ایرانی کسب و کارعمومی

برج خنک کننده جریان القایی چیست؟

برج خنک کننده جریان القایی چیست؟ جزو لوازم بسیار مهم و ضروری در صنعت محسوب می شوند. در واقع وجود آنها عاملی برای خنک نگه داشتن دستگاه های پر بازده می باشد که اگر این کاهش دما اتفاق نیفتد، به دستگاه های مهم آسیب وارد می شود. در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به یکی از انواع مهم به نام برج خنک کننده القایی با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید تصمیم بگیرید آیا این برج ها برای شرایطی که شما دارید، مناسب هستند یا خیر

برج خنک کننده گالوانیزه - خانه تاسیسات

قبل از اینکه بخواهیم راجع به ویژگی ها و کاربرد این برج های خنک کننده توضیح دهیم، ابتدا باید تعریف دقیقی از آنها ارائه دهیم.در طراحی برج خنک کننده القایی؛ فن در ناحیه ای قرار گرفته که هوا از آنجا خارج می شود و در نتیجه هوای قدیمی به بیرون می رود و هوای تمیز و تازه به سمت برج مکش پیدا می کند. این فن در قسمت فوقانی برج خنک کننده قرار می گیرد و از نوع محوری است.

الکتروموتور هیچ گاه در این نوع برج های خنک کننده دچار یخ زدگی نمی شود، زیرا فن در نزدیکی آنها قرار گرفته و هوای گرم با این الکتروموتورها برخورد می کند‌ و این یکی از مشخصه های اصلی برج خننک کننده القایی است. شرکت های تولید کننده برج خنک کننده مجموعه‌ های صنعتی هستند که در زمینه طراحی، مهندسی و ساخت برج‌ های خنک کننده فعالیت می‌ کنند.

کاربرد برج خنک کننده جریان القایی

برج خنک کننده القایی جزء لوازمی است که در صنعت هم کاربرد های بسیار زیادی دارد که این کاربرد ها شامل موارد زیر هستند:

کاربرد در تهویه مطبوع

این نوع از برج های خنک کننده در تهویه مطبوع به منظور کاربرد دارند؛ مثلا اگر در یک کارخانه یک دستگاه تهویه مطبوع مرکزی قرار بگیرد، حتما از برج خنک کننده القایی در آن جا استفاده می کنند که معمولاً در پشت بام بیشتر ساختمان ها؛ این برج ها را مشاهده می کنید که می تواند عاملی برای کاهش رطوبت نسبی محیط هم باشد.

کاربرد در صنعت

از این برج ها در صنعت به منظور کاهش حرارت دستگاه ها به شدت استفاده می شود‌. در واقع از آن ها به عنوان یک مبدل حرارتی یا منبع برودتی استفاده می کنند که باعث می شود از داغ شدن بیش از حد دستگاه ها جلوگیری گردد‌.

صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان ، نفت ، پتروشیمی، ذوب فلزات، تزریق پلاستیک‌، چوب و نئوپان سازی یا صنعتِ تولید مواد غذایی هم؛ چنین دستگاه هایی دارند که بعد از مدتی به شدت داغ می شوند و در نتیجه وجود برج خنک کننده القایی می‌ تواند کمک کننده باشد و این حرارت اضافی را بگیرد؛ پس خیالتان راحت است که به دستگاه های ران قیمت صنعتی آسیبی وارد نمی شود.

ویژگی های شاخص برج خنک کننده جریان القایی چیست؟

ویژگی شاخصی که در مورد برج خنک کننده القایی وجود دارد، همانی است که در بالا اشاره کردیم که فن در ناحیه خروجی هوا قرار می گیرد. در واقع سرعت جریان هوای خروجی در این کولینگ تاور ها سه الی چهار برابر سرعت جریان هوای ورودی است‌؛ به عبارت دیگر می توان گفت ناحیه ای که هوا امکان ورود به برج را داشته باشد، بیشتر از ناحیه هوای خروجی است و فضای بیشتری در ناحیه ورودی وجود دارد. در این برج ها شکل و مکانیسم هم متفاوت است، در نتیجه امکان گردش مجدد هوا نخواهد بود.

برج خنک کننده جریان القایی را چگونه تهیه کنیم؟

اگر به دنبال یک منبع معتبر هستید که بتواند یک برج خنک کننده القایی با کیفیت و همچنین مناسب ترین قیمت را در اختیار شما قرار دهد، توصیه ما مراجعه به سایت است. زمانی که به این سایت مراجعه می کنید، با انواع اقسام برج خنک کننده مواجه خواهید شد که نوع القایی هم جزء آن هاست و می توانید بهترین و با کیفیت ترین خرید را انجام دهید.

مکانیزم عملکرد کوره القائی (کوره القایی چگونه کار می کند)

روش کارکرد کار کوره های القایی، بر اساس اصل القا میدان مغناطیسی است. در این کوره ها ابتدا جریان نسبتا زیادی(بیش از 1000 آمپر) با فرکانس 300 تا 10000 هرتز ایجاد می شود(درکوره های فرکانس بالا بیش از 100 کیلوهرتز می باشد). سپس این جریان به سیم پیچ کوره، اینداکتور یا کویل اعمال شده و با عبور از آن باعث ایجاد میدان مغناطیسی با همان فرکانس در وسط کویل می شود.

