استان ها

۹۷ روز از فصل بارش گذشت: خبری از بارش برف نیست

به گزارش مجله روز آذربایجان‌غربی، علی‌رغم قرارگیری شهر ارومیه در منطقه کوهستانی و سرد، با گذشته بیش از سه ماه از فصل بارش و سال آبی خبری از بارش برف در این شهرستان اطراف آن نیست.

بحران خشکی دریاچه ارومیه و نزدیکی مرگ کامل این پیکره آبی از یک سو و عدم بارش مشکلات زیادی را برای تابستان آینده و احتمالا بروز مشکلات جدی درخصوص تامین آب شرب و آب کشاورزان رقم زده است.

خبرها حاکیست، پیست اسکی خوشاکو به عنوان یکی از مراکز ورزش‌های زمستانی و گردشگری منطقه و شهر سیلوانا به عنوان شهری با هوای پاک نیز تنها شاهد بارش محسوسی از برف بوده و این وضعیت سبب کاهش شدید آب سد شهرچای به عنوان یکی از تامین کننده‌های اصلی آب شهر ارومیه شده است.

علی‌رغم این وضعیت، شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان‌غربی آخرین وضعیت بارش‌ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه را اعلام کرده که بر این اساس در ماه جاری ۱۳ میلیمتر و از ابتدای سال آبی ۷۰ میلیمتر بارش در این حوزه رخ داده که در مورد دی‌ماه ۱۰۸ درصد نسبت به سال گذشته و ۹۴ درصد نسبت به درازمدت افزایش بارندگی همراه بوده با این حال در طول سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه) ۳ درصد نسبت به سال گذشته و ۳۸ درصد نسبت به بلندمدت با کاهش بارندگی همراه بوده است.

هم اکنون دمای هوای ارومیه در گرمترین زمان به ۱۰ درجه رسیده که نشان از گرمترین روزهای تاریخ در این منطقه است.

46

دکمه بازگشت به بالا