فرهنگ و هنر

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

این آخر هفته هم نمایشگاه هایی با موضوعات متفاوت در گالری های تهران برپاست و هنرمندان و علاقه مندان به هنر را در کنار یکدیگر جمع خواهد کرد.

به گزارش مجله روز گالری گردی از یکی از دل خوشی های اخر هفته هنرمندان و علاقه مندان به هنر است. گشتن و گذار در گالری ها این امکان را فراهم خواهد کرد که زیر پوست شهر از منظر هنر دیده شود. 

«بازمانده ها»

«بازمانده ها» عنوان نمایشگاهی انفرادی است از آثار اشلینگ ساره حق‌شناس که جمعه ۱۵ دی افتتاح شد. این نمایشگاه تا سه شنبه ۲۶ دی در گالری هما برپا خواهد بود. 

 گالری هما در تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک ۸، واحد یک واقع شده است.  

در بخشی از  بیانیه این نمایشگاه آمده است: « رفتار آدمی با شهرش بازتاب رفتارش با خود و دیگری است.

به یاد جکی»

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«نمایشگاه آثار امید بازماندگان»

گالری اُ هم این روز ها میزبان نمایشگاهی انفرادی با آثار امید بازماندگان است. نمایش آثار او جمعه ۱۵ دی در گالری اُ آغاز شد و تا دوشنبه ۲ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. 

این گالری در خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه ی اول واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«آن‌جا که بودم»

نمایشگاه انفرادی آن‌جا که بودم، با آثاری از محمدرضا خلیلی روز جمعه ۱۵ دی در گالری نیان افتتاح شد. این نمایشگاه تا جمعه ۲۹ دی ادامه خواهد داشت. 

برای رفتن به گالری نیان باید به میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵ رفت. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«بی‌خود»

نگارخانه شفق نیز نمایشگاهی گروهی برپا کرده است. این نمایشگاه پنجشنبه ۲۱ دی افتتاح شده و امروز، پنجشنبه ۲۸ دی به پایان خواهد رسید. 

این نگارخانه در خیابان سید جمال الدین اسد آبادی (یوسف آباد) خیابان ۲۱ بوستان شفق واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«بهار،تابستان،پاییز،زمستان.. و بهار»

نمایشگاه انفرادی آرمان یعقوب پور نیز این روز ها در گالری آرتیبیشن برپاست. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «طبیعت به‌شکلی ساده و در عین حال پیچیده در آثار آرمان یعقوب‌پور نمود پیدا می‌کند؛ گویی او جهانی زیبا را در قالبی مینیمال و با رنگ‌ماده‌های غلیظ نقش می‌زند اما به جرأت می‌توان گفت که این آغاز سفر ما به لایه‌های دغدغه‌ و مکاشفات درونی هنرمند است. در نقاشی‌های او طبیعت به مهربانی و سادگی آغـوش‌اش را بر روی روان بصـری ما گشـوده است و هـر منظـره‌اش را به آینه‌ای مطلوب از ما بدل می‌کند. «بهار، تابستان، پاییز، زمستان …. و بهار» عنوان مجموعه‌ی پیش رو از آرمان یعقوب‌پور و البته نام فیلم مشهور کره‌ای به کارگردانی کیم کی – دوک است. شکل‌گیری این مجموعه آثار طبیعت را از دریچه‌ی هنر به وجوهی مشترک در مفهوم و اجرا رسانده است. طبیعت در فیلم کیم کی – دوک به عنوان سفر نمادینِ آدمی بر روی زمین و با نگاه به آیین بودیستی ساخته شده که ایده‌های ناپایداری و تولد دوباره را در خود دارد. ما در قاب سینمایی پیش روی‌مان هر بار فصلی را می بینیم و آن را با شخصیت اصلی فیلم زندگی می‌کنیم و گویی گریزی است به فصل‌های زیست خودمان. اکنون مجموعه‌ی اخیر از آرمان یعقوب‌پور همان قاب‌ها را در ابعادی وسیع و نزدیک به قاب سینما بر بوم نشانده است و ما را به سفری میان فصل‌های‌مان می‌برد. تفاوت و تمایز میان این دو دریچه برای بیان مفهومی مشترک را می‌توان در جزئیاتی از جهان‌بینی هر دو هنرمند جستجو کرد. هنرمند ایرانی با نگرش طبیعت‌گرایانه‌ای نزدیک به منوچهری دامغانی و یا اندیشه‌ی خیامی‌ خود، وجه دیگری از طبیعت و هستی را در برابر نگاه به ریاضت‌های بشر در اثر فیلم‌ساز کره‌ای نشان می‌دهد. اگر زیبایی را مانند هایدگر در کتاب «سرآغازکار هنری» راهی برای بیان امر نهفته بدانیم و از سویی دیگر هنرمند را جاری در هنرش بخوانیم، آرمان یعقوب‌پور جایی میان زیبـایی، سادگـی و دستان امـن طبیعت، مـا را به آسـودگی و تماشـای فصـول دعوت می‌کنـد.»

این نمایشگاه جمعه ۱۵ دی افتتاح شد و یکشنبه ۲۴ دی به پایان خواهد رسید.

 گالری آرتیبیشن در خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک‌وی، روبه روی بانک صنعت و معدن، پلاک ۲۷۹۸ واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«لاله» 

نمایشگاه انفرادی ملیکا شفاهی جمعه ۱۵ دی در گالری زیرزمین دستان برپا شد. این نمایشگاه تا یکشنبه ۶ اسفند ماه ادامه خواهد داشت. 

زیرزمین دستان در تهران، خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۶ واقع شده است.

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«خطوط گسل»

فرناز ذاکر هم نمایشگاه انفرادی خطوط گسل را در طبقه دوم گالری اُ برپا کرده است. این نمایشگاه جمعه ۱۵ دی افتتاح شد و تا ۲ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. 

 گالری اُ (طبقه ۲) در تهران، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«هفت هزارسالگان»

«هفت هزارسالگان» عنوان نمایشگاهی انفرادی است که با گردآوری سعید باباوند افتتاح شده. این نمایشگاه جمعه ۱۵ دی در نگارخانه نگر برپا شد و آثار مهسا شمسیان را به نمایش گذاشت. 

نگارخانه نگر تا سه شنبه ۲۶ دی آثار این هنرمند را به نمایش گذاشته است. 

برای سر زدن به این نگارخانه باید به زیر پل کریمخان، بعد از تقاطع ایرانشهر، پلاک ۱۵۴، زنگ دوم، طبقه اول رفت. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«نمای نقطه نظر»

نمایشگاه گروهی «نمای نقطه نظر» هم این روز ها در گالری ایوان برپاست. این نمایشگاه که جمعه ۱۵ دی افتتاح شد تا جمعه ۲۹ دی ادامه خواهد داشت. برای رفتن این این گالری باید به الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ مراجعه کرد. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«بی‌چگونگی»

نمایشگاه انفرادی «بی‌چگونگی» با آثار ابراهیم اکبری گرز برپا شده است. این نمایشگاه در گالری ویستا برپاست و جمعه ۱۵ دی افتتاح شد. این نمایشگاه تا دوشنبه ۲۵ دی ادامه خواهد داشت.  

برای سر زدن به گالری ویستا باید به خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۱ مراجعه کرد. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«فرا شد»

نمایشگاه انفرادی رضا میکائیل زاده نیز روز جمعه ۱۵ دی در نگارخانه آریا افتتاح شد. این نمایشگاه با عنوان «فرا شد» تا دوشنبه ۲۵ دی ماه در نگارخانه آریا ادامه خواهد داشت. این نگارخانه در خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، کوی زرین، پلاک ۱۰ واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«رخداد»

نمایشگاه انفرادی فرامز خانی نیز روز جمعه ۱۵ دی ماه در گالری شکوه برپا شد. این نمایشگاه تا دوشنبه ۲۵ دی ماه ادامه خواهد داشت. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگا آمده است: «رخ… داد

 فرامرز خانی هنرمندی فعال در عرصه نقاشی معاصر ایران است. نقاشی های او روایتی از موضوعات مهم و تلاشی پیوسته برای درک سرزمین مادری خویش و مسائل پیرامون آن است. مجموعه رخداد با بهره گیری از تکنیک رنگ و روغن بر پهنه بوم به سرانجام رسیده است. هنرمند تلاش کرده رخدادهای پیرامون  را با شرحی متفاوت و شکل یافته در  ساحتی خیالی، نمادین و واقعی ارائه کند. بدین سان در آثار، تفاوت پیشامد بین دو جهان ممکن شده است.

او  برای ماندگاری رخداد ها، خویشتن را در وضعیت  مداخله  قرار  داده و قواعد وضعیت حوادث را هنرمندانه تغییر داده  و رخداد های جزئی را  به کثیری بدل کرده است. آثار فرامرز خانی به فرد و شخص ارجاع نمی‌دهد؛ بلکه  به رخداد های پیرامونی در روابط متنوعشان تعین می‌بخشد. چنین است که مخاطب با تمرکز بر محتوای موضوعی، عناصر و کیفیات موجود در آثار و خوانشی شخصی، بر رخدادها تمرکز می یاید.

ترکیب بندیهای دقیق، انباشتگی رنگ همراه با خصوصیات نمادین، اساس کار نقاش است و حجم کثیری از رنگهای درخشان وطرح های سیال و آزاد، نمایانگر دنیایی سمبولیک از رخدادها در زمینه ای تزیینی است. محتوای موضوعی آثار برگرفته از إحساس درونی هنرمند است که بدلیل کارکرد احساسی خاص تصاویر، بیان آن را در ابعاد بزرگ ترجیح داده است. بدین وسیله مخاطب لحظه ای صمیمی و انسانی را برای درنگ در موضوع می یابد و لذت و تجربه زیبایی شناختی در او ایجاد می شود. لذتی که با همزیستی احساسی با زندگی آمیخته است  و این سوال پیش روی مخاطب قرار میگیرد که کدام زیباتر است؟

دکتر رضا حسینی»

 گالری شکوه در تهران، فرمانیه، بلوار شهید اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ واقع شده است. 

«سکوت و سکون»

نمایشگاه انفرادی زهرا رضا دوست روز جمعه ۱۵ دی ماه برگزار شد. این نمایشگاه با عنوان سکوت و سکون تا سه شنبه ۳ بهمن در گالری دوست ادامه خواهد داشت. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است:«

سکوت و سکون

خانه، دیوارهایش و اشیائی که محصور در آن است، سوژه‌ی طراحی‌های من شده‌اند. بافت‌های نرم پارچه‌ در کنار بافت زبر میز و صندلی، همانند احساسات و عواطف متضاد درونی ست که در میان این دیوارها تجربه کرده‌ام. در “سکوت و سکون” از خلال تنالیته‌های خاکستری ذغال، در پی بازنمایی تجربیاتی مکانمند هستم.
 “سکوت و سکون” ثبت لحظات گذرای نور و سایه‌هایی‌ست که خانه را به حرکت وامی‌دارد. حرکت نور روی اشیاء ساکت و ساکن، آرامش مالیخولیایی درون، در مقابل تنش جنون‌آمیز بیرون برایم نمودی‌ست از مواجهه‌ی خود و دیگری، نور و سایه، گذشته و آینده، درون و بیرون.»

 گالری دوست در خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، خیابان چهارم، شماره ۴ واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«نَ- ماند»

نمایشگاه انفرادی فاطمه پاشا روز جمعه ۸ دی ماه برپا شد. این نمایشگاه تا فردا ۲۲ دی ادامه خواهد داشت. برای بازدید از آثار این هنرمند باید به گالری عصر رفت. 

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «

چنان مناسکی باستانی، ترتیبی خدشه‌ناپذیر و ابدی را دنبال می‌کند؛ 
اخبار 
سیگار 
و دیگر هیچ!
 گهگاه مجالی اگر دست دهد، از مقایسه‌های تخصصی و عربده‌ها، به میزهای فراموشی پناه می‌بریم تا انفعالمان را شرمسار در گوشه‌ای دفن کنیم. انفعال ناشی از زیستن در این سال‌های اخیر و رویارویی با رویدادهای تلخی که فریاد می‌طلبد و دست آخر اسیر فراموشی سکوتی تحمیلی است. 
. «نَ- ماند» میان‌پرده‌ای است میان شور و سرخوردگی و خشم و خاک سرد پذیرنده.
فاطمه پاشا»

گالری عصر در تهران، میرزای شیرازی شمالی، خیابان دلاویز، پلاک ۱۸ واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«برای زنی که نمی شناسم»

نمایشگاه انفرادی نازلی عباسی، جمعه ۸ دی در گالری شیدایی افتتاح شد. این نمایشگاه تا فردا جمعه ۲۲ دی ادامه خواهد داشت. 

برای سر زدن به این نمایشگاه باید به  گالری شیدایی واقع در میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، روبروی موزه عکسخانه شهر، پلاک ۱۴۹، واحد۱ رفت. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«نقاب سفید»

«نقاب سفید» عنوان نمایشگاه گروهی نقاشی است که با کیوریتوری مولود عظیم‌پور۲۲ دی ماه در گالری سیحون افتتاح خواهد شد.

این نمایشگاه آثار ۱۷ تن از نقاشان را در معرض دید مخاطبان قرار داده. 

در این نمایشگاه آثار زنده یاد امیر حسین امیر جلالی، ابراهیم اکبری‌گرز، اسماعیل انوری فر، سعید امکانی، علیرضا پویا، محسن جمالی‌نیک، ساوالان جماعتی ثمرین، رامین حفیظی، علی خالق، بهمن زارعیان، الیاس ستاری، علی سعیدی، علی گلباز، محمد علی مشرفی، همایون موسوی، پرویز معزز و اکبر نیکانپور به نمایش گذاشته خواهد شد.

مولود عظیم‌پور در بیانیه این نمایشگاه نوشته است: « نقاب سفید هنرمندان با سابقه و مطرح را در یک نمایشگاه گرد هم آورده است که محدودیت‌ها و رنج‌های اجتماعی بر انسان در عصر کنونی تحمیل شده در آن بازگو می‌شود و نوعی انتقاد از وقایع امروز ما است. جهانی بدون آرامش و حس امنیت، ترس و وحشت، درد، بیماری، غم ناامنی، نابسامانی و پریشان حالی در این مجموعه نقاشی ها را می‌توان کامل ترین نگاه و ذهن خلاق دانست، تلاشی برای آگاه کردن انسان ها از آنچه که می‌گذرد ، از عظمتی که در وجودشان است و خود از آن بی خبرند. در یک جمله؛ نگاهی از خود من تا جهان اطرافم  هنرمندان این مجموعه هنگام خلق اثر دیگر فکر نمی کنند یکپارچه حس می‌شوند،  نقاشی در دستان ایشان  جاری می‌شود ، و آنچه را حس می کنند اجرا می‌شود  تمامی آثار بر مبنای فضای موجود شکل گرفته، به همراه باوری که در آن اندیشه و حیات ریشه دارد ، این ریشه از طرفی به اندیشه و فرهنگ هنرمند ربط پیدا می کند و از طرفی به آنچه که امروز در محیط پیرامون رخ می دهد.»

نمایشگاه نقاب سفید از ۲۲ دی ماه تا چهارم بهمن‌ماه در گالری سیحون واقع در خیابان وزراء، کوچه چهارم، شماره ۱۱ برپاست.

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«کاسه پر از خالی»

نمایشگاه انفرادی فرشته علیجانی با عنوان کاسه پر از خالی نیز در نگارخانه امام علی (ع) برگزار خواهد شد. 

در استیتمنت نمایشگاه این هنرمند آمده است: « این مجموعه نقاشی کوشش در راه شناخت وگسترش هنر درباره ی تمدن این سرزمین است. مجموعه ای که شناخت، اعتقاد، هنر، اخلاق، قانون را شامل می شود.

در مسیری که با من همراه میشوید پویانمـایی در دل تاریخ در شهرسوخته، مهرهای جیرفت، نقوش گوزن های روی سفالهای تپه سیلک، پرندگان با بالهای گشوده در آسمان تپه گیان، سکه های پر از نقش طبرستان، ظروف مفرغی و فلزی کاسی ها وخورشید که همچون ترنج های هندسی در تپه مارلیک می درخشد را میبینید.»

نمایشگاه نقاشی (کاسه پر از خالی) ۱۷ تا ۲۱ دی ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۱ الی ۱۷ در نگارخانه امام علی(ع) در اندیشه فاز ۳ برگزار میشود و بازدید از این نمایشگاه برای عموم رایگان و آزاد است.