در صورتیکه در وسط سیم پیچ کوره، جسم هادی مانندی فولاد چدن یا سایر فلزات قرار گیرد، میدان مغناطیسی ایجاد شده که باعث القا جریانهای گردابی در این اجسام خواهد شد. قبل از هر اقدام برای خرید قطعات برج خنک کننده با کارشناسان متخصص و مجرب ما تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان بهره مند شوید.

این جریان های القایی جسم را گرم می کند و تا حد دمای ذوب و حتی تبخیر(درکوره های Coating ) پیش می برد. کوره های القایی را با تنظیم جریان و فرکانس می توان برای کاربری های متعددی، استفاده کرد. کوره های القایی با توجه به وجود هسته، به موارد زیر طبقه بندی شده اند.

کوره القائی هسته دار

کوره القائی بدون هسته

تقسیم بندی کوره های القائی از لحاظ فرکانس هم به صورت زیر است.

کوره های القائی با فرکانس پایین

کوره القائی با فرکانس متوسط

کوره القائی با فرکانس بالا

کوره القائی با فرکانس  مختلط

کوره القائی با فرکانس پایین

با توجه به توضیحات ارائه شده در خصوص ساختار و عملکرد کلی کوره القایی، در این بخش به بررسی اجزای آن و کولینگ تاور مناسب برای کوره القایی می پردازیم. کوره القایی از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

بدنه کوره القایی

بدنه کوره تشکیل شده است از بوته ذوب و کویل مسی که بصورت مارپیچ در اطراف آن قرار گرفته است کویل که بصورت دو جداره ساخته میشود و در جدار دوم آب مربوط به خنک کاری (از برج خنک کن) به جریان در می آید.

بخش تغذیه و کنترل کوره القائی

این بخش مربوط به تغذیه الکتریکی کوره القایی است و متشکل از تابلوهای مدار فرمان ،ترانس و خازن های مربوطه بوده و انرژی لازم جهت ذوب را فراهم میکند. عموما تابلو برق کوره القایی توسط آب کولینگ تاور، خنک می شوند.

واحد خنک کاری و برج خنک کن کوره القایی

وظیفه اصلی کولینگ تاور کوره القایی، دفع حرارت تولید شده در کویل و تابلو های برق است. خنک کاری کویل، تابلو برق و شین ها در کوره القائی با توجه به حساسیت بسیار زیاد این تجهیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به همین خاطر باید از برج های خنک کننده و کولینگ تاور های با کیفیت برای کوره های القایی استفاده کنید. استفاده از برج خنک کن بی کیفیت بطری شکل و گرد(کولینگ تاور مخروطی) در تجهیزات حساسی مانند کوره القایی بسیار خطرناک است و مت به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم

چه نوع کولینگ تاور برای خنک کردن کوره ذوب و کوره عملیات حرارتی مناسب است؟

از آنجا که در بسیاری از موارد آب در جریان درون کوره القایی و تابلو برق ها شرایط خاصی دارد و به دلیل جلوگیری از ایجاد رسوب در مدار خنک کاری از آب مقطر در بسیاری از موارد استفاده می شود، بهترین گزینه برای کوره های القایی، برج خنک کننده و کولینگ تاور مدار بسته جریان مخالف مکعبی است.

استفاده از کولینگ تاور مدار بسته در کوره القایی می تواند به عملکرد عالی سیستم و جلوگیری از تشکیل رسوب در مدار خنک کاری بیانجامد و در عین حال موجب صرفه جویی در مصرف آب خواهد شد.

البته برای کوره های القایی و الکتریکی می توانید از برج مدار باز هم استفاده کنید اما باید به شدت در مورد تعمیرات و نگهداری و وضعیت آب در گردش حساس باشید تا در مسیرهای داخل کوره رسوب تشکیل نشود.

معمولا در جاهایی که از سیستم مدار باز استفاده می کنند، دستگاه ضد رسوب کولینگ تاور و یا سختی گیر رزینی بکار برده می شود تا سیستم دچار افت راندمان نشود. نازل برج خنک کننده با صفحات لمسی از جنس فولاد یا فولاد ضد زنگ برای برج های خنک کننده و آب های آلوده استفاده می شود.

پس برج خنک کن مدار باز برای خنک کردن کوره ها قیمت ارزان تری دارد اما باید از شرکت معتبر و دارای استاندارد خریداری شود و در عین حال بهتر است از سیستم رسوب زدای لوله ها در کنار آن استفاده کنید.

کولینگ مدار بسته با کویل گالوانیزه، قیمت بیشتری دارد(حداقل 2 الی 3 برابر)، ولی اگر از تولید کننده معتبر خریداری شود، خیال شما بابت عملکرد صحیح و بی خظر کوره و تابلو ها کاملا راحت خواهد بود.

 

دکمه بازگشت به بالا