تولید نسل جدید پوشش‌های هوشمند فناناپذیر/انقلابی نوین در زمینه محافظت از سطوح فلزی

محقق ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کند ، پس از 25 سال تحقیق و توسعه ، دانش فنی نسل جدیدی از پوشش های نانو هوشمند و بیکران را به دست آورد که قادر به جلوگیری از خوردگی صنعتی در طولانی مدت هستند.

آرزو آساریان ، مدیر پروژه در گفتگو با مجله روز ، خوردگی سطوح فلزی و محافظت از خوردگی یکی از بزرگترین چالش های صنعت جهان است ، وی افزود: سازه های فلزی ، ماشین آلات ، لوله ها ، مخازن و تجهیزات مشابه در معرض اثرات خوردگی قرار دارند. بنابراین ، روکشهای مقاوم در برابر خوردگی و توسعه آنها برای محافظت از سطوح فلزی بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: فلزات و سازه های فلزی با روش های مختلفی از جمله استفاده از مهار کننده های خوردگی ، محافظت کاتدی و پوشش های محافظ می توانند در برابر خوردگی محافظت شوند. اما آنچه اهمیت دارد طول عمر این روشها به ویژه پوشش های محافظ است.

آساریان افزود: امروزه پوشش های محافظ موجود در بازار جهانی از یک سیستم کاربردی چند لایه از پوشش های مختلف تشکیل شده است ؛ متأسفانه مقادیر زیادی از مواد شیمیایی فرار همیشه در حین کاربرد این پوشش ها و رهاسازی این مواد ، همراه با ضایعات حاصل از این سیستم ها ، به راحتی بر محیط و سلامت اکوسیستم طبیعی تأثیر می گذارند.

این فرد مسئول این پروژه از تولید نسل جدید پوشش های هوشمند و جاودانه به نام Eternal خبر داد و تأکید کرد: هدف از اجرای این پروژه نوآوری و ایجاد روکش ها عمر طولانی تری نسبت به پوشش های فعلی و یک لایه نازک این پوشش به طور مستقیم قابل استفاده است. و بدون استفاده از هیچ گونه آغازگر روی سطوح فلزی.

به گفته این محقق ، به عنوان مثال در صنعت دریایی ، تعداد لایه های فیلم پوشش که باید به اندازه کافی از سطح فلزی در برابر خوردگی محافظت شود ، حداقل شامل سه لایه مختلف پوشش است. .

آساریان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مشکلات سیستم فعلی پوشش ضد خوردگی ، لزوم اعمال چندین لایه پوشش برای بهبود بیشتر چسبندگی و درنهایت مقاومت در برابر همه عوامل خورنده است. از دیگر معایب آن عبارتند از: نیاز به مصرف مواد شیمیایی در مقیاس بزرگ ، اتلاف انرژی و نیروی کار ، نیاز به زمان بیشتری برای اعمال لایه ها و در نهایت هزینه بسیار بیشتری دارد.

وی افزود: اما پوشش ابدی تولید شده نسل جدیدی از پوششهای هوشمند است که با تولید این پوشش نانو ، انقلابی انقلابی در حفاظت از سطوح فلزی ایجاد کرده است. هدف اصلی این نوآوری کاهش مصرف مواد شیمیایی و در عین حال افزایش عمر مفید این پوشش ها بوده است.

مدیر پروژه با اشاره به جزئیات پوشش های تولید شده گفت: “این پوشش ویژه با واکنش بین پلی استر پلی استر و آلیفاتیک پلی ساسیانات به عنوان متقاطع ایجاد می شود.”

وی با بیان اینکه این طرح پوشش را با ذرات آمین نانوسیلیکون (10-20 نانومتر) بهبود می بخشد ، افزود: این پوشش نسبت به پوشش های فعلی بسیار مقاوم در برابر آب نمک و محیط های خورنده است. به طور قابل توجهی بالا بروید؛ می توان آن را به عنوان “نسل جدید پوشش های جاودانه” توصیف کرد.

Assarian ادامه داد: “نتایج آزمایشگاه نشان داده است که مقاومت این پوشش در برابر ترشح نفوذ پذیری آب 3.5٪ بعد از 10704 ساعت (بیشتر از 10 با قدرت 9 اهم در سانتیمتر مربع) بیشتر است. ) بالاتر از مقاومت پوشش در شروع آزمایش. ” این نتایج نشان می دهد که این پوشش توانایی بهبود ساختار خود را دارد و میزان پیری کاملاً کنترل می شود.

به گفته وی ، نتایج این پروژه در ژورنال علمی Acta Chimica Slovenica منتشر شده است.

به گزارش مجله روز ، دکتر آرزو آساریان ، خالق این پوشش ، تحقیقات خود را در واحد تخصصی و تحقیقاتی Eninco Engineeing B.V انجام داد. واقع در هلند. هدف اصلی آن انتقال فناوری جدید برای تولید روکش های صنعتی ، تولید روکش های با کیفیت متفاوت با آنچه در بازار موجود است و ایجاد نسل جدیدی از پوشش ها با کارایی و بازده بالا است. وی امیدوار است که این فناوری جدید آسیب های محیطی ناشی از استفاده از مواد شیمیایی آلاینده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

از این نوآوری می توان برای کاهش هزینه های خوردگی و افزایش محافظت از سطوح فلزی در حفاری ، کشتی سازی ، معدن ، نیروگاه ها ، پتروشیمی ها ، خطوط انتقال خط لوله و کلیه صنایع سنگین استفاده کرد.

Assarian در حال حاضر مالک Eninco Engineering B.V. این کشور در سال 2018 در هلند و بر اساس بیش از 25 سال تجربه علمی و صنعتی پرسنل متخصص تأسیس شد. فعالیتهای این شرکت به سه بخش “تحقیق و توسعه” ، “تولید و نوآوری” و “کنترل کیفیت و بازرسی” تقسیم می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا