لاوروف: از دل هر مخمصه‌ای بیرون می‌آییم/ مساله واگنر را بررسی می‌کنیم

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو به تنهایی به تلاش یوگنی پریگوژین، بنیان‌گذار و فرمانده گروه پیمانکار نظامی واگنر برای شورش مسلحانه رسیدگی می‌کند.

او در یک نشست خبری گفت: روسیه همواره از دل هر مخمصه‌ای قوی‌تر بیرون آمده است. این بار هم چنین خواهد شد. شروع این روند را احساس می‌کنیم. از نگرانی همه ممنونم، اما خودمان به این ماجرا رسیدگی می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه شفاف عمل خواهد کرد، گفت که این کشور نیازی به توضیح هیچ‌چیز به هیچ‌کس ندارد؛ از جمله درباره شورش مسلحانه واگنر و تبعات احتمالی آن بر سیر امور در این کشور.

او گفت: ما نباید به کسی توضیح یا تضمین بدهیم. مسکو شفاف عمل کرده و رئیس‌جمهور و تمامی مقامات سیاسی در کشور درباره این مسئله حرف زده‌اند. اگر شما در غرب هنوز ابهام و تردیدی در این باره دارید، مشکل خودتان است.

لاوروف افزود: روسیه همیشه از هر مخمصه‌ای بیرون آمده است – و این شورش واگنر را هم نمی‌توان چیزی بیش از یک مخمصه نامید – و قوی‌تر شده است.

در روز جمعه هفته گذشته سرگئی پریگوژین وزارت دفاع روسیه را به حمله به مواضع نظامیان واگنر متهم کرد و پس از آن بود که واگنری‌ها مقرهای ارتش روسیه را در منطقه جنوبی «روستوف-نا-دونو» تصرف کردند. وزارت دفاع روسیه این اتهامات را رد کرد و سرویس امنیت فدرال این کشور به اتهام سازمان‌دهی شورش مسلحانه یک پرونده جنایی علیه پریگوژین باز کرد.

روز شنبه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس اعلام کرد که با توافق ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در خلال این شورش با پریگوژین در ارتباط بوده است. در نتیجه این گفت‌وگوها، گروه واگنر به پیشنهاد لوکاشنکو پذیرفت که پیشروی نیروهایش در خاک روسیه را متوقف کرده و تنش‌ها را آرام کند.

بر اساس شرایط توافق شده برای پایان دادن به شورش مسلحانه پریگوژین و واگنر، تصمیم گرفته شد به پریگوژین اجازه داده شود به بلاروس برود و سربازانش هم فرصت داشته باشند که بین پیوستن به ارتش روسیه یا سفر با او به بلاروس، یکی را انتخاب کنند.

این وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که کشورش دیگر نیازی ندارد همان سطح از ارتباط دیپلماتیک را با غرب داشته باشد که تا قبل از حمله به اوکراین داشت.

او گفت: صادقانه بگویم؛ حتی احساس نمی‌کنم دیگر به همان سطح از ارتباط دیپلماتیک نیاز داشته باشیم که در دوران عادی داشتیم، یعنی پیش از آنکه غرب از طریق رژیم نئونازی اوکراین علیه ما اعلان جنگ کند.

لاوروف همچنین گفت که کودکان اوکراینی که در روسیه هستند، می‌توانند در صورت تمایل نزد خانواده‌هایشان بازگردند.

او با بیان اینکه برخی از این کودکان از قبل این کار را کرده‌اند، گفت: ما نگرانی شدیدی نسبت به سرنوشت کودکانی داریم که خود را در میان منطقه درگیری می‌یابند. تمام این کودکانی که امروز در خاک روسیه هستند، همه شناخته‌شده هستند؛ کسی نامشان یا موقعیتشان را پنهان نمی‌کند. اگر این کودکان والدین یا اقوام نزدیکی داشته باشند، کاملا این حق را دارند که بیایند و این بچه‌ها را ببرند.

وزیر خارجه روسیه گفت که حدود ۲۰۰ کودک اوکراینی نزد خانواده‌هایی در روسیه رفته‌اند، اما تصریح کرد که این به معنای به سرپرستی گرفتن آن‌ها نیست. او همچنین گفت که کودکان اوکراینی از مناطق درگیری خارج شده و به محلی امن در روسیه منتقل شده‌اند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که نیروهای مسلح کشورش مکان‌های دیدار مقامات نظامی اوکراین با مزدوران نظامی یا ژنرال‌های غربی را نابود خواهد کرد و اینکه اوکراین از مواضع غیرنظامی برای این اهداف استفاده می‌کند، مشکل خود اوکراین است، نه روسیه.

او گفت: این حقیقت که اوکراین از تاسیسات غیرنظامی برای تمامی انواع ملاقات با ژنرال‌ها و مربیان غربی و مزدوران استفاده می‌کند، تقصیر خود اوکراین است. اگر ما چنین تجمعاتی را پیدا کنیم، مانند نشستی که چند روز قبل در کراماتورسک برگزار شد، نابودش خواهیم کرد. چون این‌ها افرادی هستند که علیه ما اعلان جنگ کرده‌اند. از کشورهای عضو ناتو می‌خواهم به اوکراین یادآوری کند که دارد برای استقرار تجهیزات نظامی سنگین خود از زیرساخت‌های غیرنظامی استفاده می‌کند.

311311

دکمه بازگشت به بالا