روند کاهشی تورم ادامه دارد

رئیس جمهوری شب گذشته اقدامات دولت برای کاهش تورم را شرح داد و گفت: وضعیت تورم در سه ماهه گذشته روند نزولی آن را نشان می‌دهد و در ماه‌های آتی نیز همین روند ادامه خواهد داشت.

به گزارش مجله روز، نهمین گفت‌وگوی تلویزیونی سید ابراهیم رئیسی به مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی، دیپلماتیک و غیره اختصاص داشت که یکی از پررنگترین آن‌ها به ویژه در حوزه اقتصادی، موضوعی به نام تورم بود.

رئیس دولت سیزدهم به کاهش ۲۰ درصدی تورم در شش ماهه ابتدایی فعالیت دولت اشاره کرد و افزود: در اسفند ۱۴۰۰ نرخ تورم ۵۹.۳ درصدی به ۴۰ درصد کاهش یافت و شاخص‌ها بهبود پیدا کرده بود. البته تورم درد مزمنی است که سال‌هاست به آن گرفتار هستیم. زمانی که دولت آغاز به‌کار کرد تورم موجود در کشور ۶۰ درصد بود، اما دولت تلاش کرد تا اقداماتش موجب افزایش تورم نشود.

رئیسی تلاش برای نداشتن کسری بودجه، کنترل رشد نقدینگی و پرهیز از هزینه‌های اضافی را سه اقدام مهم دولت در زمینه مهار تورم دانست.

به اعتقاد او در راستای مهار تورم، سعی بر این بود که کسری بودجه وجود نداشته باشد و در همین زمینه در سال ۱۴۰۱ منابع و مخارج تقریباً همسان شد و در گام بعدی تلاش شد تا رشد نقدینگی از ۴۳ درصدی به ۳۰ درصد تا اواخر سال ۱۴۰۱ کاهش یابد.

رئیس جمهوری درباره تورم، خبر خوبی را اعلام کرد و آن این بود که «آمارهای ۳ ماهه اخیر در حوزه تورم موید همین امر و سیر نزولی تورم است که حتماً با همکاری مردم و پیگیری مسئولان این روند نزولی ادامه پیدا خواهد کرد در عین حال دولت نیز معتقد است باید اقداماتی همچون کنترل تورم، افزایش تولید و درآمدهای دولت، در سفره مردم ملموس و تأثیرگذار باشد.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا