فرامتن شبکه افق سیما درباره پرونده «حمید نوری» گفت: بازداشت این هموطن روند ناعادلانه داشته است، حدود یک سال و نیم بعد از بازداشت کیفر خواست صادر و ابلاغ شد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین با اشاره به این که مدارک مکفی برای دادگاه وجود نداشته است، ادامه داد: بعد از بازداشت اقدام به جمع آوری ادله کردند و  اساس تشکیل این نمایش بر پایه سناریوی رژیم جعلی صهیونیستی و کارگردانش منافقین بوده است.

وی افزود: هیچ کدام از روندهای حقوقی قابل قبول و مورد اعتماد در جوامع بین المللی در مورد این شهروند رعایت نشده و او نزدیک ۴ سال و نیم در سلول انفرادی است و هیچ ارتباطی با دنیای خارج نداشت.

ستایشی تاکید کرد: یکی از خبیثانه‌ترین اقدامات ضد بشری در این حوزه صورت گرفته است و در قرون وسطی هم این چنین مواردی نداشتیم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره علت انتخاب سوئد، گفت: عده‌ای در آنجا مستقر بوده‌اند برای همین استقرار، شرایط و احتمالا برای طراحی که کرده‌اند این شرایط را فراهم آوردند که انجام دهند. سوئد باید بداند که شرایط گروهک منافقین در عراق و آلبانی به چه شکل بوده است و چه آخری حاصل شد و باید بداند این شرایط پیش روی این کشور است.

ستایشی همچنین در خصوص این که حمید نوری با چه جرمی بازداشت شده است؟ گفت: با یک سناریو (که گفتم) او را به آنجا می‌کشند و بازداشت می‌کنند و تمام مسائل درباره او در هاله‌ای از ابهام بوده است.

وی با اشاره به این که شاکی او اعضای گروهک منافقین بوده‌اند، افزود: براین اساس محاکمه او را فراهم می‌کنند و باید بپذیریم دادگاه سوئد یک اقدام نمایشی با تحریک گروهک منافقین انجام داده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که  آیا ‌می‌شد کاری کرد که هزینه‌های این اقدام ناعادلانه بالاتر برود، گفت: از همه عزیزان خواستیم به این مهم توجه کنند و ریاست قوه قضاییه بر این مهم تاکید داشتند و پیگیر بوده‌اند. در قوای دیگر هم به این مهم توجه داشتند.

وی ادامه داد: وزارت خارجه و قوه مجریه هم نگاه رو به جلویی داشته است و پیگیر قضایا بوده اند، همه انشاالله اهتمام و توجه بیشتری کنیم که این موضوع ختم به خیر بشود.

ستایشی در ادامه پیرامون این که در قوه قضاییه و دستگاه‌های دیگر مسیر عملی که طی می‌کنیم امیدوارنه است یا نه؟ گفت: آنچه من استماع کردم دلالت بر این دارد که همه به این موضوع توجه ویژه دارند؛ آقای غریب آبادی مجدانه و تمام قد پیگیر هستند. همه امیدواریم به اینکه سیستم قضایی سوئد سر عقل بیاید و توجه کند و تکالیفشان را نسبت به تعهدات بین المللی که دارند اجرایی و عملیاتی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اولین دادگاه رسیدگی به اتهامات سرکردگان اصلی گروهک منافقین در ۲۱ آذر ماه تشکیل شد. همه ملت ایران از سابقه جنایت‌ها و شقاوت‌های این گروهک اطلاع دارند؛ ما تمام حرفمان این است که اصول و قواعد دادرسی را حتی برای این‌ها (کسانی که دشمن نظام بودند و ظلم به نظام کردند) دقیقا اعمال کردیم.  این موضوع را با حرکت‌های سبعوعانه این نادادگاه‌ها مقایسه کنید. افتخارمان این است که هر آنچه انجام میدهیم دقیق و منطبق با موازین شرعی عمل کردیم.
 
انتهای پیام

نویسنده تحریریه مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا