نشنال اینترست: اوکراین زباله‌دان تسلیحات اسقاطی ناتو است

رسانه آمریکایی گزارش داد اگرچه غرب از تعهد خود به حمایت از آرمان‌های اوکراین دم می‌زند، اما سلاح‌هایی که آمریکا و اروپا به این کشور ارسال کرده‌اند در واقع تسلیحات قدیمی و منسوخی هستند که از رده‌ خارج شده‌اند.

به گزارش مجله روز، نشریه آمریکایی گزارش داد تسلیحاتی که غرب به کی‌یف ارسال کرده از نظر کیفی دست‌کمی از «زباله» ندارند و اوکراین به زباله‌دان تسلیحات ازرده‌خارج غربی تبدیل شده است.

نشنال‌ اینترست اذعان کرد دروغ‌های غرب جنگ اوکراین را در بر گرفته و رسانه‌ها و سیاستمداران غربی افسانه‌هایی از میزان کارآمدی تسلیحات ارسالی به کی‌یف سر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، فرانسه خودروهای زرهی «AMX-۱۰RC» را به اوکراین فرستاده که اغلب از آن‌ها با عنوان تانک‌های زرهی سبک یاد می‌شود. این در حالی است که تولید این تانک‌ها به اوایل دهه ۸۰ میلادی بازمی‌گردد و آخرین به‌روزرسانی آن‌ها در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاده است. ارتش فرانسه از سال ۲۰۲۱ شروع به از رده خارج کردن این تانک‌ها کرد؛ زیرا این خودروهای زرهی دیگر برای جنگ‌های مدرن کارایی ندارند.

همچنین تانک‌های انگلیسی «چلنجر ۲» که به اوکراین ارسال شدند نیز دوره‌های آخر چرخه خدمت خود را سپری کرده و هیچ تاثیری در میدان نبرد نداشتند. نشنال اینترست همچنین اشاره کرده است که وقتی آمریکا از قصد خود برای ارسال ۳۰ تانک آمریکایی «آبرامز ام-۱» به اوکراین خبر داد، شوق فراوانی در جبهه غرب به راه افتاد، اما هیچ رسانه‌ای به این نکته اشاره نکرد که نسخه به‌روزرسانی شده این تانک‌ها در اختیار کی‌یف قرار نخواهد گرفت.

نشنال اینترست: اوکراین زباله‌دان تسلیحات اسقاطی ناتو است
انهدام تانک چلنجر انگلیس توسط ارتش روسیه

به طریق مشابه، جنگنده‌های اف-۱۶ که غرب به اوکراین وعده داده نیز تاثیر چندانی در نتیجه جنگ نخواهند داشت، زیرا این جنگنده‌ها دیگر عمر خود را کرده‌اند و در مقابل، روسیه جنگنده‌های نسل پنجمی در اختیار دارد که می‌تواند کار اف-۱۶ها را یکسره کند.

این وضعیت باعث شده تا تحلیلگران به این فکر بیافتند که شاید جنگ اوکراین برای دولت‌های غربی محلی برای کسب سود مالی است و در این راه مردم اوکراین قربانی می‌شوند.

نشنال اینترست نوشت: «کافی است کمی بدبین باشید تا به این نتیجه برسید که این‌ها همگی عامدانه اتفاق افتاده و کارخانه‌های تسلیحاتی غرب سعی دارند با وادارکردن کشورها به ارسال تسلیحات قدیمی خود به اوکراین، به این کشورها سلاح‌های جدید بفروشند».

نشنال اینترست: اوکراین زباله‌دان تسلیحات اسقاطی ناتو است
جنگنده اف-۱۶

بااین‌وجود، این نشریه آمریکایی اذعان کرد حتی در صورت ارسال پیشرفته‌ترین تسلیحات غربی به اوکراین، باز هم این کشور در جنگ شکست خواهد خورد. نگارنده این گزارش برای اثبات این ادعا به گفت‌وگوی خود با یک کهنه‌سرباز آمریکایی اشاره کرد که باورداشت «آمریکا می‌تواند بهترین تانک‌های جهان را به اوکراین بفرستد، اما آن‌ها باز هم شکست خواهند خورد، زیرا آن‌ها نمی‌دانند چطور از این (تسلیحات) استفاده کنند.»

این گزارش در حالی منتشر شده که از ابتدای جنگ اوکراین، مقامات روسیه به کشورهای غربی هشدار دادند ارسال سلاح به اوکراین تاثیری در عملکرد این کشور در میدان نبرد نخواهد داشت و تنها موجب طولانی‌شدن جنگ می‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا