جامعه و خانواده

آیا باید تخم‌مرغ‌ها را بشوییم؟

تخم‌مرغ‌هایی که کاملا تمیز نشده باشند، می‌توانند باعث بیماری در انسان شوند. سالمونلا، یک بیماری مرتبط با طیور است که می‌تواند از طریق پوسته‌ آلوده تخم‌مرغ نیز منتقل شود. این پوسته‌های کثیف، ظروف آشپزخانه، غذا یا دست‌ها را آلوده می‌کنند اما اگر تخم‌مرغ را به شیوه درست تمیز نکنیم، ممکن است (مانند مرغ) ضرر شستنش به‌ مراتب از نشستن آن بیشتر باشد.

به گزارش مجله روز به نقل از ایندیپندنت، تخم‌مرغ دارای منافذ کوچکی است که باکتری‌های مضر می‌توانند از طریق آنها وارد قسمت خوراکی آن شوند. حتی پوسته‌هایی که تمیز به نظر می‌رسند، هم می‌توانند حامل میکروب باشند. با وجود این، تخم‌مرغ نیازی به شستن ندارد. اگر تخم‌مرغ‌ها شسته نشوند، می‌توانند بدون خراب شدن تا هفته‌ها بدون یخچال نگهداری شوند؛ البته این امر بستگی به جایی دارد که زندگی می‌کنید و بیماری‌هایی که در آن منطقه شیوع دارد.

شستن یا نشستن تخم‌مرغ به نظر شخصی یا قوانین دولتی بستگی دارد. در برخی ایالت‌های آمریکا، فروشنده باید تخم‌مرغ‌هایش را قبل از فروش بشوید. اگر تخم‌مرغ‌ها شسته شده باشند، باید در یخچال نگهداری شوند.

اینکه تخم‌مرغ‌های موجود در بقالی محله شما شسته شده‌اند یا نه به قوانین محل زندگی شما بستگی دارد. همچنین این مقام‌های بهداشتی محلی‌ هستند که مواد مجاز شوینده و ضدعفونی را تعیین می‌کنند؛ بنابراین سطح شست‌وشو و میزان استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده بسته به‌جایی که زندگی می‌کنید، ممکن است متفاوت باشد.

چگونه تخم‌مرغ‌ها را بدون شستن تمیز نگه داریم؟

اگر جزو آن دسته از افرادید که خودتان مرغ و اردک دارید، با جلوگیری از تجمع مدفوع و سایر مواد زائد در لانه‌ها و محل زندگی پرندگان، می‌توانید از آلودگی تخم‌ها جلوگیری کنید.

پرندگان چه در قفس، چه در محوطه و چه در فضای آزاد نگهداری شوند، مهم است که محل زندگی آنها تمیز باشد. اگر از مزرعه خرید می‌کنید یا خواروبارفروشی شما تخم‌مرغ‌های محلی می‌فروشد، دقت کنید که پوست تخم‌مرغ‌ها به مدفوع و پر آلوده نباشد. این آلودگی‌ها می‌تواند نشانه این باشد که فضای زندگی مرغ‌ها نمدار و کثیف بوده است.

چگونه تخم‌مرغ‌ها را بشوییم و ضدعفونی کنیم؟

اگر به تخم‌مرغ‌هایی که خریده‌اید مقدار کمی مدفوع مرغ چسبیده، آن را با حوله یا کاغذ سنباده پاک‌ کنید. دقت کنید که پوسته تخم‌مرغ را نسایید چرا که این کار ممکن است به پوسته آسیب برساند.

اگر تخم‌مرغ‌ها بسیار کثیف‌ هستند، می‌توانید آن‌ها را با آبی با دمای ۳۲ تا ۴۹ درجه سانتی‌گراد بشویید و آلودگی‌ها را پاک کنید. از خیساندن تخم‌مرغ‌ها در آب خودداری کنید و هرکدام را جداگانه بشویید. اگر از صابون استفاده می‌کنید، برای شستن تخم‌مرغ از صابون بدون عطر استفاده کنید. آب گرم اجازه می‌دهد تخم‌مرغ منبسط شود و باکتری‌ها را بیرون براند، اما آب سرد باکتری‌ها را به داخل می‌کشد.

دقت کنید که ارگانیک بودن تخم‌مرغ به معنی آن نیست که شسته نشده است. بلکه ممکن است با موادی که از نظر مقام‌های بهداشتی محلی توصیه‌ شده‌اند، تمیز شده باشد.

اگر نخواهیم تخم‌مرغ‌ها را بشوییم، چگونه باید از آن‌ها مراقبت کرد؟

اگر ترجیح می‌دهید تخم‌مرغ‌هایتان را نشویید، با استفاده از یک پارچه تمیز به آرامی آلودگی‌ها و مدفوع را از روی تخم‌مرغ‌ها پاک کنید. سپس آن‌ها را با خیال راحت در یک مکان خنک در خانه نگهداری کنید. تخم‌مرغ‌ها تا چند هفته تازه و سالم می‌مانند.

راه‌های محافظت از خود در برابر باکتری‌ها چیست؟

پس از تمیز کردن یا ضدعفونی کردن تخم‌مرغ تمام سطوح را ضدعفونی کنید و پس از دست زدن به تخم‌مرغ مطمئن شوید که دست‌هایتان را کاملا بشویید. روش‌های آشپزی ایمن از ماندگاری باکتری‌هایی مانند سالمونلا در تخم‌مرغ‌ جلوگیری می‌کند. اطمینان حاصل کنید که تخم‌مرغ‌ها را تا دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد یا تا زمانی که سفت شوند، می‌پزید.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مقالات اجتماعی

تحقیقگر جامعه‌شناسی با تجربه در مطالعه تمدن‌ها و ارتباطات بین فرهنگ‌ها.
دکمه بازگشت به بالا