بین المللایرانی کسب و کار

اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک

خرید ملک در آلمان 2022 (نحوه خرید خانه برای خارجی ها)

اگر رویای زندگی در یک کشور اروپایی پیشرفته، امن و مدرن را در سر می‌پروردانید، ویزای تحصیلی آلمان وخرید ملک در این کشور می‌تواند بهترین روش مهاجرتی برای شما باشد. در این راستا ممکن است سوالات زیر ذهن شما را مشغول کرده باشند، ما در این مقاله به آن‌ ها پاسخ می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

    شرایط دریافت اقامت با خرید ملک در آلمان چیست؟

    مراحل خرید ملک در آلمان چیست؟

    حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در آلمان و میانگین قیمت املاک چقدر است؟

    هزینه های قابل پرداخت برای خرید ملک در آلمان چیست؟

    آیا امکان دریافت وام برای تأمین مالی هزینه های املاک در آلمان وجود دارد؟

    شرایط دریافت اقامت دائم در روش خرید ملک چگونه است؟

بررسی کامل شرایط خرید ملک آلمان

هر کجای دنیا که باشید، هرگز خرید خانه تنها به قیمت خانه مربوط نمی‌شود، بلکه بسیاری هزینه ها و مالیات های پنهان وجود دارند. بنابراین باید قبل از تعهد خرید ملک در آلمان از تمامی هزینه ها مطلع شوید. با توجه به اینکه به عنوان یک مهاجر یا سرمایه گذار خارجی قصد خرید ملک در این کشور را دارید، لازم است تا علاوه بر قوانین و شرایط، با کلیه مراحل و همینطور هزینه های جانبی این روش آشنا شوید. یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن سرمایه گذاران را به خود مشغول می‌کند، این است که آیا با خرید ملک در آلمان می‌تواند اقامت این کشور را دریافت کرد و همزمان به سراغ تحصیل در آلمان رفت؟

چرا خرید ملک در آلمان؟

آلمان پس از کانادا و ایالات متحده، سومین کشور محبوب برای مهاجرت است. دلیل اصلی این امر بیشتر به دلیل بازار کار قوی، حقوق بالا و هزینه های پایین زندگی در این کشور است. آلمان تمیز و ایمن، یکی از گزینه های عالی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک است.

·         سیستم درمان و کیفیت بالای زندگی

سیستم مراقبت بهداشتی و درمانی این کشور فوق العاده عالی است و تقریباً تمامی مردم این کشور دارای تحصیلات تکمیلی هستند. کیفیت زندگی در این کشور به طور مداوم ارزیابی می‌شود و در بالاترین سطح قرار دارد.

·         اقتصاد پیشرو و شکوفا

آلمان با اقتصادی پایدار و قابل اعتماد، وجود زیرساخت های قوی و مناسب، امکان پیشرفت و کسب درآمد عالی، سرزمین فرصت ها است. موقعیت مکانی آلمان، قلب اروپا، باعث شده تا این کشور، مقصدی مناسب برای مسافرت و گردشگری باشد.

·         صنایع قدرتمند و سودآور

صنعت چاپ و خودروسازی در آلمان از شهرت بسیار بالایی برخوردار هستند و موقعیت های شغلی بیشماری در این حوزه ها وجود دارد. ایجاد تعادل میان کار و زندگی در آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است و کمک هزینه تعطیلات و معافیت های کاری این امر را به اثبات می‌رساند.

مزایای خرید ملک در آلمان چیست؟

 • نرخ بهره پایین برای وام های رهنی در آلمان (معمولاً 1 تا 2 درصد)
 • بازار ملک بسیار پایدار در آلمان
 • سرمایه گذاری مطمئن و پُرسود
 • زندگی در کشوری امن با توسعه اقتصادی بالا
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی

معایب خرید ملک در آلمان چیست؟

خرید ملک در آلمان به عنوان یک سرمایه گذاری امن و مطمئن شناخته می‌شود و مزایای بسیاری را برای سرمایه گذاران خارجی خواهد داشت. اما هزینه های جانبی بالا و مالیات هایی که باید برای خرید ملک بپردازید به عنوان یکی از مهمترین معایب شناخته می‌شود. موسسه اعزام دانشجو پارس رادین در کنار راهنمایی جهت دریافت ویزای تحصیلی، شما را در مسیر گرفتن اقامت از طریق خرید ملک در آلمان یاری می دهد. با مشاوران ما تماس بگیرید.

شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟

 • اکثر شهرهای آلمان از نظمی قوی برخوردار هستند که تحت تأثیر بوروکراسی سختگیرانه و کارآمد این کشور است.
 • تمامی مردم این کشور قوانین بهداشتی را رعایت کرده و شهر را تمیز نگاه می‌دارند.
 • طی یک نظرسنجی مشخص شد که 90 درصد از آلمانی ها حداقل به یک نفر اعتماد کامل داشته و از حمایت قاطع او برخوردار هستند.
 • متوسط درآمد سرانه یک خانوار در آلمان نسبتاً بالاست و در نتیجه می‌توانید در رفاه زندگی کنید.
 • امنیت شغلی در تمامی مشاغل بالا بوده و در نتیجه یک کارگر آلمانی از امنیت شغلی و درآمد بالاتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است.
 • امید به زندگی در آلمان تقریباً 81 سال است که یک سال از میانگین امید به زندگی در اروپا بالاتر است.
 • آلمان سالانه به حداقل 260.000 مهاجر خارجی نیاز دارد تا کمبود نیروی کار این کشور جبران شود. چرا که جمعیت این کشور رو به پیری است و تعداد کسانی که می‌میرند بیشتر از نوزادان متولد شده است.
 • نرخ مصادره اموال در آلمان 1 درصد است که این امر به مفهوم امنیت شما به عنوان سرمایه گذار خارجی در این کشور است.
 • هر کدام از شهرهای آلمان دارای برترین و معتبرترین دانشگاه های اروپایی هستند. از طرفی بسیاری از این دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.
 • نرخ فساد اداری در آلمان کمتر از 2 درصد است.
 • نرخ بیکاری در آلمان کمتر از 3 درصد است.
 • نرخ تورم در آلمان سالانه کمتر از 1.6 درصد است.

شرایط دریافت اقامت با خرید ملک در آلمان چیست؟

درست است که در اکثر کشورهای اروپایی خرید ملک به عنوان یک روش سرمایه‌ گذاری، برای دریافت اقامت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما لازم است بدانید صرف خرید ملک در آلمان نمی‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. به این مفهوم که ابتدا باید از طریق دیگری مانند ویزای تحصیلی آلمان، ویزای کاری آلمان و ویزای سرمایه گذاری در آلمان و ثبت شرکت، اقامت آلمان را دریافت کرده و سپس برای خرید ملک اقدام کنید.

مراحل خرید ملک در آلمان چیست؟

زمانی که ملک مورد نظر خود را پیدا کردید، فرآیند خرید ممکن است حتی تا 1 ماه نیز به طول انجامد.

 • وام مسکن یا رهن را بررسی کرده و یک پیشنهاد عالی دریافت کنید.
 • یک ملک مناسب و خوب پیدا کنید.
 • برای خرید ملک پیشنهاد دهید.
 • در محضر، قرارداد خرید ملک تنظیم کنید.
 • با پرداخت 10 درصد از کل مبلغ ملک، خرید را نهایی کنید.
 • قرارداد خرید ملک را امضا کنید.
 • در دفتر اسناد رسمی فروش را رسمی کنید.
 • هزینه های جانبی خرید ملک یا Closing Costs را پرداخت کنید.
 • کل مبلغ خرید ملک را به فروشنده پرداخت کنید.
 • در این مرحله شما دسترسی کامل به ملک خود خواهید داشت.
 • مالیات فروش املاک را تا 4 هفته پس از خرید، پرداخت کنید.
 • اکنون شما صاحب قانونی ملک خود هستید.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در آلمان و میانگین قیمت املاک چقدر است؟

میانگین هزینه برای خرید یک آپارتمان در شهرهای مختلف آلمان با یکدیگر بسیار متفاوت است. خرید ملک در آلمان مانند ایالات متحده، انگلیس یا فرانسه رایج نیست. متوسط قیمت ملک در یک شهر آلمان در هر متر مربع حدود 3386.31 یورو است. این در حالی است که هر متر مربع ملک در برلین به طور متوسط 5.836 یورو و در مونیخ به طور متوسط 9.053 یورو می‌رسد.

مونیخ گرانترین شهر آلمان برای خرید ملک است، با وجود اینکه برلین پایتخت این کشور است، حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در شهر برلین نصف شهر مونیخ است.

هزینه های قابل پرداخت برای خرید ملک در آلمان چیست؟

یکی از مهمترین هزینه هایی که باید در خرید ملک در آلمان در نظر بگیرید، مالیات و هزینه های دیگر غیر از قیمت خانه است. در ادامه به هزینه هایی اشاره می‌کنیم که در آلمان به آن‌ ها closing fees یا هزینه های خرید گفته می‌شود.

هزینه های closing fees یا همان هزینه های خرید در کل 15% از قیمت خرید خانه را شامل می‌شوند.