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«نطق بی کلام»

نگارخانه لاله از تاریخ ۲۳ دی تا ۲ بهمن ۱۴۰۲ میزبان مجموعه آثار هنرمندان جوان معاصر به انتخاب محسن کمالی واحد آزاد با عنوان «نطق بی کلام» است.

گشایش نمایشگاه روز جمعه۲۲ دی از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در نگارخانه لاله برگزار می‌شود و نمایشگاه از ۲۳ دی تا ۲ بهمن ماه از ساعت ۹ تا ۱۷ و پنج شنبه ها ساعت ۹ تا۱۳ دایرخواهد بود.

نگارخانه لاله در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی لاله واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«ردپای سبا» 

نمایشگاه نقاشی «ردپای‌ سبا» در نگارخانه آفتاب فرهنگسرای نهج‌البلاغه افتتاح خواهد شد.

آثار سبا معمر را می توان در این نمایشگاه دید.

نمایشگاه نقاشی «ردپای سبا» روز پنجشنبه و جمعه ۲۱ و ۲۲ دیماه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ افتتاح خواهد شد. علاقه‌مندان جهت بازدید از آن نیز می‌توانند از روز شنبه ۲۳ تا ۲۷ دی ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۷ به نگارخانه آفتاب فرهنگسرای نهج‌البلاغه مراجعه کنند.

فرهنگسرای نهج‌البلاغه در خیابان شریعتی، روبه‌روی خیابان کلاهدوز (دولت) خیابان امامزاده واقع شده است. 

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

«خانه ‎کهن»

نمایشگاه طراحی‌های دانشجویان دانشکده‌ی دکتر شریعتی قرار است در گالری زرنا به نمایش درآید. 

جمعی از دانشجویان دانشکده فنی‌وحرفه‌ای دکتر شریعتی، قرار است آثار طراحی لباس دانشکده فنی‌وحرفه‌ای خود را با محوریت معماری ایرانی در نمایشگاهی به نام «خانه‌ی کهن» در گالری زرنا به نمایش دربیاورند.

نمایشگاه «خانه‌ی کهن» با راهنمایی استاد سحر شفائی برگزار خواهد شد.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده: «در همهمه‌ی خیابان‌های شلوغ و ساختمان‌های سر به فلک‌کشیده‌ی شهر، بیاییم نگاه‌مان را به کوچه‌های باریک، خانه‌های خشتی و محله‌های پرمهر بدوزیم. بیاییم با ماشین زمانی که نام آن هنر است، به این دیرینه‌وطن، خانه‌ی کهن خویش سفر کنیم. از این‌که نگاه‌تان را مهمان هنر و  زحمات یک ترم  از دانشجویان طراحی لباس دانشگاه شریعتی با محوریت معماری ایرانی می‌کنید، از شما متشکریم. این نمایشگاه حاصل سه ماه تلاش دانشجویان دانشگاه دکتر شریعتی تهران، مجموع ۴۰ اثر با تکنیک طراحی در ابعاد پنجاه در هفتاد با محوریت معماری و خانه‌های کهن ایرانی و تهران قدیم اجرا شده است. در این نمایشگاه دانشجویان بخشی از فرهنگ ایرانیان را به نمایش گذاشته‌اند. برخی کوچه و بازار و برخی وسایل اشیای کنج خانه‌های قدیمی را با حس‌وحال هنرمندانه خود ساخت‌وساز کرده و با تماشای این نمایشگاه،گذشته‌ی غنی و زیبای خانه‌های گرم و دل‌نشین ایرانی را یادآوری می‌کنند».

آیین گشایش نمایشگاه «خانه‌ی کهن» روز جمعه 22 دی‌ماه، ساعت 16 در گالری زرنا به آدرس خیابان انقلاب، بین وصال شیرازی و دانشگاه تهران،کوچه اسکو، پلاک 10، طبقه‌ی دوم برگزار خواهد شد.

این رویداد هنری تا روز چهارشنبه 27 دی‌ماه در این گالری برپا خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند همه‌روزه ساعت از 16 تا 18 از آثار هنرمندان در این نمایشگاه دیدن کنند.

چند گزینه برای گالری گردیِ پایان هفته

انتهای پیام 

نویسنده تحریریه مطالب هنری

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا