چگونه از تحلیل تکنیکال کلاسیک در معاملات روزانه استفاده کنیم؟

ترید ارز دیجیتال چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا ترید همان سرمایه‌گذاری است؟ پاسخ به این سوال منفی است؛ چرا که یک تریدر افق زمانی کوتاه‌تری را برای معاملات و دارایی‌های خود در نظر می‌گیرد، در صورتی که یک سرمایه‌گذار برای مدت طولانی وارد سرمایه‌گذاری می‌شود.

تریدرهایی که در حوزه ترید روزانه ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، باید این اصل مهم را در نظر داشته باشند، که بدون داشتن استراتژی، نمی‌توانند به سود برسند. استراتژی به یک تریدر ارز دیجیتال کمک می‌کند تا بتواند هنگام نوسانات شدید بازار عاقلانه تصمیم بگیرد و جو روانی بازار باعث نشود که خرید و فروش هیجانی انجام دهد.

پنج استراتژی دوره آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک که به شما کمک خواهد کرد تا سود خود را از معامله روزانه در بازار افزایش دهید عبارت است از:

یکی از متداول‌ترین استراتژی‌های ترید لحظه ای ارز دیجیتال، است. در این روش، تریدر یک بازه زمانی بسیار کوتاه (بین چند ثانیه تا چند دقیقه) را انتخاب کرده و سریعاً از آن خارج می‌شود. با توجه به این که تحرکات قیمتی در بازه‌های زمانی کوتاه زیاد نخواهد بود، معامله‌گران روی سودهای کوچک تمرکز دارند. اما جمع سودها در مدت زمان طولانی به مقدار قابل توجهی می‌رسد. استفاده از این روش برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شود، زیرا موفقیت در این روش نیازمند مدیریت ریسک بسیار بالا است.

منظور از اسکالپینگ، خریدوفروش برای دستیابی به سود فوری و سریع (هر چند جزئی) است که در یک مدت‌زمان بسیار کوتاه (حتی برای چند دقیقه) صورت می‌گیرد. مثلاً اگر شما چند واحد اتریوم بخرید و چند دقیقه بعد، به علت افزایش ، آن چند واحد را بفروشید، اسکالپینگ انجام داده‌اید.

در استراتژی معاملات محدوده نوسان، یک کانال برای تعیین محدوده نوسان تعیین می‌شود. تریدر با استفاده از این کانال برای خرید یا فروش دارایی خود تصمیم می‌گیرد. در معاملات محدوده نوسان، تریدرها با خرید و فروش کریپتو کارنسی‌ها در محدوده نوسان، می‌توانند سود زیادی کسب کنند. هر چند این استراتژی ممکن است ساده به نظر بیاید اما تریدر باید با برخی از نمودارها (مانند نمودار شمعدانی) آشنایی داشته باشد. همچنین باید بتواند سطح مقاومت و سطح حمایت را به خوبی تحلیل کند تا بهترین زمان برای خرید و فروش ارز دیجیتال را تشخیص دهد.

استراتژی محدوده نوسان یا همان رنج تریدینگ برای تحلیل‌گرانی که از تحلیل تکنیکال کلاسیک استفاده می‌کنند، بسیار مناسب و کاربردی است؛ بسیاری از همین تحلیل‌گران برای انجام دادن ترید روزانه ارز دیجیتال در تایم فریم یا محدوده زمانی پایین از این استراتژی بهره می‌جویند. این استراتژی بر مقوله «حمایت‌ها و مقاومت‌ها» استوار شده است و از مبانی آن به صورت مشخص برای شرایطی به کار گرفته می‌شود که نمودار یک ارز دیجیتال در محدوده‌ قیمتی مشخص و تعیین‌شده‌ای در حال حرکت کردن است. با این اوصاف، همان‌طور که گفتیم، تحلیل‌گران و کارشناسان خبره دنیای کریپتوکارنسی می‌توانند با این استراتژی کنار بیایند.

در استراتژی معامله با از توسعه الگوریتم و ربات‌های معامله‌گر برای انجام تعداد زیادی تراکنش در کوتاه‌ترین زمان ممکن (حتی میلی ثانیه) استفاده می‌شود. برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند در استراتژی معامله فرکانس بالا این ربات است که تصمیم می‌گیرد به یک پوزیشن معاملاتی وارد یا از آن خارج شود، اما در واقعیت چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.

این استراتژی یک نوع استراتژی معامله الگوریتمی است، در مقایسه با دو استراتژی دیگر از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. از طرف دیگر برای انجام معامله فرکانس بالا تریدر نیاز به اطلاعات دقیق و با کیفیت دارد. اما در اغلب موارد این اطلاعات به راحتی قابل دسترسی نیست.

ترید روزانه ارز دیجیتال با میانگین متحرک

با ترید معکوس یا ریورسال تریدینگ بر مبنای روند کلی قیمت ارزهای دیجیتال برنامه‌ریزی شده است و معمولاً در یک یا دو کندل ایجاد نخواهد شد. یک معامله‌گر یا ترید که از این روش برای ترید روزانه ارز دیجیتال استفاده می‌کند، با ابزار مخصوص مثل نقاط مشخصی را در نمودار تحلیلی خود مشخص می‌کند؛ البته ناگفته نماند که این عملیات باید با ابزارهای مخصوص وارونگی قیمت، پیشبینی شود. با این کار، تریدر موقعیتی را با توجه به تحلیل‌های خود در بازار مورد نظرش ایجاد می‌کند تا معاملات در همان نقاط صورت بگیرند.

 البته این نکته را نباید فراموش کرد که این استراتژی ریسک‌های خاص خود را دارد. علی‌رغم سودآوری و کاربردی بودن این روش برای معاملات ارزهای دیجیتال، اگر پیشبینی‌ها اشتباه از آب دربیاید، تریدر متحمل زیان قابل توجهی خواهد شد. با توجه به این که تریدر در روش ترید معکوس، معاملات خود را در نقاط احتمالی پیش‌بینی می‌کند، احتمال این هم وجود دارد که بازار ارزهای دیجیتال در واقعیت، طبق این پیشبینی‌ها حرکت نکند و تریدر دچار ضرر بسیار زیادی شود. با این اوصاف، اگر شما تریدر تازه‌واردی هستید، بهتر است که به هیچ‌عنوان به سراغ این استراتژی برای ترید روزانه ارز دیجیتال نروید.

یکی دیگر از استراتژی‌های معاملاتی که می‌توان در دسته استراتژی‌های ترید روزانه قرار داد، آربیتراژ است. آربیتراژ در واقع کسب سود از اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال ما بین دو صرافی است. این دو صرافی می‌تواند از لحاظ موقعیت جغرافیایی هم متفاوت باشد. به عنوان مثال یک صرافی می‌تواند در آمریکا و دیگری در استرالیا باشد.

برای اینکه بتوانید از این استراتژی به سود برسید باید به صورت لحظه‌ای قیمت در صرافی‌های مختلف را دنبال کنید. خرید دارایی در بازاری که قیمت کمتری دارد و فروش سریع آن در بازارهایی با قیمت بیشتر شاید به نظر ساده برسد اما نیاز بررسی‌های زیاد است.

یک نکته مهم اینکه، رمزارزهای کمتر شناخته شده مانند شت کوین‌ها بهترین گزینه برای معاملات آربیتراژ هستند. زیرا بسیار کم اتفاق می‌افتد که قیمت رمزارز مشهوری مانند بیت کوین در صرافی‌ها متفاوت باشد.

چگونه یک ارز مناسب برای ترید روزانه انتخاب کنیم؟

بعد از بیت کوین، ارزهای دیجیتال بسیار زیادی وارد بازار شده‌ است. بدون شک تمام این ارزها برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت مناسب نیستند. به همین دلیل تریدرها باید در معاملات خود بسیار هوشمندانه عمل کنند. این کار مستلزم این است که تریدر با انواع تحلیل‌های بازار ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشد. البته اینکه به طور قطعی بتوان پیش‌بینی کرد که کدام ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت مناسب است، عملاً امکان‌پذیر نیست. اما برخی از فاکتورهای مهم که می‌تواند به تریدر در انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای ترید روزانه ارز دیجیتال کمک کند، عبارتند از:

وایت پیپر یک سند بسیار مهم است که در آن توضیح جامعی از عملکرد ارز دیجیتال و مشکلی که حل می‌کند، ارائه شده است. وایت پیپر یک ارز دیجیتال هر چقدر شفاف, واضح و جامع باشد نشان از اعتبار پروژه دارد. به عنوان مثال بسیاری از شت کوین یا میم کوین‌ها وایت پیپر ندارند یا توضیحاتی که در آن‌ها قید شده است بسیار مبهم است.

برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال یکی از چیزهایی که تریدر باید با آن آشنایی کافی داشته باشد، یا مارکت کپ است. زیرا اطلاع از وضعیت کلی ارزش بازار یک دید کلی از روند بازار را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. ارزش بازار به زبان ساده یعنی قیمتی که یک دارایی در بازار به دست می‌آورد، یا ارزشی است که جامعه سرمایه‌گذاری به آن رمزارز می‌دهد.

سرمایه در گردش به تعداد واحد ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که به شکل عمومی عرضه شده است. عرضه در گردش یک ارز دیجیتال در طول زمان می‌تواند کم یا زیاد شود. فرآیندهایی مانند توکن سوزی باعث کاهش سرمایه در گردش یک ارز دیجیتال می‌شود.

بیشتر ارزهای دیجیتال به صورت محدود عرضه می‌شوند و تنها تعداد اندکی از رمزارزها تعداد نامحدودی دارد. عرضه کل، مجموع تعداد کوین‌هایی است که از قبل در گردش است؛ به علاوه تعداد کوین‌های تازه استخراج شده‌ای که در بازار نیست. عرضه کل یک ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر ارزش بازار آن تأثیر می‌گذارد. برای مثال، تعداد کل واحدهای تتر نامحدود است اما این تعداد برای بیت کوین ۲۱ میلیون است.

حجم معاملات ارز دیجیتال (Volume)

منظور از حجم معاملات، تعداد ارزهای دیجیتال معامله شده در یک بازه زمانی است. حجم معامله در واقع می‌تواند شاخصی از قدرت بازار باشد. زیرا افزایش رشد بازار یک ارز دیجیتال با افزایش حجم آن رابطه مستقیم دارد. به بیان دیگر اگر حجم یک بازار در حال افزایش باشد، نشان دهنده محبوبیت آن ارز دیجیتال در بین تریدرها است.

 

دکمه بازگشت به بالا