·         هزینه های ثبت اسناد رسمی و ثبت نام زمین

تمامی قراردادهای خرید ملک در آلمان باید با حضور یک دفتر اسناد رسمی انجام و امضا شود. دفتر اسناد رسمی همچنین فروش املاک را در ثبت رسمی می‌کند. هزینه این خدمات معمولاً حدود 2 درصد از قیمت فروش ملک است.

·         هزینه های مشاور املاک

اگر برای یافتن خانه یا آپارتمان مناسب از یک بنگاه املاک و مستغلات کمک گرفته‌اید، باید هزینه های مشاور املاک را پرداخت کنید. بسته به منطقه خرید ملک، هزینه های مشاور املاک می‌تواند بین 3.5 تا 8 درصد از قیمت فروش ملک متغیر باشد.

·         هزینه مالیات بر ارزش افزوده

اگر ملکی در آلمان می‌خرید باید 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید.

·         مالیات انتقال املاک

پس از نهایی شدن خرید، مدرکی از ایالت فدرال که ملک در آن منطقه واقع شده را دریافت خواهید کرد که در آن تقاضای پرداخت مالیات بر انتقال املاک آمده است. نرخ‌ های مالیات انتقال ملک به عنوان درصدی از قیمت فروش از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت خواهد بود.

·         هزینه ارزیابی املاک

اگر ارزش ملک شما بیشتر از 500.000 یورو باشد، در این شرایط باید برای ارزیابی املاک هزینه پرداخت کنید. روش های مختلفی برای ارزیابی املاک وجود دارد که هزینه آن ها بین 100 یورو تا حتی چند هزار یورو متغیر است.

·         مالیات بر املاک و مستغلات

این مالیات به صورت سالانه باید به اداره مالیات محلی (Finanzamt) پرداخت شود. این مالیات برای همه دارندگان ملک در آلمان اجباری است. مبلغ مالیات بر املاک و مستغلات هر ساله با نرخ مالیات محلی، عددی بین 0.26 درصد تا 1 درصد محاسبه می‌گردد.

آیا امکان دریافت وام برای تأمین مالی هزینه های املاک در آلمان وجود دارد؟

طبق برنامه مالکیت خانه (Wohneigentumsprogramm) که به اختصار KFW نامیده می‌شود. به عنوان خریدار ملک در آلمان می‌توان تا سقف 50.000 یورو وام با نرخ بهره کم سالانه یعنی 0.95 درصد، وام دریافت کنید. این مبلغ باید برای پوشش هزینه های جانبی خرید ملک یعنی هزینه دفتر اسناد رسمی و هزینه مالیات انتقال املاک استفاده شود.

شرایط الحاق خانواده در روش اقامت خرید ملک در آلمان چیست؟

با خرید ملک در آلمان به شما به عنوان خریدار یک ویزای توریستی بلندمدت داده می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه دریافت کنید.

آیا همراه با خرید ملک در آلمان اجازه کار دارد؟

با خرید ملک در آلمان اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت و باید ویزای کاری دریافت کنید. با دریافت ویزای کاری آلمان می‌توانید پس از چند سال برای اقامت دائم و تابعیت نیز اقدام کنید.

نحوه دریافت اقامت آلمان از طریق خرید ملک چیست؟

خریداران ملک در آلمان اغلب ویزای توریستی دریافت می‌کنند که دوره اعتبار این ویزا برای سپری کردن تمامی مراحل خرید ملک کافی است.

با خرید املاک و مستغلات در آلمان به یک فرد خارجی حق اقامت داده نمی‌شود، مگر اینکه خرید ملک در قالب یک طرح تجاری مورد تایید دولت آلمان ارائه گردد.

درخواست ویزای توریستی آلمان تنها از طریق کنسولگری و سفارت این کشور میسر است. بنابراین برای بازدید از ملک در آلمان می‌توانید ویزای رده C را دریافت کنید.

شرایط دریافت اقامت دائم در روش خرید ملک چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم، آلمان جزو کشورهایی است که از طریق خرید ملک، اقامت اعطا نمی‌کند. بنابراین شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی ابتدا باید از روش های دیگر اقامت این کشور را دریافت کرده و سپس برای خرید ملک اقدام کنید.

با خرید ملک در آلمان می‌توانید یک ویزای توریستی بلندمدت دریافت کنید.

به عنوان مثال در روش ثبت شرکت، شما پس از 3 سال در صورت فعال بودن شرکت، سود ده بودن آن، پرداخت به موقع مالیات و عدم ارتکاب جرم می‌توانید برای اقامت دائم و تابعیت اقدام کنید.

در صورتی که می‌خواهید تابعیت و پاسپورت آلمانی دریافت کنید، باید علاوه بر توجه و اجرای قوانین آلمان، زبان آلمانی را نیز فرا بگیرید.

شرط حضور با روش خرید ملک در آلمان چقدر است؟

درست است که خرید ملک در آلمان به خریدار خارجی حق اقامت موقت نمی‌دهد. اما مالکیت املاکی که برای زندگی شخصی خریداری شده‌اند حتی برای کمتر از 183 روز در سال، می‌تواند شما را به عنوان شخصی مقیم آلمان به مقامات مالیاتی این کشور معرفی کند. در صورتیکه چنین موردی برای کسانی که به اجاره خانه در آلمان مبادرت می‌کنند، وجود ندارد.

آیا بعد از دریافت اقامت آلمان اجازه اجاره یا فروش ملک خریداری شده را خواهید داشت؟

پس از خرید ملک در آلمان شما به عنوان مالک، اختیار تام داشته و می‌توانید خانه خود را اجاره دهید یا پس از مدتی بفروشید. از این جهت نگرانی وجود ندارد و شما مجبور نیستید حتماً خودتان در ملک خریداری شده ساکن شوید.

بهترین مناطق برای خرید ملک در آلمان کدامند؟

شهرهای آلمان که می‌توانید در آن‌ ها ملکی خریداری کنید بسیار زیاد هستند. اما برخی از این شهرها از جهت رشد اقتصادی، موقعیت های شغلی، موقعیت های تحصیلی و رفاه زندگی در رتبه بهتری قرار دارند. بهترین مناطق و شهرهای آلمان برای خرید ملک به ترتیب اولویت به شرح زیر هستند:

 • مونیخ
 • برلین
 • لایپزیگ
 • فرانکفورت
 • اشتوتگارت
 • کُلن
 • دوسلدورف
 • هامبورگ
 • بُن
 • درسدن

اقامت خرید ملک آلمان

افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری میباشند خرید ملک در آلمان یکی از بهترین و آسانترین راه ها جهت اخذ اقامت کشور آلمان میباشد.

توجه داشته باشید که برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت با خرید ملک در کشور آلمان بهتر است تحقیقات جامع در خصوص محل و منطقه و قیمت ارز و بازار مسکن و همچنین موقعیت ملک مورد نظر در کشور آلمان به عمل آورید و برای خرید ملک در کشور آلمان با مشاورین متخصص و وکلای آشنا به قوانین مهاجرت کشور آلمان مشورت نمایید تا با قیمت معقول و متعارف در منطقه و همچنین مطابق با قوانین مربوط به اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک در کشور آلمان برای شما اقدام شود.

مطابق قوانین این کشور حفظ املاک خریداری شده به مدت ۵ سال به علاوه  اقامت قانونی در این کشور از جمله شرایط تمدید اقامت موقت منتهی به ۵ سال می باشد تا پس از ۵ سال منجر به اقامت دائم گردد  شما با اخذ اقامت در آلمان به عنوان شهروند درجه دوم آلمان شناخته میشوید و این یعنی اینکه به جز شرکت در انتخابات رسمی دولتی و پارلمان از سایر امتیازات یک شهروند درجه یک یا یک فردی که تابعیت آلمان را دارد دارا می باشد.

هرینه اخذ ویزای اقامت خرید ملک در آلمان

هزینه حدودی برای خرید ملک در کشور آلمان برای دریافت اقامت ۲۵۰ هزار یورو به بالا می باشد

در خصوص خرید ملک در آلمان میتوانید از مشاوران متخصص و همکاران ما در موسسه مهاجرتی پارس رادین بهرمند شوید تا شما را در جهت رسیدن به این غایت همراهی نمایند.

در کشور آلمان محدودیتی در خرید ملک وجود ندارد و افراد غیر تبعه و کسانی که حتی اقامت اتحادیه اروپا را ندارند میتوانند این کشور را برای سرمایه گذاریو خرید ملک انتخاب نمایند زیرا آلمان از نظر اقتصادی کشوری قوی و قدرتمند می باشد و تغییر قیمت مسکن در آلمان تا حد فاصل سال های 2008 تا 2013 در بحث اجاره 15% و در بحث خرید 23% افزایش یافته است و چون نرخ تورم پایین است عملا در بحث مسکن بهای آن تغییری نخواهد داشت.

موارد قابل‌توجه برای خرید ملک در آلمان :

 • توجه به بازار: منطقه، قیمت ارز و…
 • به‌کارگیری فردی مطمئن در امر خرید
 • استخدام یک نماینده قانونی: به‌منظور اطمینان از عدم سو استفاده از سرمایه‌ی شما
 • ترجمه مدارک: شما باید تمام مدارک را به زبان آلمانی ترجمه و به تایید دادگستری و قوه ی قضاییه برسانید.
تیترهای این محتوا پنهان کن
دکمه بازگشت به بالا