هوای همه روزهای فروردین مطلوب بود

بر اساس داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران طی فروردین‌ماه امسال تهرانی‌ها ۲۶ روز هوای قابل قبول و پنج روز هوای پاک تنفس کردند.

به گزارش مجله روز با توجه به مطلوب بودن هوای پایتخت در تمام روزهای فروردین، آلاینده شاخصی برای این ماه ثبت نشده است. 

بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، طی فروردین سال ۱۴۰۲، شش روز پاک، ۲۴ روز قابل قبول و یک روز ناسالم برای گروه‌های حساس به ثبت رسیده است.

به گزارش مجله روز، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد فروردین ۱۴۰۲ شهروندان تهرانی تعداد روزهای آلوده‌ کمتری را نسبت به فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ تجربه کرده‌اند. طی این مدت هوای تهران یک روز برای گروه‌های حساس آلوده بود این در حالیست که سال ۱۴۰۱ در این ماه تنها پنج روز گروه‌های حساس و یک روز تمامی گروه‌ها هوای آلوده را تنفس کرده‌اند همچنین یک روز کیفیت هوا در شرایط خطرناک قرار گرفته بود.

کیفیت هوای تهران در اولین ماه بهار ۱۴۰۲ و مقایسه آن با سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در فروردین‌ماه این سال  ۲۲ روز هوای قابل قبول ثبت شد که این عدد سال گذشته ۲۴ روز بوده است.

همچنین تهران در فروردین‌ماه سال گذشته شش روز هوای پاک را به خود دید این در حالیست که سال ۱۴۰۱ شهروندان تهرانی تنها دو روز هوای پاک تنفس کردند.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال گذشته عدد ۴۰ و بیشینه آن عدد ۱۱۲ را نشان می‌دهد.

کیفیت هوای پایتخت در فروردین‌ماه ۹۸ تا ۱۴۰۱

آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت آلودگی هوای تهران طی فروردین‌ماه سال ۹۸ تا ۱۴۰۱ نشان می‌دهد کیفیت هوای تهران طی فروردین سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ تعداد روزهای آلوده بیشتری را ‌داشت چراکه کیفیت هوای پایتخت طی فروردین سال گذشته دو روز در شرایط پاک، ۲۲ روز در وضعیت قابل قبول، پنج روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، یک روز ناسالم برای تمامی گروه‌ها و یک روز در شرایط خطرناک قرار داشت؛ اما در فروردین سال ۱۴۰۰ کیفیت هوای تهران دو روز پاک، ۲۵ روز در وضعیت قابل قبول، چهار روز در شرایط آلوده برای گروه‌های حساس بود.

طی اولین ماه بهار سال ۹۹ تهرانی‌ها ۱۴ روز هوای پاک و ۱۷ روز هوای قابل قبول را تنفس کردند. آلاینده شاخص در این بازه زمانی در ۲۳ روز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، در شش روز دی‌اکسید نیتروژن و در دو روز ازن بود. در اولین ماه این سال، تهران هیچ روزی هوای آلوده را به خود ندید.

 فروردین سال ۹۸ نیز ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ۲۶ روز و ازن در پنج روز آلاینده شاخص بود. تهرانی‌ها در این ماه ۲۱ روز هوای پاک و ۱۰ روز هوای قابل قبول را تنفس کرده‌اند همچنین در اولین ماه این سال نیز پایتخت هیچ روزی هوای آلوده را به خود ندید.

این اعداد و ارقام طی این پنج سال نشان می‌دهند با گذر زمان، نفس‌های تهران هر سال بیشتر به شماره افتاده است، به‌طوری که امسال تنها شش روز هوای پاک را تنفس‌کرده‌اند این در حالیست که در فروردین‌ماه ۹۸ تهرانی‌ها ۲۱ روز هوای پاک و به دور از هیچ‌گونه آلودگی را تجربه کردند.

از اعداد و رنگ‌های شاخص کیفیت هوا چه می‌دانید؟

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می‌شود، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می‌شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده‌ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه‌های حساس که به رنگ نارنجی نشانه‌گذاری می‌شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می‌گیرد که در نتیجه آن گروه‌های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می‌گیرند و حتی ممکن است گروه‌های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می‌شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می‌گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا