اعلام آمادگی صنعاء برای ازسرگیری مذاکرات در قطر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین مجله روز ، جنبش انصارالله یمن توافق خود را برای برگزاری دور جدید مذاکرات در قطر در صورت دریافت پاسخ مثبت ائتلاف به نامه ارسالی هیئت عمانی اعلام کرد.

محمد علی الحوثی ، عضو شورای عالی سیاسی دولت نجات ملی یمن ، در پستی در توییتر خود نوشت:[عمان] پاسخ مثبت است ، من فکر می کنم مانعی از نظر ما باشد [برگزاری] گفتگو در قطر هیچ ملاقات و پایانی ندارد. البته اگر رهبران کشورهای متجاوز آن را دوست داشته باشند ».

انصارالله رهبر یمن چند روز پیش در یک پست توئیتری نوشت: “ما از تلاش های صلح عمان سپاسگزاریم. موفقیت این تلاش ها به توافق کشورهای متجاوز (ائتلاف سعودی) و جدی بودن آنها برای دستیابی به یک توافق مناسب و جبران خسارت ملت “

وی تأکید کرد که این توافق نامه نباید به اندازه توافق ریاض رسمی باشد. در همین حال ، یکی از کشورهای خواهر آمادگی خود را برای حمایت از هرگونه گفتگو در منطقه اعلام کرده است که مورد بررسی است.

پیش از این ، احمد عوض بن مبارک ، وزیر امور خارجه دولت سرنگون شده یمن به رهبری عبدالرحمن منصور هادی ، از پیشرفت در میانجیگری عمان برای دستیابی به توافق آتش بس در یمن خبر داده و خواستار فشار اروپا درباره صنعا شد.

هیئت عمانی که هفته گذشته وارد صنعا شد ، جمعه پس از دیدار با رهبران انصارالله و بحث در مورد بحران یمن ، صنعا را ترک کرد.

به گفته منابع رسانه ای ، هیئت عمانی به صنعا سفر کرده و با رهبران جنبش انصارالله دیدار خواهد کرد.أوی گفت که آتش بس شامل آغاز مذاکرات صلح با طرف یمنی ، ورود کشتی های حامل نفت به بندر الحدیده ، پس از آغاز مذاکرات مستقیم و بازگشایی فرودگاه بود.

اندکی پس از آن ، بدر بن حمد بن حمود البوسائیدی ، وزیر امور خارجه عمان در سفر به ریاض با فیصل بن فرحان ، همتای سعودی خود دیدار کرد. سعود »پادشاه سعودی را به ابن فرهان معرفی کرد.

اگرچه آژانس خبری رسمی عربستان جزئیاتی از پیام سلطان هیثم ارائه نکرده است ، روزنامه رای الیوم گزارش داد که پیام سلطان هیثم حاوی اطلاعاتی در مورد تلاش های عمان برای حل بحران یمن است.

انتهای پیام / ص


دکمه بازگشت به بالا