نشاط

بهره‌گیری از هوش مصنوعی؛ تاثیر شگرف یک شرکت دانش‌بنیان در مالیات ستانی از خانه‌های لوکس

رئیس سازمان مالیاتی کشور اعلام کرد؛

بهره‌گیری از هوش مصنوعی؛ تاثیر شگرف یک شرکت دانش‌بنیان در مالیات ستانی از خانه‌های لوکس

رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: با کمک یک شرکت دانش‌بنیان موفق به شناسایی ۱۱۰ هزار واحد خانه لوکس در تهران شده ایم؛ که این تاثیر شگرفی در عرصه بهره‌گیری از هوش مصنوعی در راستای عدالت مالیاتی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید محمدهادی‌ سبحانیان رئیس سازمان مالیاتی کشوربا حضور در غرفه آنا در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، گفت: برای رونق کسب‌وکار شرکت‌های دانش‌بنیان، قانون‌گذار مزیت‌هایی را برای این شرکت‌ها در قانون جهش تولید در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به قانونی اشاره کرد که در آن هزینه‌هایی که برای امور دانش‌بنیان اختصاص می‌یابد به عنوان اعتبار مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

سبحانیان ادامه داد: این موضوع قبلا در ادبیات قانون مالیاتی کشور وجود نداشت، و معمولا هزینه‌ها از درآمد‌های کسب وکار کسر می شد و درآمد باقی مانده مشمول مالیات قرار می‌گرفت.  

اماقانونگذار برای حمایت حداکثری از شرکت‌های دانش‌بنیان موضوع اعتبار مالیاتی را در قانون مالیات کشور گنجاند.رئیس سازمان مالیاتی کشور در تشریح این قانون گفت: در این قانون هر هزینه و سرمایه گذاری که در شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شود، اصل آن مبلغ به مشابه پرداخت مالیات فرض می شود.

رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق خواهد افتاد

وی ادامه داد: شایان ذکر است که رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان امسال برای اولین بار اتفاق خواهد افتاد. سازمان امور مالیاتی بار‌ها اعلام کرده است که ما مدافع جدی این قانون برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها هستیم و جای هیچ نوع نگرانی در این حوزه وجود ندارد.

سبحانیان اظهار کرد: از طرف دیگر سازمان امور مالیاتی در تعامل خوبی با معاونت علمی ریاست جمهوری برای صیانت از شفافیت و عدالت مالیاتی است و تلاش داریم از این محل به عنوان روزنه‌ای برای فرار مالیاتی استفاده نشود.

رئیس سازمان مالیاتی کشور تصریح کرد: ما باور داریم که این قانون کمک زیادی به رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد کرد؛ از همین رو در اجرای آن کوشا هستیم. اما همانطور که ذکر شد از معاونت علمی ریاست جمهوری انتظار داریم که در جهت  اجرای هدف قانون‌گذار حرکت کنیم.

استفاده از هوش مصنوعی در مالیاتستانی

سبحانی

وی اظهار کرد: ما برای هوشمند سازی ساختار اخذ مالیات در تلاش هستیم و باور داریم که نظام مالیاتی ما باید از نظام سنتی فاصله گرفته و به سمت هوشمند شدن حرکت کند. در این موضوع نیز قطعا یکی از ابزار‌های مهم ما بهره‌گیری از توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان و هوش مصنوعی است.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: هم اکنون نیز استفاده از این ظرفیت‌ها در سازمان امور مالیاتی در جریان است. همچنین تعامل بسیار خوبی با معاونت علمی ریاست جمهوری داریم و از همین رو تلاش سازمان امور مالیاتی در استفاده حداکثری از این ابزار‌ها است.

رئیس سازمان مالیاتی کشور برای تشریح این موضوع گفت: به عنوان مثال در سال گذشته موفق به شناسایی حدود ۴۰ هزار مسکن لوکس شده بودیم؛ اما در سال جاری با کمک یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانستیم فقط در سطح شهر تهران حدود ۱۱۰ هزار مسکن لوکس را شناسایی کردیم.

سبحانیان در پایان گفت: در صورتی شرکت‌های دانش‌بنیان توانایی و یا ظرفیتی برای تسهیل اخذ مالیات و یا سازماندهی مودیان داشته باشند، سازمان امور مالیاتی دست یاری به سوی آنان دراز کرده و از کمک آنان استفاده خواهد کرد.

نویسنده تحریریه علوم ورزشی

با استفاده از سبک نوشتاری زیبا و توصیفات جذاب، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی گزارش‌های مفصل و زنده از رویدادها و مسابقات ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در به اشتراک گذاری احساسات و لحظات برجسته ورزش با شما دوستان ورزشی قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای هیجان انگیز ورزشی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا