لندن: قصد تشدید تنش با یمن را نداریم اما برای حملات بیشتر آماده‌ایم

وزیر دفاع انگلیس، یمن را به حملات بیشتر تهدید کرد اما مدعی شد لندن هیچ علاقه‌ای به مشارکت در درگیری‌های گسترده‌تر در یمن ندارد.

به گزارش مجله روز، «گرنت شاپس» وزیر دفاع انگلیس در اولین سخنراین مهم خود درباره برنامه‌های دفاعی کشورش گفت: خطر هسته‌ای در جهان در حال افزایش است و ما باید اطمینان حاصل کنیم که توانایی‌هایی برای جلوگیری از این خطر داریم. جهان شاهد افزایش بی‌سابقه درگیری‌های مسلحانه از زمان جنگ جهانی دوم است.

شاپس در میان اخبار متعدد از کاهش نیروهای نظامی در کشورش گفت: برای اولین بار هزینه‌های دفاعی در انگلیس به ۵۰ میلیارد دلار رسیده است. ما باید برای نوسازی نیروها و قابلیت‌های نظامی خود و تقویت ارتش برای جلوگیری از هرگونه تهدید تلاش کنیم. 

او همچنین از خسارت میلیاردی حملات سایبری به مؤسسات انگلیسی خبر داد.

اهداف عملیات نظامی همیشه محدود بوده است

شاپس با بحث در مورد حملات تحت رهبری آمریکا به یمن در ساعات اولیه روز جمعه مدعی شد: حملات ما مجاز و دقیق بود زیرا حوثی‌ها (انصارالله) هشدارهای ما را نادیده گرفتند. اهداف عملیات نظامی همیشه محدود بوده است.

او مدعی شد: ما همیشه تصریح کرده‌ایم که قصدمان این است که وارد یمن یا چیزی شبیه به آن نشویم، بلکه صرفاً یک پیام بسیار روشن ارسال کنیم. این واکنشی به رفتار کاملا غیرقابل قبول حوثی‌ها در دریای سرخ بوده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا حملات بیشتر امکان پذیر است، مدعی شد: «تضمین آزادی ناوبری فوق العاده مهم است. بنابراین ما گفتیم که این یک اقدام پیشگیرانه است. البته، اگر حوثی‌ها متوقف نشوند، باید دوباره به این موضوع نگاه کنیم. هفته گذشته اقداماتی را برای دفاع از خود در برابر حملات حوثی‌ها انجام دادیم. با این اقدام برای حوثی‌ها پیامی صریح فرستادیم که امنیت ناوبری را تهدید نکنند. با حملات هفته گذشته ضربه مهلکی به حوثی‌ها وارد کردیم.

این ادعای وزیر دفاع انگلیس در حالی است که رسانه‌ها می‌گویند عملیات‌ها علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی در دریای سرخ همچنان ادامه دارد.

بریتانیا علاقه‌ای به مشارکت در درگیری‌های گسترده‌تر در یمن ندارد

وزیر دفاع گفت که بریتانیا هیچ علاقه‌ای به مشارکت در درگیری‌های گسترده‌تر در یمن ندارد، اما قبل از تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا ممکن است حملات نظامی بیشتر علیه نیروهای حوثی مورد نیاز باشد یا خیر، «منتظر است ببیند چه اتفاقی می‌افتد».

او مدعی شد: پاسخ قاطع ما در دریای سرخ و ارتقای حمایت ما از اوکراین نمایناگر طرحی کلی از برنامه بریتانیا برای رهبری در آینده و حمایت بی‌دریغ خود از متحدان در زمان‌های مبارزه و پاسخ جهانی به هر بازیگر بدخواهی است که به دنبال شکستن نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین و اقدام قاطعانه در زمانی است که دفاع، بازدارندگی و رهبری می‌طلبد.

شاپس با ذکر این نکته که ۹۰ درصد تجارت دریایی هدف حملات قرار گرفته گفت: قصد داریم ۳۱ میلیارد دلار برای تولید زیردریایی‌های مدرن هزینه کنیم. ۲۰۰ میلیون پوند استرلینگ برای ساخت پهپادهای مدرن اختصاص خواهیم داد.

او همچنین با اعلام بزرگترین استقرار نیروی انگلیس در خارج از کشور طی ۴۰ سال گذشته گفت: ۲۰ هزار نیروی انگلیسی را برای تقویت نیروهای ناتو در چندین منطقه جهان اعزام خواهیم کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا