اقتصادی

ضرر ۴۰۰ میلیون دلاری اکوئینور از معامله با آذربایجان

شرکت اکوئینور توافق کرد دارایی‌های خود در جمهوری آذربایجان را با حداکثر ۴۰۰ میلیون دلار ضرر، به شرکت انرژی دولتی سوکار بفروشد.

به گزارش مجله روز، شرکت انرژی اکوئینور نروژ اکوئینور، قیمتی ارائه نکرد اما سخنگوی این شرکت اعلام کرد که اکوئینور برای این معامله، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار ضرر، ثبت خواهد کرد زیرا ارزش ثبت شده این دارایی‌ها، بالاتر از مبلغ معامله است.

این دارایی‌ها شامل سهم اکوئینور در میدان نفتی آذری چراغ گونشلی و خط لوله بی تی سی (باکو-تفلیس-جیحان) است.

میدان نفتی آذری چراغ گونشلی که توسط شرکت بریتیش پترولیوم اداره می‌شود، بزرگترین میدان نفتی بخش جمهوری آذربایجان دریای خزر است و خط لوله بی تی سی، برای انتقال نفت به سواحل مدیترانه‌ای ترکیه استفاده می‌شود.

فیلیپ ماتیو، مدیر فعالیت‌های بین‌المللی اکوئینور گفت: این شرکت در حال تغییر و تحول کسب و کار نفت و گاز بین‌المللی خود است و واگذاری دارایی‌هایش در جمهوری آذربایجان، مطابق با راهبردش برای متمرکز شدن به دارایی‌های بین‌المللی است.

اکوئینور اعلام کرد ارزش این معامله، بعدا اعلام خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، این شرکت نروژی ۷.۲۷ درصد سهم در میدان نفتی آذری چراغ گونشلی و ۸.۷ درصد سهم در خط لوله بی تی سی و همچنین ۵۰ درصد سهم در پروژه میدان نفتی قره باغ دارد که در حوضه خزر است.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

درود بر شما! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه هستم و به پوشش اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد می‌پردازم. با داشتن دانش عمیقی از پیچیدگی‌ها و رویدادهای مختلف در حوزه اقتصاد، تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین اخبار و تحلیل‌های قابل اعتماد را به شما ارائه دهم.
دکمه بازگشت به بالا