بین الملل

کنعانی: جهانیان نظاره‌گر افول و فروپاشی اخلاقی غرب در قاب دردآور و تأثر برانگیز ‎غزه هستند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین مجله روز، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ناصر کنعانی امروز (سه‌شنبه) دهم بهمن ماه گفت: آمریکا و اروپا چند دهه‌ متمادی است که از «ارزش‌های جهانشمول» خود، که به زعم آنها بر ارزش‌های دیگر جوامع انسانی جهان برتری دارند، سخن رانده و با همه توان تلاش کرده‌اند جهان را به این باور برسانند که پذیرش این ارزش‌ها، ضرورتی اجتناب ناپذیر است و تنها با جهان شمول شدن آنهاست که دنیا مکان امن‌تر و بهتری برای زندگی ابناء بشر خواهد بود.

وی افزود: گذشته از کارنامه سیاه عملکرد آمریکا و اغلب بازیگران مدعی اروپایی در مناطق مختلف جغرافیایی در قرن‌های گذشته -که سیاهی آن با هیچ ترفند و رنگی و نیز با بزرگ نمایی ارزش‌های کاذب، از حافظه تاریخ و خاطره بشری پاک نخواهد شد- مناطقی مانند غرب آسیا و شمال آفریقا که خود قربانی رفتارهای بدوی این مدعیان توسعه طلب در قرون گذشته بوده‌اند، در طول حدود دو دهه گذشته نیز با تحمل خسارات سنگین مادی و معنوی ناشی از چند جنگ خانمانسوز، ماهیت حقیقی این به اصطلاح ارزش‌ها را با همه وجود و با خون و گوشت و پوست و استخوان خود و بهترین عزیزانشان درک کرده‌اند.

کنعانی یادآور شد: اکنون و در قرن بیست و یکم، نه فقط ملت‌های مناطق جغرافیایی گفته شده، بلکه همه جهانیان با چهره حقیقی مدعیان این ارزش‌ها و عناصر شکل دهنده ارزش‌های تولیدی آنان آشنا می‌شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به جنگ غزه و جنایات صهیونیست‌ها که امروز یکصد و ۱۶ روز از آن می‌گذرد و بیش از ۲۶ هزار شهید به همراه داشته، عنوان کرد: قریب به ۴ ماه است که محاصره کامل همراه با جرم و جنایت علیه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار انسان در یک زندان بدون سقف به نام باریکه غزه، کشتار گسترده زنان و کودکان، جلوگیری از دسترسی مجروحان به دارو، جنایات جنگی و نسل‌کشی فلسطینی‌ها توسط رژیم اسرائیل، مورد تأیید و تشویق تولیدکنندگان و مروجان ارزش‌های آمریکایی- اروپایی قرار دارد.

 

وی در این خصوص به توقف کمک‌های برخی از کشورهای غربی به آنروا (آژانس امداد رسانی و کاریابی برای فلسطینی‌ها در خاور نزدیک) اشاره کرد و افزود: در تازه‌ترین اقدام، تعدادی از کشورهای غربی مدعی همین ارزش‌ها، اندک کمک‌های به ظاهر انسان‌دوستانه خود به آوارگان و ساکنان فلسطین را که توسط نهاد بین‌المللی «آنروا» صورت می‌گرفت، به بهانه‌های واهی متوقف کردند تا راه را برای سرعت بخشیدن به عملیات کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه و کرانه غربی هموارتر کنند.

 

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: به راستی که آمریکا و اروپا در ۴ ماه اخیر از زمان آغاز بحران غزه تاکنون، در شناساندن و گسترش ارزش‌های مورد نظر خود، بسیار موفق عمل کرده‌اند! برغم برخی شعارها و نمایش‌های انساندوستانه، اما چشم پوشی عملی آنان نسبت به کشتار جمعی مردم غزه، سلاخی کودکان و زنان، بازگذاشتن دست صهیونیست‌ها برای کشتار جمعی فلسطینی‌ها از طریق گرسنگی دادن و تشدید آوارگی، توقف کمک‌های حداقلی انسان‌دوستانه در عین گسترش صدور تسلیحات و تجهیزات نظامی و ابزارهای کشتار جمعی برای رژیم اشغالگر و متهم به ارتکاب جنایت نسل‌کُشی، جلوه‌های دهشتناکی از درخشش ارزش‌های آمریکایی- اروپایی پیش چشم جهانیان است.

کنعانی در پایان بیان کرد که جهانیان نظاره‌گر افول و فروپاشی اخلاقی غرب در قاب دردآور و تأثر برانگیز ‎غزه هستند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا