دانستنی‌هایی درباره ورم ملتحمه آلرژیک

عصر ایران به گزارش شفاف ، “خبر خوب این است که گزینه های مختلف درمانی برای افرادی که از تورم چشم ناشی از آلرژی رنج می برند وجود دارد ، اما همه نباید علائم خود را در خانه درمان کنند.”

ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

مواد حساسیت زای مختلف می توانند باعث التهاب ملتحمه آلرژیک مانند شوره سر ، گرد و غبار و کپک شوند. وقتی چشم انسان در معرض مواد حساسیت زا قرار می گیرد ، این شرایط باعث ترشح ماده ای به نام هیستامین در بدن می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، رگ های خونی در ملتحمه (غشایی که جلوی چشم و داخل پلک را می پوشاند) متورم می شوند.

هنگامی که ورم ملتحمه آلرژیک را تجربه می کنید ، دشوار است که بدانید کدام قسمت از چشم دقیقاً متورم است و پاسخ همیشه یکسان نیست. گاهی اوقات ، هنگامی که فردی از التهاب ملتحمه آلرژیک رنج می برد ، کره چشم تورم می شود. در این حالت باید بلافاصله با چشم پزشک مشورت کنید. در مواقع دیگر ، پلک متورم می شود و نیاز به درمان دارد ، اما این لزوماً به معنای نیاز فوری به مشاور چشم پزشک نیست.

ملتحمه آلرژیک با سایر بیماری های مربوط به آلرژی مانند اگزما (بثورات ناشی از آلرژی) ، آسم و رینیت آلرژیک (یا آلرژی فصلی) همراه است. ورم ملتحمه آلرژیک می تواند وضعیت فرد مبتلا به سندرم خشکی چشم را بدتر کند.

علائم ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

علاوه بر تورم ، سایر علائم التهاب ملتحمه آلرژیک عبارتند از:

– قرمز

– سوزش

– خارش

– چشمان گریان

احساس ماده خارجی یا گرد و غبار در چشم

علاوه بر علائم ورم ملتحمه آلرژیک ، ممکن است این موارد را نیز تجربه کنید: عطسه ، سرفه ، خارش یا آبریزش بینی و سردرد سینوسی که از دیگر علائم واکنش آلرژیک است.

ورم ملتحمه آلرژیک چگونه درمان می شود؟

غالباً ، بهترین روش برای درمان علائم آلرژی پرهیز از هر چیزی است که می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. به عنوان مثال ، اگر به گربه حساسیت دارید و می دانید دوست شما از گربه شما مراقبت می کند ، توصیه می شود که در خارج از منزل با او ملاقات کنید تا خطر واکنش آلرژیک در حیوان خانگی شما کاهش یابد. در مورد ورم ملتحمه نیز همین طور است. بهترین روش پیشگیری است.

اگر به طور مکرر به ملتحمه آلرژیک مبتلا هستید (پلک ها متورم می شوند و چشم ها خیس می شوند) و نمی دانید که چه ماده آلرژی زایی باعث ایجاد این بیماری شده است ، توصیه می شود با یک متخصص آلرژی مشورت کنید. پزشک می تواند آنچه شما به آن حساسیت دارید را تشخیص دهد و بنابراین می تواند زمان بروز علائم را پیش بینی کند.

متخصص آلرژی می تواند به شما در ایجاد تغییراتی در سبک زندگی کمک کند که خطر ورم ملتحمه آلرژیک و سایر مشکلات مربوط به آلرژی را کاهش می دهد. به عنوان مثال ، اگر متخصص آلرژی تشخیص دهد که گرده گیاه احتمالاً علائم شما را ایجاد کرده است ، ممکن است توصیه کنیم که در ساعات مشخصی از روز که گرده گیاهان بیشتر است ، در خانه بمانید. با ایجاد تغییر در برنامه روزمره ، علائم بدون استفاده از دارو کاهش می یابد.

در صورت نیاز به اقدام جدی تر ، چندین گزینه وجود دارد. پزشک شما ممکن است توصیه کند که ابتدا یک آنتی هیستامین مصرف کنید ، اگرچه این ممکن است به ملتحمه آلرژیک کمک زیادی نکند. علائم چشم بسیار سخت تر می شوند. بنابراین ، پزشک شما ممکن است استفاده از قطره های چشمی ، با نسخه های بدون نسخه و نسخه بدون نسخه را توصیه کند.

اگر علائم شدید باشد ، پزشک ممکن است گزینه های تزریق را توصیه کند که به تدریج تحمل بدن در برابر مواد حساسیت زا را افزایش می دهد. اما احتمالاً لازم نخواهد بود علائم آلرژی چشم می توانند با از بین رفتن ماده آلرژی زا کاملاً بهبود یابند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در حالی که علائم با از بین بردن علت بهبود می یابند ، اگر علائم نگران کننده ای دارید احساس راحتی کنید و به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر کره چشم به جای پلک متورم باشد ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. همچنین ، اگر هرگونه درد در کره چشم احساس می کنید یا درد شدیدی در اطراف چشم دارید ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما باید علائم دیگری مانند اختلالات شدید بینایی یا سردرد را در نظر بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا